Sorento I automat. převodovka

Motor, spojka, převodovka a vše kolem.

Sorento I automat. převodovka

Příspěvekod Jarda K » 15.11.2012 13:28

Chtěl bych koupit Sorento první generace, poslední dva roky výroby, s automatickou převodovkou. Tedy s pětistupňovou. A tak studuji materiály o zkušenostech a závadách. Krom chvály na bytelnost (potřebnou i na naše sqělé silnice) mi utkvěly v paměti dva poznatky:

- Výhodou automatu, řeč byla o pětikvaltu, je možnost tahání bržděných přívěsů do hmotnosti 3,5t. Takové trápení sice nehodlám provozovat, ale je to pro mě signál, za prvé že s tímto automatem se nechá tahat alespoň karavan, za druhé že automat je řádně dimenzován a něco vydrží.
- V 4x4 automobil revue (či tak nějak podobně) z roku 2007 je však v testu zmíněno, že od roku 2005, kdy se začaly používat pětistupňové automaty, vypoví tento nenadále službu! A nikdo si nedovede vysvětlit proč. Zmrtvení automatu je zcela nezávislé na stylu jízdy i celkovém nájezdu vozu.

Pokládám přístup výrobce za poctivý. V návodu k autu "naférovku" zmiňuje výměnu oleje v automatu po 90kkm. To je naprosto odlišné od přístupu např. BMW. Takže by mě zajímaly zkušenosti čtenářů fóra.

Jaké máte zkušenosti s 5-q automatem v Sorentu první generace (rámové)???? Prosím prosím, podělte se.
Jarda K Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 20  Témata: 1
Registrován: 09.07.2012
Bydliště: Čáslav  Czech Republic (cz)
Sponzor (1)

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: Sorento I automat. převodovka

Příspěvekod orangi521 » 16.11.2012 09:54

No odpoviem ti takto.
Mám Sorentíka automat 5 stupňový. Vyrobený v januári 2005. Zatiaľ absolútna spokojnosť. Síce od výroby určite v automate nebol menený olej, ale na jar mám v pláne ho meniť. Zatiaľ ho len kontrolujem aspoň 1x do mesiaca.
Čo sa týka spokojnosti s prevodovkou, som nezaznamenal sťažnosti.
orangi521 Muž
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 32  Témata: 5
Registrován: 13.07.2012
Bydliště: Hrochoť  Slovakia (sk)

Kia Sorento (2005)
160500 km @ 10 l/100km

Re: Sorento I automat. převodovka

Příspěvekod Jarda K » 18.11.2012 22:43

No, a jaký máš nájezd, případně užití auta....
Jarda K Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 20  Témata: 1
Registrován: 09.07.2012
Bydliště: Čáslav  Czech Republic (cz)
Sponzor (1)

Re: Sorento I automat. převodovka

Příspěvekod orangi521 » 19.11.2012 12:40

Akurát sa blížim k 169000 Km. Keď som ho kupoval mal údajne najazdené 160 000 Km. Aj keď mám pocit že tachometer bol stáčaný, ma to ani netrápi. Pokiaľ ide všetko ako má, nevidím problém.

Jazdím s ním po normálnej ceste, prípadne málokedy aj nejaký terén.
orangi521 Muž
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 32  Témata: 5
Registrován: 13.07.2012
Bydliště: Hrochoť  Slovakia (sk)

Kia Sorento (2005)
160500 km @ 10 l/100km

Re: Sorento I automat. převodovka

Příspěvekod Jarda K » 20.11.2012 20:01

Jasný. Děkuji. Nějaké výměny, třeba jen peventivní vzhledem k nájezdu a udávaným lhůtám, náplní jsi dělal? Pokud ano, viděl jsi co z toho teklo? Jde mi o především o náplně diferáků, rozvodovky a převodovky.
Jarda K Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 20  Témata: 1
Registrován: 09.07.2012
Bydliště: Čáslav  Czech Republic (cz)
Sponzor (1)

Re: Sorento I automat. převodovka

Příspěvekod orangi521 » 20.11.2012 21:01

Kedže som ho kúpil v júli a nemal som žiadne skúsenosti tak olej (všetek olej som si kúpil sám)do motora, a diferákoch som dal meniť v servise. No bolo to prvý a posledný krát. Už to budem robiť doma. Ani neviem čo z toho vytieklo :cry: . Doma mám na to priestor, a aj náradie, a v neposlednom rade už aj nejaké malé skúsenosti s týmto super autom.
orangi521 Muž
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 32  Témata: 5
Registrován: 13.07.2012
Bydliště: Hrochoť  Slovakia (sk)

Kia Sorento (2005)
160500 km @ 10 l/100km

Re: Sorento I automat. převodovka

Příspěvekod Jarda K » 22.11.2012 08:34

Ano. Jsem na tom podobně. Výměnami doma si vlastně udělám radost = vím co tam opravdu je, tak proč za to platit někomu cizímu. Jen z výměny oleje v automatu mám obavy. Je to poměrně citlivá záležitost. A ještě jsem nenarazil na e-shop, kde by ten Apoloil prodávali. Jenže jsem četl, že i značkové servisy do převodovky lijí Dextron III, což je špatně (v případě 5-Q automatu). Jak jsem vyčetl, tak Dex III patří jen do rozvodovky...
Je zde vůbec někdo, kdo sehnal tu předepsanou náplň do Automatu? Nebo zná někdo servis, kde ho používají? (Kdybych se v Kutné Hoře nechytnul.)
Jarda K Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 20  Témata: 1
Registrován: 09.07.2012
Bydliště: Čáslav  Czech Republic (cz)
Sponzor (1)

Re: Sorento I automat. převodovka

Příspěvekod Beda » 22.11.2012 08:46

Uz se to tu resilo a k zaveru se nedoslo :oops:

viewtopic.php?f=162&t=3737
viewtopic.php?f=162&t=3599
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8280  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Re: Sorento I automat. převodovka

Příspěvekod Jarda K » 25.11.2012 21:15

No ano. I na jiných fórech je to problém. Takže v této zemi nejde Koupit správný olej do Sorentího automatu? Servis tam "na hulváta" napere něco jiného a je happy? A když mi převodovka zdechne, tak je to moje vina a ne zpackané výměny... Tak to je bezva!!

Takže až k tomu dojde, je jedinou cestou kontaktovat republikové zastoupení ať poradí. Asi. (??)
Jarda K Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 20  Témata: 1
Registrován: 09.07.2012
Bydliště: Čáslav  Czech Republic (cz)
Sponzor (1)

Re: Sorento I automat. převodovka

Příspěvekod MiKas004 » 12.12.2012 07:50

Já nevím, co tu všichni řeší za blbost.
Hydraulická kalalina do 5-ti st. automatu v Sorentu musí splňovat jen potřebnou specifikaci.
Dexron III je kvalitní a vyhovující náplň. Soustřeďte se spíš na včasné a důkladné výměny náplně i s vnitřním filtrem, než tomu blábolení o tom, že se tu nedá něco sehnat.

Pokud si stále nejste jisti, pak zde je to, co pro 5-ti st. automat v Sorentu 05-08 doporučuje přímo FUCHS :
TITAN ATF 6000 SL (syntetika, DEXRON VI) - 525,- / ks v litrovém balení
TITAN ATF 5005 (DEXRON III (H)) - 481,- Kč / ks v litrovém balení
TIATN ATF 4000 (DEXRON III (H)) - 262,- Kč / ks v litrovém balení

Já měnil náplň převodovky také a pro první výměnu, bohužel až ve 125-ti tis. km, zvolil ATF 4000.
Stejně se to smísilo se zbytkem toho bordelu, co tam byl. Vypustit šlo jen ca 7l z 11-ti.
Další výměnu udělám po 60-ti tis. km a to pak vezmu ATF 5005.
MiKas004 Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 10  
Registrován: 05.11.2012
Bydliště: Novojičínsko  Czech Republic (cz)

Re: Sorento I automat. převodovka

Příspěvekod Jarda K » 13.12.2012 14:33

Tak fajn. Tak se tu jen blábolí. Díky za tvé osvícení.
Co blábolí výrobce nějakých "opičích kapek" je sice zajímavé, ale zajímavější je, co blábolí výrobce, ne?

A s těma výměnama jsi mě opravdu dojal.
Jarda K Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 20  Témata: 1
Registrován: 09.07.2012
Bydliště: Čáslav  Czech Republic (cz)
Sponzor (1)

Re: Sorento I automat. převodovka

Příspěvekod MiKas004 » 14.12.2012 16:27

Existuje někde nějaký logický a technicky podložený důkaz o tom, že do pětistupňového automatu je nevhodné použít hydraulickou kapalinu se specifikací Dexron III ? Copak jsou na všech fórech jen teoretici a nikdo, kdo skutečně olej měnil ?

Proč se uvádí spec. Dexron III jako vhodná náplň do automatu v návodu na obsluhu auta a také v dílenské příručce k převodovce ?
To se všichni u KIA zbláznili ? Proč doporučují něco, co tu převodovku jisto jistě zničí ? Šarlatáni ! :lol:
MiKas004 Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 10  
Registrován: 05.11.2012
Bydliště: Novojičínsko  Czech Republic (cz)

Re: Sorento I automat. převodovka

Příspěvekod Jarda K » 15.12.2012 10:41

To jsi ale nepsal!! Zatím jediný zdroj pro typ oleje je (alespoň pro mě) Návod k používání. A tam píší o tom "zázraku" Apoloil-u. A jediný Texaco má v technickém listu u jeho Havoline Multi Vehicle ATF výslovně psáno, že tento je vhodný jako náhrada toho Apoloil-u....
Pokud ovšem ty vlasníš nějaký technický popis / manuál k používanému automatu v Sorentu (5q Aisin?), to je jiná. To je mnohem relevantnější zdroj.
Je to opravdu tak? (táži se proto, neb na BMW klubu se občas nemohou dohodnout na typu a množství oleje do automatu jen proto, že jeden píše moudra k manuálu....)
Jarda K Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 20  Témata: 1
Registrován: 09.07.2012
Bydliště: Čáslav  Czech Republic (cz)
Sponzor (1)

Re: Sorento I automat. převodovka

Příspěvekod MiKas004 » 29.12.2012 23:39

nejdřív si kup auto a pak řeš jeho údržbu a ne naopak
teorií jen marníš čas
MiKas004 Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 10  
Registrován: 05.11.2012
Bydliště: Novojičínsko  Czech Republic (cz)

Re: Sorento I automat. převodovka

Příspěvekod Jarda K » 02.01.2013 09:58

Na tom je něco pravdy. Víš, nehodlám to kupovat na tři roky. Proto je součástí mého rozhodování i položka kerou bude dělat údržba. Ono nakonec není problém "něco" koupit, ale když chci aby mi to vydrželo.....

Takže výsledek je takový, že mi dáš knížecí radu. Hmm, ale o lití Dextronu III do 5qAT nic nemáš. Takže jsi tu jen marnil svůj čas (a honil ego?). Pěkně děkuji.
Jarda K Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 20  Témata: 1
Registrován: 09.07.2012
Bydliště: Čáslav  Czech Republic (cz)
Sponzor (1)

Další

Zpět na Motory / Pohonné ústrojí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé