Zvýšené otáčky 1.6 GDi

Motor, spojka, převodovka a vše kolem.

Re: Zvýšené otáčky 1.6 GDi

Příspěvekod Jakub » 22.11.2013 09:58

Řídící jednotky jsou naprogramovány tak, aby po nastartování běžel motor ve zvýšených otáčkách. U teplého motoru to trvá chvíli, u studeného se navíc přidává onen sytič. Důvodem vyšších otáček je snaha o rychlejší natlakování mazací soustavy olejem aby došlo k napnutí rozvodového řetězu (u dieselů navíc vymezení vůle ventilů a naplnění fluidního ložiska turba olejem).
U studeného motoru se má palivo tendenci srážet na chladných stěnách sacího potrubí a válce. Proto je potřeba směs obohatit abychom ztráty kompenzovali. Vedlejším efektem jsou zvýšené otáčky díky kterým se směs rychleji dostane do válce. Obohacení směsi se u karburátorů dělalo buď samostatným obohacovacím kanálem (sytič) nebo vzduchovou přívěrou která zvýšením podtlaku v sání způsobila obohacení směsi. U vstřikování je to jednodušší, řídící jednotka prostě jen vstřikuje více paliva.
Takže důvody zvýšených otáček jsou tyto dva.
Kia SPORTAGE IV 1.6T-GDI DCTexclusive + paket winter, bronzová metalíza MYB
Uživatelský avatar
Jakub Muž
Moderátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1650  Témata: 37
Registrován: 13.11.2007
Bydliště: Českolipsko  Czech Republic (cz)
2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 20. sraz Kia-Club.org (1)
24. sraz Kia-Club.org (1) Osobnost klubu (1) Organizátor srazu (5)

Kia Sportage IV (2017)
37604 km @ 7.1 l/100km

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: Zvýšené otáčky 1.6 GDi

Příspěvekod Mareman » 22.11.2013 10:08

JJ, funkce sytiče obecně mi tak nějak jasná je. Já spíš řešil proč je to zvednutý o tolik. Jeden z důvodů můžou být i emisní limity EURO 5 kdy studený motor má vyšší emise a tím že se takto zvýšeným volnoběhem rychleji zahřeje, se emise trochu eliminují pokud by auto stálo. Šlo mi hlavně o to zda to tak máme všichni. Navíc může být i nějaká jiná verze firmwaru řídící jednotky u Ceedů a Carense. Bohužel nového Carense tu mimo mě zatím asi nikdo nemá :(
Carens 2013 - 1,6 GDi Exclusive
Mareman Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 57  Témata: 7
Registrován: 21.10.2013
Bydliště: Brno  Czech Republic (cz)

Kia Carens IV (2013)
20000 km @ 7.5 l/100km

Re: Zvýšené otáčky 1.6 GDi

Příspěvekod zdenek.r » 22.11.2013 10:38

Když tady řešíte ty otáčky- občas se mi stane / ne v první fázi jízdy- na ten tzv el. sytič už jsem si asi zvyknul/, že auto se zařazeným kvaltem a nohou z plynu jede dále prakticky stejně, jako kdyby bylo pod plynem a nebrzdí motorem. až po tuknutí do pedálu to přestane.Konsultovat jsem to na garančce a tam mi sdělili, že by to mohlo být vypalování filtru pevných částic, protože když jezdím krátký trasy, tak si auto samo řekne, že to chce trošku proroštovat. Lze téhle informaci věřit, nebo ne? na dg nic nenašli a děje se to zřídka kdy / akorát to člověka zaskočí, když si myslí, jak elegantně dobrzdí motorem a najednou to musí zašlápnout, aby nenarazil :-(
díky za odp.
Z
zdenek.r Neuvedeno
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 161  Témata: 2
Registrován: 02.11.2011
Bydliště: Hradec Králové  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2011)
12000 km @ 4.9 l/100km

Re: Zvýšené otáčky 1.6 GDi

Příspěvekod Mareman » 22.11.2013 10:56

Nechci nějak snižovat fundovanost autorizovaných servisů :kia: (a ostatní značky to mají asi víceméně podobně), ale co tak pročítám témata kolem chodu motorů, mám pocit že servisy víceméně neví co mají dělat s těmito jevy jako cukání, zvyšování otáček, vibrace a podobně. Připadá mi to jakoby sami tápali v tom jak se řídící jednotky motorů chovají a jak na co reagují. Očekával bych, že mají nějakou podrobnou dokumentaci a budou toho schopní víc řešit. Já sám jsem to samovolné zvýšení otáček po pár kilometrech jízdy konzultoval s mechanikem KIA a bylo mi řečeno, že řídící jednotka reguluje otáčky podle toho jak uzná za vhodné podle toho jestli jede klimatizace, je něčím víc zatížený alternátor a podobně.......ale mě když se to stalo, nic takového co by vyžadovalo zvýšený chod volnoběhu zapnuté nebylo. Od té doby jsem to znovu nezaznamenal a nedokázal mi odpovědět ani na to zda je řídící jednotka nového motoru v nějakém režimu kdy něco analyzuje, nastavuje nějaké hodnoty pro optimální chod motoru atd. Nevím, no :huh:
Carens 2013 - 1,6 GDi Exclusive
Mareman Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 57  Témata: 7
Registrován: 21.10.2013
Bydliště: Brno  Czech Republic (cz)

Kia Carens IV (2013)
20000 km @ 7.5 l/100km

Re: Zvýšené otáčky 1.6 GDi

Příspěvekod Mareman » 22.11.2013 11:01

> zdenek.r > No pokud je to tak, že je motor schopný si zvednout volnoběh na 1700 otáček jak tu psal kolega, tak potom jsi na 6ku schopný jet 50 i "bez plynu".......to je asi to o čem píšeš. Prostě když si řídící jednotka usmyslí zvednout volnoběh na tak vysoký otáčky, nemusíš na ten plyn vůbec šlapat :D Určitě je to ale nepříjemný když auto samo začne zrychlovat.......

P.S.
Pro odlehčení: Jak je známo, na volnoběh sežere auto asi půl litru paliva za hodinu. Měl bys mít tedy dokonalou spotřebu a pokud ne, určitě bych to reklamoval :twisted:
Carens 2013 - 1,6 GDi Exclusive
Mareman Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 57  Témata: 7
Registrován: 21.10.2013
Bydliště: Brno  Czech Republic (cz)

Kia Carens IV (2013)
20000 km @ 7.5 l/100km

Re: Zvýšené otáčky 1.6 GDi

Příspěvekod zdenek.r » 22.11.2013 11:40

:D hele, tu spotřebu jsem samozřejmě zkoumal- okamžitou v okamžiku tohoto jevu, ale pokud jsem by schopen to sledovat, a nechat nějakou chvíli, tak se na spotřebě- čili že by to ukázalo nulovou- neprojevilo. Jinak bych tak samozřejmě jezdil furt :-)
Ale se spotřebou jsem spokojenej, prakticky pořád maximálně 5,0/100 a spíš míň, takže to neřeším / počítám to podle PP. i tankování, liší se to cca o jednu, dvě deci.
zdenek.r Neuvedeno
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 161  Témata: 2
Registrován: 02.11.2011
Bydliště: Hradec Králové  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2011)
12000 km @ 4.9 l/100km

Re: Zvýšené otáčky 1.6 GDi

Příspěvekod Stefi » 22.11.2013 13:28

:? zdenek.r , ale ty máš 1,6 CRDi a problém se řeší ne u diesla, ale u 1,6 GDi benzín 8-)
Stefi Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3799  Témata: 43
Registrován: 01.04.2008
6. sraz Kia-Club.org (1) 8. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1)
18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 23. sraz Kia-Club.org (1) 24. sraz Kia-Club.org (1) 1. místo (1) 3. místo (1)
Sponzor (15) TOP sponzor (3)

Honda CR-V (2008)
157756 km @ 7.8 l/100km

Re: Zvýšené otáčky 1.6 GDi

Příspěvekod zdenek.r » 22.11.2013 13:42

sorry, jdu se stydět. ale pěkně jsme si o tom pokecali :cry:
zdenek.r Neuvedeno
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 161  Témata: 2
Registrován: 02.11.2011
Bydliště: Hradec Králové  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2011)
12000 km @ 4.9 l/100km

Re: Zvýšené otáčky 1.6 GDi

Příspěvekod Mareman » 22.11.2013 13:48

Podle zmínky o FAP a spotřebě 5 litrů mi došlo, že má dízla. Ale považuju za zajímavý, že s těma otáčkama "duchaří" i CRDi. Do teď jsem měl skoro 6 let Hyundai Matrix 3. válec 1.5 CRDi. Ten takový věci nedělal..........nicméně v zimě blbě startoval, jezdil za 7, byl línej jako prase, vibrace do kabiny byly součástí denního žití s ním.......no.....nestýská se mi :D
Carens 2013 - 1,6 GDi Exclusive
Mareman Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 57  Témata: 7
Registrován: 21.10.2013
Bydliště: Brno  Czech Republic (cz)

Kia Carens IV (2013)
20000 km @ 7.5 l/100km

Re: Zvýšené otáčky 1.6 GDi

Příspěvekod Katikakus » 23.11.2013 14:41

Mareman, jelikoz tento motor mam ve Sportagi, tak pisu realnou zkusenost. Nevim, co vic bys chtel slyset. I v lete, kdyz je teplo mam po nastartovani kolem 1200 otacek. S klesajici teplotou to jde pochopitelne vys. Prijde mi zbytecne to tady sahlodlouze okecavat, kdyz ti nekolik lidi nezavisle napsalo, ze je to normalni. Tech 1000 otacek moza u nejakeho stareho motoru. Ten urazeny ton si nech na doma, nikdo tady na to neni zvedavy. Snazil jsem se te uklidnit, ale jak vidim, za dobrotu na zebrotu. :thd: :no:
Proceed GT 1.6 T-GDI Penta Metal
Sportage III 1.6 GDI Comfort Plus Orange Techno
Cee'd 1.4 Comfort Plus So Red
Uživatelský avatar
Katikakus Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 952  Témata: 2
Registrován: 13.09.2008
Bydliště: Praha  Czech Republic (cz)
2. místo (1)

Kia ProCeed GT (2020)
65000 km @ 7.94 l/100km

Re: Zvýšené otáčky 1.6 GDi

Příspěvekod lubi » 23.11.2013 23:02

Mareman....Na mém ceedu 1.6 GDI po startu studeného motoru jsou otáčky taky na 1400 ot/min a postupně padají dolu.Motor je samozřejmě také hlučnější, dokud se neohřeje na provozní teplotu. Potom se i voln. otáčky drží na nějakých 700-800 ot/min., takže to mám stejné,jako ty. Řekl bych,že je to tak vpořádku. Vibrace jsem teda nějak nezaznamenal, nebo se na ně nesoustředil, ale žádných takových, co by mne zaujaly, jsem si nevšiml. Jinak asi jako ty a možná spousta dalších, také poslouchám až moc a pak zkoumám, jestli náhodou včera nezněl motor jinak, než dnes a jestli tamten zvuk je normální apod.
lubi Muž
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 20  
Registrován: 03.11.2013
Bydliště: Luby u Chebu  Czech Republic (cz)

Kia PRO_cee'd (2013)
29000 km @ 6.3 l/100km

Re: Zvýšené otáčky 1.6 GDi

Příspěvekod Mareman » 24.11.2013 23:02

>> Lubi >> Ano, přesně tak se mi to chová :thu: Shodou okolností jsem se bavil s pánem co si koupil i30 s 1.6 GDi jak je s tím motorem a autem spokojený atd. Pak odjížděl a taky mu to řvalo. Mě ty otáčky to zarazily už při přebírání auta v salonu, na to že zahřátý motor není víceméně slyšet a do kabiny už vůbec ne. Před panelákem parkuje 50 aut, nových, starých, ale u žádnýho jsem si nevšiml takovýho zvukovýho projevu po startu. No co už, holt soudruzi asi vědí co dělaj když to tak nastavili :-)
Carens 2013 - 1,6 GDi Exclusive
Mareman Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 57  Témata: 7
Registrován: 21.10.2013
Bydliště: Brno  Czech Republic (cz)

Kia Carens IV (2013)
20000 km @ 7.5 l/100km

Re: Zvýšené otáčky 1.6 GDi

Příspěvekod spd001 » 07.06.2014 09:47

Mareman píše: a bylo mi řečeno, že řídící jednotka reguluje otáčky podle toho jak uzná za vhodné podle toho jestli jede klimatizace, je něčím víc zatížený alternátor a podobně.......ale mě když se to stalo, nic takového co by vyžadovalo zvýšený chod volnoběhu zapnuté nebylo.


nemusis mat zapnute vobec nic ale zabudas na to ze po starte sa hned dobija bateria kedze kazdym startom jej kapacita klesa a tym padom ma riadiaca jednotka dovod zvysit otacky a dalsi dolezity dovod je rychle zohriatie katalyzatora tak aj preto.je pravda ze su trochu vyssie ako som zvyknuty zo starsich benzinov no na druhej strane to trva velmi malo na to aby ma to stvalo.viac ma stve to rozvibrovanie kabiny ked tie otacky klesaju :thd:
Obrázek cee´d_SW 1.6 GDI FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
spd001 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1326  Témata: 4
Registrován: 18.04.2014
Bydliště: Šaľa  Slovakia (sk)
Sponzor (1)

Kia cee'd SW II (2014)
120000 km @ 7 l/100km

Re: Zvýšené otáčky 1.6 GDi

Příspěvekod Mareman » 09.06.2014 11:07

>> spd001 >> Předpokládám, že myslíš ty vibrace přibližně kolem 1100 otáček jak klesá volnoběh. Mě teď teda víc vadí to mravenčení od pedálů při té okrskové 90-100ce kdy má motor kolem 2500 otáček, mají to všichni ? :)
Carens 2013 - 1,6 GDi Exclusive
Mareman Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 57  Témata: 7
Registrován: 21.10.2013
Bydliště: Brno  Czech Republic (cz)

Kia Carens IV (2013)
20000 km @ 7.5 l/100km

Re: Zvýšené otáčky 1.6 GDi

Příspěvekod achiles » 09.06.2014 13:19

vibrace motoru kolem 2500ot mam take, ale pripada mi, ze to tu mame snad jen my dva, protoze si na to nikdo nestezoval (mozna jeste nekdo na hyundai foru). Zacinam to pomalu ignorovat, ale ze zacatku jsem z toho byl hrozne vytocenej. Zvlastni je to, ze to obcas nedela (nebo jsou vibrace slabsi) a prvnich 6000km to nedelalo urcite vubec.
Kia Cee'd SW II (2013) Casa White, 1.6 GDI 99KW, exclusive + p. Ultra 3 ... Obrázek
Kia ProCeed GT (2024) Orange Fusin, 1.6 T-GDI 150KW
Uživatelský avatar
achiles Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 372  Témata: 4
Registrován: 17.11.2012
Bydliště: praha  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW II (2013)
115000 km @ 8.1 l/100km

PředchozíDalší

Zpět na Motory / Pohonné ústrojí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé