DIY - Instalace DRL Sorento XM

"Máte štěstí, že jdu zrovna kolem, říkají o mě, že jsem odborník".

DIY - Instalace DRL Sorento XM

Příspěvekod Beda » 22.07.2015 00:49

Konečně jsem si našel čas nainstalovat denní svícení na mé Sorento (XM před FL). Již v dubnu :innocent: jsem koupil denní svícení od firmy Mycarr (výrobce) verzi SJ-292E
SJ-292E.jpg

Jeho výhodou je možnost poskládat si z jednotlivých světýlek tvar, jaký chcete, a nebo ho namontovat na kulatém držáku.

Místo montáže jsem si vybral do plastu vedle mlhovek, a protože jsem si nebyl jistý, jak dopadne vrtání jednotlivých otvorů, koupil jsem si je radši náhradní. Objednal jsem je z Ebay oba celkem za 25$ (čísla dílů LH 865232P010, RH 865242P010)
plastove kryty.jpg


Pro montáž je třeba sundat nárazník. Pro jeho sundání je třeba:
  • odšroubovat 2 šrouby, které drží masku a vyšroubovat několik plastových příchytek (asi 4) => to uvolní masku, kterou lze pak lehce vyhnout při vyndavání světel
  • vyndat světla, drží na 2 šroubech nahoře a jednom šroubu vzadu, po odpojení dvou kabelů, lze světlo vytáhnout menší silou ze zácvaku, který je poblíž blatníků, je třeba lehce odehnout masku
  • uvolnit blatník po obvodu, v podbězích těsně u blatníků, je na každé straně jeden šroub, dole pak u krytu motoru je opět několik plastových příchytek (asi 8)
  • nyní blatník drží v zácvacích u blatníků a v zácvacích, které byly pod světly
  • nejhůře se blatník vyndává ze zácvaků u blatníků, na první zácvak je možno se dostat ještě šroubovákem, ale na ty další již není jiná cesta, než narvat plochý šroubovák mezi železný U profil a plastový blok se zácvaky a páčit směrem ven (v žádném případě nezkoušejte páčit mezi nárazníkem a železným U profilem, ten totiž zůstává na nárazníku), pravděpodobně minimálně jeden ze 3 zácvaků utrhnete stejně jak já :roll: , většinou je to ten poslední směrem ke šroubu, takže to moc nevadí
    uchyt blatnik.jpg
    zacvaky blatnik.jpg
  • zácvaky pod světly stačí nadzvednout šroubovákem a blatník povytáhnout dopředu
  • poslední na čem blatník drží, jsou kabely od mlhovek, ty je třeba odpojit, když máte blatník lehce povytažený, protože jsou krátké a není možno je odpojit až po položení blatníku na zem :no:

Samotné plastové kryty kolem mlhovek drží na 6 šroubech, kterými je chycená i konstrukce držící mlhovky.

V tuto chvíli jsem se vrhl na vrtání děr, protože plastové kryty jsou montovány v určitém náklonu, tak jsem se snažil vrtat ve směru otvoru mlhovek, aby jednotlivá světýlka svítila dopředu a ne do boků, ale moc se to nedařilo. Měl jsem k dispozici pouze stupňovitý vrták a bylo třeba vrtat otvor o průměru 25mm. Vrtal jsem ze zadní rovné nestrukturované části mřížkou a díky stupňovitému vrtáku a konickému tvaru jednotlivých světýlek jsem skončil s vrtáním vždy dříve, ještě někde kolem průměru 22mm a pak jsem díru zvětšoval odřezáváním plastu po obvodu skalpelem a taky seřezáváním jednotlivých žeber z druhé strany. Výsledek je níže, nejhůře šly udělat otvory poblíž kroužku mlhovek, některé byly tak velké, že mi v nich světýlko samo nedrželo :oops: , jak jsem měl původně v plánu, že udělám otvor festovnější, protože za tímto plastem není moc prostoru na nějaký sofistikovaný držák, je tam totiž přední traverza.
vyvrtane otvory.jpg


Po nasazení jednotlivých světýlek a jejich částečného natočení do směru dle otvoru mlhovky.
osazeny plast.jpg


Mne napadlo, že ty světýlka přilepím tavnou pistolí, protože držák se tam nevejde a hlavně bylo by dobré i utěsnit větší otvory kolem nich, které vznikly nepřesným vrtáním pod úhlem. Lepidlem jsem přichytil i jednotlivé drátky.
zalepeni.jpg


Jak to tak bývá, tak někdo nepřemýšlel :thd: a přívodní kablík s konektorem od světýlek byl moc krátký na to, aby byl přístupný pro zapojení, když bych nandával blatník a nebo ho opět sundával. Proto jsem ho prodloužil o 60cm.
prodlouzeni kabliku.jpg


Pro ovládací modul jsem našel příhodné místo na držáku baterky. Stačil na to jeden plech do L a 2 nýty. Otvor se závitem na držáku baterky již byl.
ovladaci modul.jpg


Kabel k levému světlu jsem vedl podél horní části, kde je chycen zámek.
kabel LH strana.jpg


Co se týká elektrického zapojení modul má tři přívodní dráty: BAT+ (červený), BAT- (černý) a LIGHT+(oranžový). Oranžový kabel slouží v tomto případě jako signál (+12V) pro modul, že svítí potkávací světla a modul přepne LEDky do nižší intenzity a svítí pak jako parkovačky. Světla jsou homologována totiž jako DRL i jako poziční (parkovačky). Má to akorát jeden háček :| funkci parkovaček nelze použít na vozech, které mají původní parkovačky zabudované v hlavních světlometech :!: nelze to obejít ani vyndáním žárovek z parkovaček ... no já mám parkovačky v hlavních světlech, takže uvidíme na další technické, zda si toho všimnou :innocent: Pro tyto případy mám doma připravené rozpínací relé, které se mi tam zatím nechtělo dávat, aby ledky úplně vypnulo, po rozsvícení potkávacích světel.
Nejmenší problém bylo zapojení BAT- drátu, hned poblíž baterky je jedno zemnící místo, musel jsem akorát koncový konektor nahradit jiným lisovacím očkem.
zapojeni batmin.jpg

Pro zapojení BAT+ = přívod +12V, když je klíček v ON pozici či auto nastartované jsem hledal na konektoru E11 v pojistkové skříni motorového prostoru. Stejně tak jsem zjistil, že je tam i vhodný drát s +12V od hlavních světel.
BAT+ jsem připojil na pin č. 21, zeleno-oranžový drát, sloužící pro napájení pohonu náklonu HID (orig. Xenonů) světel.
LIGHT+ jsem připojil na pin č.11, růžový drát, sloužící jako napájení pro potkávací světla.
Dráty jsem napájel přímo na původní vodiče po seříznutí jejich izolace.
zapojeni batpl a lightpl.jpg


Následovala izolace a zapáskování přebytečně dlouhých kabelů.
izolace.jpg


Posledním krokem bylo vypnutí funkce DRL hlavních světel. Provádí se vytažením pojistky 7,5A v pojistkové skříni pod volantem.
Pojistka DRL.jpg


Výsledek je zde:
DRL Sorento1.jpg
DRL Sorento2.jpg
DRL Sorento3.jpg


Závěrem snad jen souhrn, že na instalaci jsem potřeboval přibližně: 24h čistého času, nástrčný klíč 10mm + ráčnu, šroubováky, štípací a odizolovávací kleště, lisovací kleště na fastony, pájku a cín, akuvrtačku + vrtáky, skalpel s nástavci, nýtovací kleště + nýty, stahovací pásky, izolační el. pásku, pozink-plech a nůžky na plech, tavnou lepící pistoli
... no a na sepsání tohoto návodu 2,5h :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8249  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: Instalace DRL Sorento XM

Příspěvekod crui5er » 22.07.2015 21:12

Skvělá práce :thu: Líbí se mi, že jsi to provedl čistě a precizně. Těch 24h za to určitě stálo :)

PS: Jinak pro méně zručné majitele Kia Sorento
http://www.aliexpress.com/item/Free-dro ... 06775.html
http://www.aliexpress.com/item/2009-201 ... 45853.html
Uživatelský avatar
crui5er Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 581  Témata: 3
Registrován: 02.09.2013
Bydliště: Kadaň  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW II (2012)
70000 km @ 6.7 l/100km

Re: Instalace DRL Sorento XM

Příspěvekod Beda » 22.07.2015 23:57

Minimalne jednu z tech vecicek na Aliexpressu jsem mel puvodne v planu koupit, jenze jsem si rikal, ze to asi nebude mit homologaci, tak jsem jsem sel tentokrat legalni cestou :twisted:
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8249  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Re: DIY - Instalace DRL Sorento XM

Příspěvekod Beda » 02.02.2016 23:13

Tak jakou radost jsem mel z DRL, tak jsem je po trech mesicich musel z auta opet demontovat (odlepit) a poslat na reklamaci. Nejdriv jsem zjistil, ze mi prestala fungovat funkce stmivani na nizsi intenzitu. Svitila mi totiz jen jedna strana asi 3 ledky, tak jsem si rikal, ze nejspis chyba v modulu, ze poslu na reklamaci jen ten, ale nedalo mi to a zkousel jsem je dal, vypl jsem funkci stmivani a svetla na plny vykon fachala vsechna :huh:

Tak jsem jezdil asi 2 tydny, nez jsem si vsiml, ze mi na plny vykon sviti opet jen ty 3 led a ostatni problikavaji. Tak jsem je vymontoval komplet a poslal na reklamaci s tim, ze ve trech ledkach jsem jeste objevil vodu primo na led cipu :angry:
DRL voda.jpg


Odhaduju, ze tu nejvic "utopenou" ledku to odkourilo a zvedlo to cely odpor zapojeni, takze proto ty dalsi nesvitily, jak mely. Asi do tydne mi dorazily svetla zpet z reklamace, kde jsem dostal jeden cely set 7 ledek novy a hadam v tom druhem setu, kde jsem mel vlhkou jednu ledku to budu muset zkusit doresit sam dalsim zaizolovanim mezi vickem a kovovym telem :oops:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8249  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Re: DIY - Instalace DRL Sorento XM

Příspěvekod MP1 » 02.02.2016 23:38

Ja mám mycarr sj288 na Ceede a Jumpery. Zo štyroch svetiel už odišli tri, jedno v záruke. Riadiace jednotky blbnú obidve. Jedna nevypína svetlá vôbec, druhá nevypína pri teplotách pod 0. Skúsiť Keetec?
ED 1.6 CVVT automat / JD SW 1.6 GDI automat / JD FL 1.4 CVVT / CD 1.4 T-GDi/ Proceed 1.4 T-GDi / XCeed 1.5 T-GDi Gold / Xceed 1.5 T-GDi GT-Line
MP1 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2170  Témata: 18
Registrován: 04.10.2007
Bydliště: Michalovce  Slovakia (sk)

Kia XCeed (2022)
20 km @ 0 l/100km

Re: DIY - Instalace DRL Sorento XM

Příspěvekod Beda » 03.02.2016 21:03

No kdyz koukam po silnicich, co jezdi proti mne s dodelavanyma DRL, tak dost casto nekomu nesviti nejaka cast ledek, at je to i treba to podelne svetlo. :roll:

Rikal jsem si, ze koupim neco lepsiho, kdyz jsem hledal prave model, kde se LED daji posklad do libovolneho tvaru a nasel jsem konkurencni model jine znacky, ktery v diskuzich popisovali jako cinsky smejd. A ono je nakonec jedno, co clovek koupi :oops: Se pomalu potvrzuje to, ze jak to neni originalni doplnek od vyrobce auta, tak spis se to p*dela drive :thd:
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8249  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Re: DIY - Instalace DRL Sorento XM

Příspěvekod 4sAd » 06.04.2016 21:32

Tady se opravdu vyplatí si připlatit za kvalitní výrobek od "lepšího" výrobce, např. Osram nebo Philips. Bohužel to není jenom o použitém čipu LED, ale právě o těch drobnostech, jako je naddimenzovaná elektronika, odolnost proti vlhkosti a srážení vody, atd. Co mám zkušenosti s noname výrobci, tak právě tahle oblast většinou stojí za prd.
4sAd Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 257  Témata: 6
Registrován: 14.09.2015
Bydliště: Frýdštejn  Czech Republic (cz)

Kia cee'd (2011)
170000 km @ 6.1 l/100km

Re: DIY - Instalace DRL Sorento XM

Příspěvekod Beda » 07.04.2016 20:14

Jsem zastancem stejneho pravidla :yes: Jenze to by je renomovani vyrobci museli taky delat v pozadovanem designu :roll:
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8249  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Re: DIY - Instalace DRL Sorento XM

Příspěvekod 4sAd » 08.04.2016 07:51

Což se zřejmě nestane. Mám info od osoby, která se pohybuje v této oblasti. Vzhledem k tomu, že většina nových aut už začíná mít LED svícení zabudované, nepředpokládá se investice do výroby více stylů DRL. Nebyl by garantovaný odběr a prostě by se to nezaplatilo.
4sAd Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 257  Témata: 6
Registrován: 14.09.2015
Bydliště: Frýdštejn  Czech Republic (cz)

Kia cee'd (2011)
170000 km @ 6.1 l/100km


Zpět na Technický koutek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé