Můj testík Kia Sportage GDI :)

Můj testík Kia Sportage GDI :)

Příspěvekod vorlajz » 26.10.2017 20:58

Nová KIA SPORTAGE – 1.6 GDI (97 kW / 129 koní)
Už je to nějaký ten pátek, co jsem sepsal reportáže na Škodu Fabia 1.2 TSI a Hyundai Tucson 2.0 CRDi 4x4. A tak, když se naskytla možnost zapůjčit si na dva dny „novou“ Kiu Sportage, neváhala jsem ani minutu. Zavolal jsem prodejci KIA v Ústí nad Labem a domluvil si zapůjčení Kia Sportage s motorizací 1.6 GDI o výkonu 97 kW. Mohl jsem si vybrat právě mezi tímto benzínovým motorem, který dobře znám ze svého auta, a naftovým motorem 1.7 CRDi o výkonu 85 kW. Oba vozy byly vybavený „pouze“ náhonem na přední nápravu. Ale protože je dneska „IN“ mít eSÚVéčko s náhonem na předek, „musel“ jsem to taky zkusit. Jak jsem zmínil, volba padla na GéDéÍčko, protože 1.7 CRDi už jsem mohl vyzkoušet v Tucsonu a popravdě, úplně nadšený jsem z toho nebyl. Než se vrhnu na samotný popis vozu a dojmy z něho dáme si krapet čísel. Takže voalááá… technická data.

TECHNICKÁ DATA
Motor 1.6 GDi

Pohon 4x2
Typ paliva Benzín
Zdvihový objem (ccm) 1 591
Max. výkon (kW/ot/min) 97 / 6 300
Max. točivý moment
(Nm/ot/min) 161 / 4 850
Max. rychlost 182 km/h
Kombinovaná spotřeba 6,7 l
Palivová nádrž (l) 62
Objem zavazadlového prostoru (l) 491
Kola 225/60 R17 z lehkých slitin
Zrychlení z
0-100 km/h 11,5 vteřiny
Cena testovaného vozu se všemi příplatky je dle ceníku Kia, který platí od 1. 9. 2016 – Kč 592.880,-
Zdroj: www.hyundai.cz, www.kia.cz, propagační materiály KIA Sportage
Protože vlastním Hyundai i30 kombi s GDi, tak si dovolím malé porovnání technických dat.
Kia Sportage s motorem GDi, udává na rozdíl od Hyundai i30 max. výkon 97 kW v 6.300 ot/min a maximální krouticí moment 161 Nm v 4.850 ot/min., přičemž právě zmíněný Hyundai i30 dává 99 kW v 6.300 ot/min a maximální krouticí moment je 164 Nm v 4.850 ot/min. Z toho lze usoudit, že rozdíl je zanedbatelný, v tomto případě prakticky nic neznamenající. Rozdíl je však v hmotnosti vozu, kdy nám tabulky technických dat říkají, že Hyundai i30 kombi s motorem GDI má provozní hmotnost v rozmezí od 1 294 do 1 455 kg, přičemž Kia Sportage uvádí rozmezí od 1 454 kg do 1 546 kg vše závislé na výbavě vozu. Hmotnost i tvar karoserie pak mají samozřejmě vliv i na poslední porovnávanou hodnotu, a to zrychlení z 0 na 100 km/h, kde Kia Sportage zaostává oproti Hyundai i30 kombi o 1,3 vteřiny. Vím, že tu teď porovnávám dva koncepčně úplně rozdílné vozy, ale chci, abyste si vy majitelé i30 GDI udělali malou představu o tom, jaká je dynamika vozu KIA Sportage se stejným motorem, který pohání vaše plechové miláčky. Pojďme dál, na další ožehavé téma, a to exteriér…

EXTERIÉR
Pane Bože, ptám se tě proč??? Ano, i takhle by se dalo reagovat při pohledu na novou Kiu Sportage, která v sobě, minimálně tvarově, nezapře svého předchůdce, o kterém si dovolím tvrdit, že byl krásnější než například Hyundai ix35. Teď se však karty obrací a já musím uznat, že nový Hyundai Tucson strčí novou Kiu Sportage do kapsy, protože není tak „blbě“ kulatý a navíc má prostě mnohem větší šmrnc. Co hraje v otázce vzhledu auta velkou roli je také barva a tady musím konstatovat, že auto, které jsem dostal k zapůjčení je v barvě Zelená Alchemy, která mi tedy nápadně připomíná barvu mojí staré vojenské deky, a vím, že bych si takovou barvu na auto prostě nepořídil. No, a protože je design čistě subjektivní věc, posuďte a udělejte si názor sami.

Tvar karoserie nápadně připomíná předchozí generaci Sportage, zásadních změn v designu doznala zejména příď, které teď dominují obrovské přední světlomety a pro současnou generaci vozů Kia tak typická maska chladiče…


INTERIÉR
Jak mě moc nepotěšil zevnějšek, tak interiér nové Sportage se mi docela zamlouvá, a to hlavně po vzhledové stránce. S použitými materiály je to už horší, protože je to tvrdý, ale fest tvrdý. Palubka, výplně dveří, prostě všechno je tak tvrdý. Snad jen vršek palubky je z měkčeného materiálu a hodně dobře vypadá například loketní opěrka. Další věc, která vás upoutá, je volant, který se dobře drží, je z příjemné kůže a navíc hezky vypadá. Na volantu je spousta tlačítek tak, jak jsme z dnešních aut koncernu Hyundai a Kia zvyklí. Ze začátku jsem se trochu pral s ergonomií, zkrátka jsem nemohl najít to, co jsem hledal. Toto je však problém u každého nového auta, než si na to zkrátka člověk zvykne.
Co mě velmi potěšilo, jsou sedačky, které nabízí příjemnou tvrdost a kvalitní materiály. Co se mi však úplně nepodařilo nastavit, je hlavová opěrka, která byla na můj vkus hodně dopředu, přesto jsem se jí hlavou nedotýkal, ale ten divný pocit… :) Prostoru je v autě tak akorát. Auta této kategorie působí zvenku velmi robusním dojmem, přesto právě ve vnitřním prostoru pak zaostávají za auty nižší třídy. Kia Sportage není dle mě výjimkou.
Co se mi na autě vyloženě nelíbí, a co souvisí s interiérem a výbavou je roletka zavazadlového prostoru, která je prostě „divná“. Špatně se mi ovládá a tak nějak zle nedobře plandá. A další věc je to, že chybí rezervní kolo. To je prostě takový nedostatek, že nedovedu pochopit, koho napadlo přestat dávat do aut rezervní kola?! Představa, že v zimě na lyžích píchnu, mě děsí a jediné co mě může zachránit je asistenční služba.
Jinak výbava vozu obsahoval paket Winter za Kč 8.000,-, který zahrnuje vyhřívané přední a zadní sedačky, vyhřívaný kůží potažený volant (to my můžeme :D ) a kůží potaženou hlavici řadicí páky.

Z další výbavy vozu jen tak namátkou. Dešťový senzor, automatická světla, duální klimatizace, projektorové světlomety, LED denní svícení, tempomat a omezovač rychlosti, asistent pro sjíždění z kopce, couvací kamer, aktivní asistent pro jízdu v pruzích a například čtení dopravních značek. Z tohoto pohledu by se dalo konstatovat, že auto je vybavené velmi dobře a postačuje nárokům valné většiny motoristů.

Motor a jízda
Se Sportage jsem zatím najel necelých 95 km, a to zejména po městě. Samozřejmě jsem vyjel i za město a protáhl jsem Sportage do kopců, kterých je v okolí Ústí nad Labem dost a dost. A právě v kopcích jsem poznal, co téhle Sportage chybí. Jsou to, ty nám dobře známe, Nm… ano, bohužel, je to tak. Jinak jízda samotná je se Sportage doslova parádní. Sedmnácti palcová kola, s líbivým designem, ve spolupráci s dobře naladěným podvozkem krásně filtrují nerovnosti. Co musím taky pochválit je to, že hluk od motoru i od kol je prostě velmi dobře utlumen. Bravo! Jak jsem již zmínil, jezdil jsem s autem hlavně po městě, takže jsem si krásně vyzkoušel práci se spojkou. Dalo by se říct, že Kia Sportage s motorem GDI je právě do města a do příměstských oblastí jako dělaná. Auto jako by si užívalo právě jízdu po městě, je takové obratné. Překvapivé, že? Na silnicích mimo město se Sportage s GDI chová podobně jako GDI v i30 kombi. Auto je tiché, a když potřebujete zrychlit, je potřeba podřadit a pořádně tomu šlápnout na krk. Odměnou je samozřejmě slušná dynamika. Ovšem jízda v kopcích, jak jsem již zmínil, je pro Sportage trochu problém. Je prostě potřeba motor hodně točit. Jsem přesvědčený, že spousta jiných řidičů by tyto věci vůbec neřešila, ale já měl hlavně v prudkých stoupáních pocit, že motor je hlučný, jak kdyby jel o život, ale přitom se mu moc nechce. V této souvislosti ale musím říct, že auto nemá najeto ani tisíc km. Teď to nejdůležitější, tedy alespoň pro většinu z vás, a to je spotřeba. Vím, že těch 95 km je strašně malý „vzorek“, ale přesto to zmíním. Za těchto pár km mi palubní počítač ukázal 8,3 l na sto. Přiznám se, že jsem tam měl i přes 9 litrů, a to bylo hlavně po výjezdu na Komáří Vížku.


Se Sportage jsem si zkusil pár rychlejších průjezdů zatáček a musím říct, že drží opravdu moc dobře. Náklony karoserie byly překvapivě minimální. Na druhou stranu jsem měl v některých momentech pocit, že i30 kombi některé nerovnosti odfiltruje ještě líp. Asi je to daň za tvrdost podvozku. Taky je ještě potřeba poznamenat, že auto mělo obuté pneumatiky Hankook Ventus Prime 2.


Závěr
A je to tady… závěr… Kia Sportage přináší na trh nový design, který z mého pohledu není úplně top. Nápadně mi přídí toto auto připomíná Porsche Cayenne, na druhou stranu, proč ne. Každý máme jiný vkus. Interiér auta je až na pár tvrdých plastů pěkný a ergonomie je taky v pohodě. Tady Kiu určitě chválím. Motor 1.6 GDI patří překvapivě mezi nejprodávanější motorizace, tedy alespoň podle tvrzení prodejce. Dokáže totiž přesně vyhovět zákazníkům tohoto segmentu. Za relativně málo peněz mohou koupit robusní, velmi pěkně jezdící auto, které nabízí pocit bezpečí a pro nenáročného motoristu i dostatek výkonu. Spotřeba se bude odvíjet od stylu ježdění a na trasách, na kterých se bude auto provozovat. Jsem přesvědčený, že klidný řidič bude jezdit v pohodě do 8 litrů, a to není špatná hodnota. Celkově na mě Kia zapůsobila příjemně. Když už bych se ale rozhodl kupovat auto tohoto segmentu malých SUV, asi bych spíše zavítal ke konkurenci do Hyundai, kde mi nový Tucson nabízí minimálně stejnou výbavu a techniku, ale v líbivějším kabátě.
Kia Ceed 1.4 CVVT TOP aka Kyják Sid --> :kia:
Obrázek

Hyundai i30 kombi 1.6 GDI STYLE aka Myšák --> :CZ:
Obrázek
Uživatelský avatar
vorlajz Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 44  Témata: 2
Registrován: 15.07.2017
Bydliště: Ústí nad Labem  Czech Republic (cz)

Kia cee'd II (2017)
400 km @ 7.5 l/100km

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: Můj testík Kia Sportage GDI :)

Příspěvekod Mirse » 27.10.2017 07:32

K tomu není co dodat :thu: To samé platí o recenzi Stonicu :yes:
Kia Ceed SW MY 2020 1.4 T-GDI GPF TOP
Silver Lunar
22500 km 6,4 / 100 km
Kia Ceed SW MY 2016 1.6 GDI Exlusive, paket Color Grey+Navi
Silver Sirius
37900 km 6.8/100 km - prodáno
Uživatelský avatar
Mirse Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3889  
Registrován: 16.05.2015
Bydliště: Chomutov  Czech Republic (cz)
18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 23. sraz Kia-Club.org (1) 24. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1)
27. sraz Kia-Club.org (1) Sponzor (9) TOP sponzor (1) Nejvzdálenější účastník srazu (3) Organizátor srazu (1)

Kia Ceed SW III (2020)
22500 km @ 6.4 l/100km

Re: Můj testík Kia Sportage GDI :)

Příspěvekod kaduz » 27.10.2017 07:54

supr recenze :thu:
Kia Ceed SW 1.6 GDI TOP
Uživatelský avatar
kaduz Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 210  Témata: 6
Registrován: 13.01.2010
Bydliště: Klatovy  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2015)
68000 km @ 7 l/100km

Re: Můj testík Kia Sportage GDI :)

Příspěvekod Jiří Škoda Bc. » 27.10.2017 08:38

Veľmi dobré postrehy. :thu:
Uživatelský avatar
Jiří Škoda Bc. Muž
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 156  Témata: 1
Registrován: 30.12.2013
Bydliště: Liptovský Mikuláš  Slovakia (sk)
Sponzor (3)

Kia Sportage III (2014)
126500 km @ 7.19 l/100km

Re: Můj testík Kia Sportage GDI :)

Příspěvekod buko1 » 27.10.2017 10:52

Dojazdové koleso je súčasťou vyššej motorizácie, tu je využitá platná legislatíva a miesto kolesa je dodávaný jednorazový repair kit (nie som si stý či súčasťou je aj opakovane použiteľný kompresor na 12V, alebo nie). Pri obyčajnom prepichnutí penumatiky to asi posatčí, pri väčšej diere to bez asistenčky asi nepôjde. A je otázka čo ten sajrajt po použití urobí so senzrmi TPMS v kolese.

Kia Sportage 1,6 GDI bolo jedno z troch vozidiel od KIE, medzi ktorými som sa rozhodoval pri objednaní náhrady mojej stávajúcej KIE. Aj absencia náhradného kolesa u tejto konkrétnej motorizácie bol nakoniec jeden z dôvodov, prečo Sportage nebol objednaný.
Obrázek Rio Sporty 1,4 16V 71 kW (2008)
Obrázek
Obrázek Carens Platinum + Platinum Pack 1,6GDI 99KW (MY2018)
Obrázek
Uživatelský avatar
buko1 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 713  Témata: 5
Registrován: 03.05.2008
Bydliště: Staškov  Slovakia (sk)
19. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Carens IV (2018)
65000 km @ 7.19 l/100km

Re: Můj testík Kia Sportage GDI :)

Příspěvekod KamZehr » 27.10.2017 10:53

Perfektní ..... k tomu není co dodat :thu:
KIA Sportage III 1,6 GDi - 6/2011 - prodáno
Hyundai Tucson 1,6 T-GDi - 09/2020
Uživatelský avatar
KamZehr Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 726  
Registrován: 19.11.2010
Bydliště: Praha  Czech Republic (cz)

Hyundai Tucson (2020)
0 km @ 0 l/100km

Re: Můj testík Kia Sportage GDI :)

Příspěvekod vorlajz » 27.10.2017 18:25

kluci, díky... samozřejmě, že mě těší, že se recenze líbí... ;) už jsem jich napsal víc... na Tucsona, na i30, na Fabii, na i20... :yes:

teď mě čeká týden s novou i30 kombi T-GDI 88 kW... takže se bude zase psát... ;)
Kia Ceed 1.4 CVVT TOP aka Kyják Sid --> :kia:
Obrázek

Hyundai i30 kombi 1.6 GDI STYLE aka Myšák --> :CZ:
Obrázek
Uživatelský avatar
vorlajz Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 44  Témata: 2
Registrován: 15.07.2017
Bydliště: Ústí nad Labem  Czech Republic (cz)

Kia cee'd II (2017)
400 km @ 7.5 l/100km

Re: Můj testík Kia Sportage GDI :)

Příspěvekod snike » 27.10.2017 18:31

Ja na psani recenzi vubec nejsem, ale kdyz to vyjde, tak pristi patek mozna bude kratka projizdka s ... Kia Stinger 3,3 T-GDI V6 :)
KIA XCeed 1,6 T-GDI GPF 7DCT 150 kW Spring Edition žlutá Quantum 95.444 km ... Kanec klubuObrázek
Uživatelský avatar
snike Muž
Moderátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 6093  Témata: 86
Registrován: 02.10.2007
Bydliště: Praha - Horní Počernice  Czech Republic (cz)
2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1) 8. sraz Kia-Club.org (1)
9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1) 16. sraz Kia-Club.org (1)
17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 23. sraz Kia-Club.org (1)

Kia XCeed (2021)
95444 km @ 8.00 l/100km

Re: Můj testík Kia Sportage GDI :)

Příspěvekod vorlajz » 27.10.2017 18:46

Radku a nemůžu se taky zúčastnit? :)
Kia Ceed 1.4 CVVT TOP aka Kyják Sid --> :kia:
Obrázek

Hyundai i30 kombi 1.6 GDI STYLE aka Myšák --> :CZ:
Obrázek
Uživatelský avatar
vorlajz Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 44  Témata: 2
Registrován: 15.07.2017
Bydliště: Ústí nad Labem  Czech Republic (cz)

Kia cee'd II (2017)
400 km @ 7.5 l/100km

Re: Můj testík Kia Sportage GDI :)

Příspěvekod snike » 27.10.2017 18:51

Bude to jen kratka seznamovaci projizdka ;)
KIA XCeed 1,6 T-GDI GPF 7DCT 150 kW Spring Edition žlutá Quantum 95.444 km ... Kanec klubuObrázek
Uživatelský avatar
snike Muž
Moderátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 6093  Témata: 86
Registrován: 02.10.2007
Bydliště: Praha - Horní Počernice  Czech Republic (cz)
2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1) 8. sraz Kia-Club.org (1)
9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1) 16. sraz Kia-Club.org (1)
17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 23. sraz Kia-Club.org (1)

Kia XCeed (2021)
95444 km @ 8.00 l/100km

Re: Můj testík Kia Sportage GDI :)

Příspěvekod vorlajz » 27.10.2017 18:53

stačilo napsat, že nemůžu :D :D :D
Kia Ceed 1.4 CVVT TOP aka Kyják Sid --> :kia:
Obrázek

Hyundai i30 kombi 1.6 GDI STYLE aka Myšák --> :CZ:
Obrázek
Uživatelský avatar
vorlajz Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 44  Témata: 2
Registrován: 15.07.2017
Bydliště: Ústí nad Labem  Czech Republic (cz)

Kia cee'd II (2017)
400 km @ 7.5 l/100km

Re: Můj testík Kia Sportage GDI :)

Příspěvekod makous » 18.11.2017 09:45

Vlastním sportage 1.6 gdi a postřehy, motor se příjemně rozjel zhruba po 10 t. Km teď najeto 15 t. Km, průměrná spotřeba 7,2 kolem komína, dálnice lehce přes 8l.
Chorvatsko 2500km truhla na střeše, průměrná spotřeba 8.5l (vlastní výpočet ne palubák) jen dodám že jsem klidnější jezdec.
Co se týče vyzáže, mě osobně se líbí, bronzová metalíza ji sluší, věc názoru.
Roleta v kufru souhlas, zase je to jednoduché, nemá se co po.. at.
Jízdní vlastnosti prostě super, to auto jede jak po kolejích.
Servis jsem zatím nepotřeboval, vše funguje jak má, leju jen benzín :)
Teď udělám olej po 15t Km, těch 30t dle servisu je na mě moc. :drink:
Uživatelský avatar
makous Muž
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 11  
Registrován: 19.01.2017
Bydliště: Olomouc  Czech Republic (cz)

Kia Sportage IV (2016)
8000 km @ 7.7 l/100km


Zpět na Sportage

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé