Chrapľavý zvuk s motorového priestoru

Motor, spojka, převodovka a vše kolem.

Chrapľavý zvuk s motorového priestoru

Příspěvekod Joki11 » 23.08.2021 16:36

Manželka má Kia Sportage 1,6 GDI 2013, všimol som si chrapľavý zvuk z motorového priestoru. Otvoril som kapotu a zvuk vychádza z časti remeňoveho prevodu alternátor, kľuka, kompresor klimatizácie. Podľa môjho "smelého úsudku " môže byť chytené ložisko. Len neviem ktoré. Chrapľavý až piskļavý zvuk je počuť v celom rozsahu otáčok, pri studenom aj zohriatom motore. Stretol sa niekto s týmto problemom. Kia má okolo 150000 km a začalo to asi pred mesiacom. Ak môžte, pomôžte.
Jožo Kačmár
Video so zvukom je https://youtu.be/BF5PA6KNLJA
Naposledy upravil Joki11 dne 23.08.2021 22:26, celkově upraveno 1
Joki11 Neuvedeno
Nováček
Léta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3  Témata: 1
Registrován: 23.08.2021
Bydliště: Stropkov  Czech Republic (cz)

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: Chrapľavý zvuk s motorového priestoru

Příspěvekod Beda » 23.08.2021 18:07

Zkus zapnout ci vypnout klimatizaci, zda se ti ten zvuk zmeni :idea: Jestli ano, tak prvni na vymenu by mela jit napinaci kladka a pak bych stejne vymenil i dalsi volnobezne kladky no, a kdyz v tom uz budes, tak novy remen te taktez nezrujnuje. Jen doufej, ze to nedela volnobezka klimakompresoru, ktera jde taktez vymenit, ale je drazsi, nez ten zbytek.

Protoze mas auto po zaruce, tak bych si sehnal neznackovy servis, ktery pouzije alespon nahrady od nejakeho renomovaneho vyrobce jako jse SKF, SNR, Gates, Conti remen atd. Cenu dilu si muzes najit na iternetu dle OE kodu, pakmuzes zkusit smlouvat se servisem nad cenou, pokavad ti budou nutit ceny 2x (obvykla zkusenost) a nebo si muzes dily nakoupit sam a pak najit servis, ktery bude ochoten ti je nainstalovat (vetsinou se zadnymu nechce) a nebo jsi-li domaci kutil mechanik, si to vymenit sam.

Dily a jejich OE cisla si muzes najit zde po zadani VIN: https://partsouq.com/en/catalog/genuine/locate?c=Kia
Ceny dilu pak zde: https://www.mroauto.cz/ a nebo https://autodilos.cz/
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8285  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Re: Chrapľavý zvuk s motorového priestoru

Příspěvekod Joki11 » 23.08.2021 22:31

Zdravím, v sobotu som vymenil motorový olej a filtre. Dnes popoludní som čističom motora dôkladne umyl celý agregát aj pod plastovým krytom. Štetcom som vyumýval aj celý klinový rozvod aj kompresor klimatizácie. Predtým som vyskúšal vypnúť a zapnúť klimatizáciu. Zvuk šramotania sa nezmenil. Po umytí a vyfúkani vody kompresorom som naštartoval a ten nepríjemný šramot div sa svete cca o 90 percent stíchol. Počuť len také nepravidelné šušťanie. Rozhodol som sa, že cez víkend zhodim klinový remeň. Skúsim ručne pootáčat jednotlivé remenice, možno tak zistím kde je konkrétny problém.. moje podozrenie je na ložisko napínacej kladky. Keď som skúšal za chodu zaťažiť alternátor, taktiež žiadna zmena. Auto má najazdené 151000 km , preto už sa má právo niečo opotrebiť. Doposiaľ boli menené len rozvody, kotúče brzd a ložisko zadného pravého kolesa. Je to veľmi vydarené auto, ako sa vraví jazdí super aj dole kopcom. Veľká vďaka za radu, hneď si idem pozrieť ceny náhradných dielov a skúsim objednať minimálne napínaciu kladku a remeň do soboty. Dám Vám vedieť ako som dopadol, super vec je, że agregát je maličký a je dobrý manipulačný priestor na prípadné opravy. Ešte raz veľká vďaka za radu. Jožo Kačmár
Joki11 Neuvedeno
Nováček
Léta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3  Témata: 1
Registrován: 23.08.2021
Bydliště: Stropkov  Czech Republic (cz)

Re: Chrapľavý zvuk s motorového priestoru

Příspěvekod Joki11 » 24.08.2021 12:48

Zdravím, takže po včerajšom umytí motorového priestoru sa chrapot na 90 percent vytratil, ale dnes ráno po naštartovaní motora sa chrapot a piskot ešte zintenzívnil. Takže objednám remeň a napínaciu kladku a skúsim to vymeniť. Možno to pomôže.

Zvuk dnes ráno. https://youtu.be/zd8hwbk-aBI
Joki11 Neuvedeno
Nováček
Léta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3  Témata: 1
Registrován: 23.08.2021
Bydliště: Stropkov  Czech Republic (cz)

Re: Chrapľavý zvuk s motorového priestoru

Příspěvekod Esperkac » 26.08.2021 09:50

1.Daj dole ten remen.
2. Rukou potoc kazdim koleckom a hned zistis ktore vydava zvuk sramotnia. Ak ziadne nastartuj motor bez remena. Vsetky komponenty nebudu pohanane a budu stat. Ak zvuk pretrvava tak logicky ide z vnutra motora.
3. Vymenit za nove. (Namazat stare ak je pristupne. Ale to asi nebudes vediet sam)
4. Vratit remen.
5.Hotovo
Esperkac Muž
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 122  Témata: 3
Registrován: 07.06.2020
Bydliště: Mana  Slovakia (sk)

Mazda Xedos (1998)
450000 km @ 8.3 l/100km


Zpět na Motory / Pohonné ústrojí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé