Page 1 of 1

životnosť auta...

PostPosted: 07.05.2015 15:46
by rudy49

Re: životnosť auta...

PostPosted: 05.06.2015 21:10
by rudy49
http://www.tvnoviny.sk/domace/1795484_c ... menu-oleja-----Kdy měnit motorový olej
Na životnost oleje v benzinovém či dieselovém motoru a tedy na výměnný interval má vliv opravdu velmi mnoho faktorů a není jednoduché stanovit optimální kilometrový proběh pro určitý automobil. Limit, který doporučuje každá automobilka, je vždy maximální a nemusí vyhovovat zrovna provozu vašeho automobilu. Obecně lze říci to, co už jednou řečeno bylo: dodržujte maximální výměnné intervaly motorového oleje a při častějších jízdách v městském provozu nebo se studeným motorem tyto limity zkraťte přibližně o 20-30 %. Opravdu se to vyplatí. Analyzoval jsem olej z nového moderního motoru po 15 tis. km a myslím, že takových výměn by ten motor nevydržel mnoho. Podobný problém s olejem se pochopitelně neprojeví hned, ale určitě se podepíše na životnosti motoru.
Pro určení optimálního výměnného intervalu oleje lze jen doporučit, abyste si nechali zanalyzovat váš vyjetý motorový olej ve zkušební laboratoři. Na základě naměřených výsledků vám každý zkušený pracovník takové laboratoře může doporučit, zda by jste měl příště výměnný interval zkrátit či zda máte rezervu a můžete využít maximální doporučený interval výměny oleje.
Nakonec ještě dvě věty o době použitelnosti motorového oleje. Vždy a u všech olejů se donedávna udávala doba použitelnosti v motoru jeden rok, nyní některé automobilky pro některé nové motory připouští i dva roky. Někteří motoristé si pletou tuto dobu použitelnosti oleje v motoru s dobou skladovatelnosti oleje v originálních a uzavřených obalech, která se u dnešních motorových olejů udává 4 až 5 roků.

Příště:
V příštím pokračování tohoto seriálu vám poodhalíme mýtus na téma: Dodatečné přísady do motorových olejů

Ing. Jaroslav Černý, CSc.
Ústav technologie ropy a petrochemie, VŠCHT Praha
jaroslav.cerny@vscht.cz

Re: životnosť auta...

PostPosted: 31.05.2018 13:30
by rudy49
8-) Olej priamo ovplyvňuje spoľahlivosť a životnosť motora a pre moderné prepĺňané motory je jeho kvalita kritická. O to viac nás prekvapujú priam zázračne dlhé intervaly výmeny 20 000 či 30 000 kilometrov. Dokonca aj oleje s predĺženou trvácnosťou, tzv. longlife oleje, nevydržia 30 000 km ani omylom. Pokiaľ sa rozhodnete dodržať dlhý interval odporúčaný výrobcom, poproste mechanika, nech vám ukáže, čo z auta vypustil, a pochopíte.https://autobild.cas.sk/clanok/216054/6 ... e-vozidla/