"Dieselový traktroidný šelest" Sportage 2009 CRDI 110kw

Trápí Vás něco na voze?

"Dieselový traktroidný šelest" Sportage 2009 CRDI 110kw

Příspěvekod tomass.zh » 07.07.2017 21:29

Ahojte,

mám KIU Sportage 2009 4x4 110 KW CRDI (posledný facelit toho modelu), najazdených originálnych a nestočených 62 000 KM.

Čo ma trochu vyrušuje (trápi) je fakt, že auto v istých otáčkach pri výlučne jemnom hladení plynu vydáva taký výraznejší dieselový šelest. Je to také hlučnejšie dieselové klepkanie (vrčanie), ktoré sa ozve od cca 1500 otáčok a končí okolo 2200 otáčok. Mnohým by to možno prišlo normálne "krochtanie" dieselu, ale ja si myslím, že v niečom bude problém, lebo ako náhle v tom spomenutom spektre otáčok držím plyn prudšie, tak to nepočuť, tento šelest sa vytratí. Najvýraznejší je najmä na treťom prevodovom stupni v spektre uvedených otáčok ( rýchlosť cca 60km/h) a pri "hladkaní" plynu.

Nerobí to na voľnobehu a čo je vôbec najzaujímavejšie, okamžite to zmizne ako náhle ťuknem na ovládač automatickej klimatizácie a zapnem ju. To znamená, že tento zvuk registrujem len pri vypnutej klíme a okamžite zmizne ako náhle ťuknem do ovládača a zapnem ju.

Už len dodám, že auto nemá žiadne príznaky nejakého problému, spotreba normálna, štartuje normálne, záťah ma normálny, ide normálne, no fakt len ten zvuk. Môj názor je, že motor CRDI v tejto KII je celkom dobre odhľučnený a štandardne oproti iným dieselom je fakt dosť kultivovaný v kabíne. Ale tento zvuk v tých otáčkach do kabíny preniká.

Mal som nedávno menené rozvody (kvôli rokom, nie kvôli KM) (klinový aj rozvodový Gates + celý set Gates), ale neviem, či to môže byť tým, chlap, čo to robil každý deň rieši rozvody na všemožných autách dlhé roky, no tu v okolí ku nemu každý chodí a spokojnosť. Tento šelest neviem, či už bol pred výmenou rozvodov, registrujem ho a zameriavam sa na neho posledných pár sto KM, tým pádom ma pochopiteľne ruší podstatne viac.

Ďakujem aspoň za rady, či to riešiť a čo by to mohlo teoreticky byť. :?
:kia: :SK: Kia Sportage 2009 4x4 CRDI 110KW
Predošlé - Kia cee'd TX 2012 1.6 GDI 99 KW a Kia cee'd TX 2013 1.6 CRDI 94 KW
Uživatelský avatar
tomass.zh Muž
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8  Témata: 3
Registrován: 12.05.2016
Bydliště: Žiar nad Hronom  Slovakia (sk)

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: "Dieselový traktroidný šelest" Sportage 2009 CRDI 110kw

Příspěvekod tomass.zh » 02.08.2017 15:16

fúúú, to fakt žiadne úvahy, čo by to mohlo spôsobovať? ;) :help:

Dnes som ten zvuk aj nahral. Ako som už písal, žiadny problém s klímou, žiadny problém s výkonom, žiadny problém s autom, len ten "vrčiaci" zvuk.

Dík

https://www.youtube.com/watch?v=g9WVgytPcnc
:kia: :SK: Kia Sportage 2009 4x4 CRDI 110KW
Predošlé - Kia cee'd TX 2012 1.6 GDI 99 KW a Kia cee'd TX 2013 1.6 CRDI 94 KW
Uživatelský avatar
tomass.zh Muž
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8  Témata: 3
Registrován: 12.05.2016
Bydliště: Žiar nad Hronom  Slovakia (sk)

Re: "Dieselový traktroidný šelest" Sportage 2009 CRDI 110kw

Příspěvekod ladlen » 03.08.2017 00:34

Ja som počul len normálny zvuk diesela. Pravdu povediac, mne to pripadá ako autohypochondria. Pokiaľ auto jazdí a má svoj vek i kilometre, ťažko s tým niečo robiť.
ladlen Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 469  Témata: 9
Registrován: 26.03.2008
Bydliště: Trstená  Slovakia (sk)

Kia Sportage III (2013)
92000 km @ 0 l/100km

Re: "Dieselový traktroidný šelest" Sportage 2009 CRDI 110kw

Příspěvekod melonsvk » 03.08.2017 08:02

Nemas A/C button napojeny na nejaky Silent mode? :lol: Jedine, co ma napada, ze klima znizi vykon a tym moze jemne zmenit aj zvuk a charakter motora. Ale toto mi pride dost zaujimava zmena zvuku. Mne na CVVT v urcitom rozsahu otacok (niekde okolo 2000) a obvykle na vyssich prevodoch vyraznejsie klepali ventily (neklepali akoze by sa samovznecovala zmes, ale boli viac pocut). Mozno to bude nieco podobne...
Kia Rio 1.4 CVVT (2013)
Kia Cee'd 1.6 CRDi DCT (2016)
Kia Optima 1.7 CRDi DCT (2016)
Obrázek
Uživatelský avatar
melonsvk Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1293  Témata: 15
Registrován: 31.01.2015

Kia Optima IV (2016)
80000 km @ 6 l/100km

Re: "Dieselový traktroidný šelest" Sportage 2009 CRDI 110kw

Příspěvekod Beda » 03.08.2017 11:24

No mne zapnuti a vypnuti klimi u Santa Fe nemenilo zvuk motoru, ale hukot se se zapnutim AC pridal, protoze remen a napinak na rozvodu k AC kompresoru uz byly moc opotrebene.
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8249  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Re: "Dieselový traktroidný šelest" Sportage 2009 CRDI 110kw

Příspěvekod tomass.zh » 03.08.2017 12:48

ladlen píše:Ja som počul len normálny zvuk diesela. Pravdu povediac, mne to pripadá ako autohypochondria. Pokiaľ auto jazdí a má svoj vek i kilometre, ťažko s tým niečo robiť.


normálny zvuk diesela tam je, keď je zapnutá klíma..:) Po vypnutí klímy sa tam pridá to "rapkanie", veď si to pusti nahlas, bolo to točené počas jazdy mobilom, pri zosilnenom zvuku ten rozdiel musíš počuť.:) Nejde to od ventilačného systému, ale priamo z motora.

melonsvk píše:Nemas A/C button napojeny na nejaky Silent mode? :lol: Jedine, co ma napada, ze klima znizi vykon a tym moze jemne zmenit aj zvuk a charakter motora. Ale toto mi pride dost zaujimava zmena zvuku. Mne na CVVT v urcitom rozsahu otacok (niekde okolo 2000) a obvykle na vyssich prevodoch vyraznejsie klepali ventily (neklepali akoze by sa samovznecovala zmes, ale boli viac pocut). Mozno to bude nieco podobne...


Tiež som uvažoval, či to nebudú klepkajúce ventily. Ale to mi príde trochu nepravdepodobné, keď ten zvuk okamžite zmizne stlačením tlačidla klímy. Skôr mi to príde ako rapkanie niečoho od klinového remeňa smerom ku klimatizačnému systému. A tým, že sa klíma zapne (zopne), celý ten systém sa dostane do záťaže a možno remeň, kladky, no niečo v mechanizmoch toho klimatizovaného systému zmení trenie, polohu, no neviem čo, ale skrátka utlmí to ten zvuk. Klinový remeň som mal menení spolu s rozvodovou sadou motora. Rozvody boli menené aj s kladkami a pumpou, ale klinový bol vymenení bez kladiek. Ja sa skôr zamýšľam týmto smerom, či tam niekde nebude pes zakopaný. Bol som však s tým aj v KII, zvuk počuli, rozvody podľa vyjadrenia skontrolovali, všetko OK a odpoveď, že nevedia. ;)

Beda píše:No mne zapnuti a vypnuti klimi u Santa Fe nemenilo zvuk motoru, ale hukot se se zapnutim AC pridal, protoze remen a napinak na rozvodu k AC kompresoru uz byly moc opotrebene.


No u mňa je to presný opak, u mňa sa zapnutím klímy pazvuk úplne vytratí. Klinový remeň je nový, kladky na rozvode klinového remeňa majú len 60 000 KM. Ale ako som písal, možno výmenou toho klinového remeňa sa niečo nie 100% nastavilo.. Asi zbehnem za tým chlapíkom, čo mi robil rozvody, či by nevedel poradiť. Len sakra neviem, či to rapkanie bolo aj pred výmenou rozvodu, alebo až po, to by som hneď vedel, kde hľadať "pičinu".. :D To len jednu jazdu raz v noci (až po výmene rozvodov) som si všimol, že raz to rapká viac a raz vôbec, tak som sa na to zameral a samozrejme teraz to počujem vždy, lebo už som na to fixovaný. :roll:
:kia: :SK: Kia Sportage 2009 4x4 CRDI 110KW
Predošlé - Kia cee'd TX 2012 1.6 GDI 99 KW a Kia cee'd TX 2013 1.6 CRDI 94 KW
Uživatelský avatar
tomass.zh Muž
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8  Témata: 3
Registrován: 12.05.2016
Bydliště: Žiar nad Hronom  Slovakia (sk)


Zpět na Závady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé