Houknutí z motoru po studeném startu

Sekce pro specifické dotazy k vozu cee'd.

Re: Houknutí z motoru po studeném startu

Příspěvekod pacesol » 10.12.2018 22:16

No já se vrátím k tomu, co jsem už psal. Ten zvuk je od vzduchu. To není mechanický zvuk. Hledej v trubkách a hadicích.
Neříkej, že to nejde. Řekni, že to neumíš.
Uživatelský avatar
pacesol Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 771  Témata: 3
Registrován: 13.03.2013
Bydliště: Olomouc  Czech Republic (cz)
12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 23. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)
Sponzor (9) TOP sponzor (1) Organizátor srazu (1)

Kia Stonic (2021)
700 km @ 0 l/100km

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: Houknutí z motoru po studeném startu

Příspěvekod Polsondeside » 11.12.2018 08:21

mě napadá, jestli přecijen není na vině ta klapka. Asi jí nechám znovu vyjmout a vyčistit.
Sportage 2016 IV 1.6 T-GDI GT-Line + packet TECH; 16 000Km
Nejezdím, nejezdím, taky to nehuntuju
Polsondeside Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 793  Témata: 29
Registrován: 19.03.2016
Bydliště: Bydžovského  Czech Republic (cz)

Kia Sportage IV (2016)
16000 km @ 8 l/100km

Re: Houknutí z motoru po studeném startu

Příspěvekod Berka » 11.12.2018 18:56

A co by ta klapka měla během toho houknutí udělat? Nemůže udělat nic. Jakýkoliv její špatný pohyb někam, by způsobil chcípnutí motoru, nebo naopak vystřelení otáček. Stále si myslím to samé. Třeba se pletu, ale zatím mi to jen víc a víc přesvědčuje o správnosti mé myšlenky.
Subaru Outback 2.5i Executive
Renault Megane Grandtour GT 1.6 TCE EDC 151kw - prodáno
ceed II 1.6 GDI FIFA 99kw - prodáno
ceed SW 1.6 CRDi 85kw - prodáno
Uživatelský avatar
Berka Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2029  Témata: 10
Registrován: 17.12.2007
Bydliště: Rakovník  Czech Republic (cz)
4. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1)

Subaru Outback V (2018)
0 km @ 0 l/100km

Re: Houknutí z motoru po studeném startu

Příspěvekod Polsondeside » 11.12.2018 23:00

já zase nechápu, proč by takový zvuk vycházel z mechanického startéru :no:
Sportage 2016 IV 1.6 T-GDI GT-Line + packet TECH; 16 000Km
Nejezdím, nejezdím, taky to nehuntuju
Polsondeside Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 793  Témata: 29
Registrován: 19.03.2016
Bydliště: Bydžovského  Czech Republic (cz)

Kia Sportage IV (2016)
16000 km @ 8 l/100km

Re: Houknutí z motoru po studeném startu

Příspěvekod Berka » 12.12.2018 07:55

To nevadí že to nechápeš, já nechápu mnohem víc věcí, přesto se tak dějí.
Pokusím se ti vysvětlit můj pohled na věc, třeba se v něčem shodneme. Musíme se tedy trochu podrobně vrátit do hodiny techniky.
Jak funguje startér? Startér je obyčejný elektromotor který vysune pastorek a roztočí přes ozubený věnec motor. Řekněme že má odhadem 2tis. otáček. Ten startér. Je jedno zda má nějakou převodovku, nebo ne. Co se tedy stane? Důležité je, že na konci je obrovský převodový poměr mezi pastorkem a tím věncem na setrvačníku. Pastorek má třeba 10 zubů a věnec 100. To jen pro ilustraci aby byl vidět ten rozdíl. Jakmile motor naskočí je pastorek stále ještě v záběru s věncem, ale v ten moment se okamžitě otáčí přenos síly. Už pastorek startéru neroztáčí věnec, ale na krátkou dobu naopak věnec roztáčí startér. Jenže, motoru sice na nastartování stačí např. 200 otáček dodaných od startéru, ale jakmile nastartuje tak má okamžitě otáček 800-1000. A přesně tyhle otáčky, násobené tím obrovským poměrem mezi věncem a pastorkem přenese na pastorek startéru. Aby nedošlo ke zničení celého startéru, protože by těžko ustál v našem případě 10 tis. otáček, je součástí pastorku spojka která dokáže přenést točivý moment pouze ze startéru na věnec, ale pokud dojde k opačnému přenosu, tak se rozpojí a žádné otáčky ani sílu dál na rotor startéru nepřenese. Jedná se sice jen o chvilku, třeba 0,5- 1 sekundu co je pastorek ještě zasunutý ve věnci, než dojde k jeho vrácení zpět. A to je to tvoje "houknutí". Jsou možné dvě příčiny. Spojka pastorku, díky prachu a zatuhlému mazivu přenáší částečně, ale spíš celkem hodně otáček dál na rotor a ten díky tomu nabere obrovské otáčky na které není stavěný. Částečná vůle na ložiskách, která už taky nebudou asi dokonale namazaná způsobí vibrace a tedy to slyšitelné houknutí, které vlastně žádné houknutí jako takové není. Stejný zvuk občas vydávají staré mixéry, vysavače, atd. po vypnutí když motor dobíhá a oni se rozvibrují vlivem nevyváženosti a vůle v ložiskách. Druhá možnost je, že zvuk jako takový vydává přímo ta spojka pastorku, protože opět je zanesená prachem a neklouže jak má. Pokud tomu tak je, stačí vyndat startér, promazat ložiska rotoru, vyčistit a promazat spojku pastorku. Ta jde špatně, jelikož je zalisovaná, ale čistič brzd ji dokáže částečně vypláchnout a nějaké mazivo ve spreji se tam pak také dostane. Důležité je, aby se pastorek na jednu stranu otáčel naprosto volně bez přenosu síly na rotor a na druhou stranu aby se otáčel i s rotorem.
Vzhledem k tomu, že je startér napevno přišroubovaný k bloku motoru, je přenos zvuku dokonalý a těžko se odhaduje odkud vlastně vychází.
Subaru Outback 2.5i Executive
Renault Megane Grandtour GT 1.6 TCE EDC 151kw - prodáno
ceed II 1.6 GDI FIFA 99kw - prodáno
ceed SW 1.6 CRDi 85kw - prodáno
Uživatelský avatar
Berka Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2029  Témata: 10
Registrován: 17.12.2007
Bydliště: Rakovník  Czech Republic (cz)
4. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1)

Subaru Outback V (2018)
0 km @ 0 l/100km

Re: Houknutí z motoru po studeném startu

Příspěvekod lubos550 » 12.12.2018 08:26

Stale myslim , ze to bude nejaky gumovy diel. Bud ten remen (to najskor, lebo si spominal, ze po dotiahnuti to na chvilu prestalo), alebo sacie potrubie. Pri nejakej teplote ma proste taku tuhost, ze dostane vlastne kmity a rozvibruje sa. Kazdy material ma taku vlastnost. Ak si niekedy pocul reproduktory hrat v chlade, tak tiez chytaju taku rezonanciu (gumova membrana).
Skoda Fabia Combi 1,0 TSI, 70kW - 5,0l/100km - 3000km
KIA Rio 1,25 CVVT, 62kW - 5,6l/100km - 160000km - predane
lubos550 Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 567  Témata: 2
Registrován: 22.12.2017
Bydliště: Nitra  Slovakia (sk)

Re: Houknutí z motoru po studeném startu

Příspěvekod Polsondeside » 12.12.2018 08:54

Musím smeknout před tvým podrobným popisem funkce starteru a jeho částí. Fakt pěkná práce :thu:
Nicméně jak je tu psáno nademnou, pokud by se tak skutečně dělo, tak mi pak vysvětli, proč to dělá vysloveně a pouze při teplotě kolem 5st nad nulou a pouze pod déle odstaveném autě (přes noc).?
Pokud je ted kolem nuly a méně nebo naopak nad 10st, tak žádné houknutí není :?
Kamarád, co mi auto servisuje a pracuje v Kia mi též tvrdí, že to může být vlastnost danného řemenu, co jsem koupil.
No ještě se mi nabízí možnost druhého známého, co pracuje v Nošovicích a ten mi nabízí uplně nový startér z fabriky za 2 litry, ale zatím je to pouze občasné houknutí, tak bych zase nerad měnil díly za nové.
Sportage 2016 IV 1.6 T-GDI GT-Line + packet TECH; 16 000Km
Nejezdím, nejezdím, taky to nehuntuju
Polsondeside Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 793  Témata: 29
Registrován: 19.03.2016
Bydliště: Bydžovského  Czech Republic (cz)

Kia Sportage IV (2016)
16000 km @ 8 l/100km

Re: Houknutí z motoru po studeném startu

Příspěvekod Berka » 12.12.2018 09:19

Já bych ho také neměnil. Vyčistit, namazat a vrátit zpět. Celkem bez práce cca. 100 Kč
Subaru Outback 2.5i Executive
Renault Megane Grandtour GT 1.6 TCE EDC 151kw - prodáno
ceed II 1.6 GDI FIFA 99kw - prodáno
ceed SW 1.6 CRDi 85kw - prodáno
Uživatelský avatar
Berka Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2029  Témata: 10
Registrován: 17.12.2007
Bydliště: Rakovník  Czech Republic (cz)
4. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1)

Subaru Outback V (2018)
0 km @ 0 l/100km

Re: Houknutí z motoru po studeném startu

Příspěvekod Polsondeside » 12.12.2018 10:47

Tam je trochu problém. Kamarád, co mi auto zaopatřuje a pracuje v servise Kia odmíta startér rozebírat a čistit. Údajně se s tím nikdy nesetkal a má obavy z jeho dalšího fungování po vrácení.
V případě výměny dílu je vždy mega ochotný, ale tady má pocit, že si vymýšlím blbosti a zbytečně rýpu do čeho nemám :(
Do cizích rukou nehodlám auto svěřovat :no:
Sportage 2016 IV 1.6 T-GDI GT-Line + packet TECH; 16 000Km
Nejezdím, nejezdím, taky to nehuntuju
Polsondeside Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 793  Témata: 29
Registrován: 19.03.2016
Bydliště: Bydžovského  Czech Republic (cz)

Kia Sportage IV (2016)
16000 km @ 8 l/100km

Re: Houknutí z motoru po studeném startu

Příspěvekod TatkaSmoula » 12.12.2018 11:02

Polsondeside píše:Tam je trochu problém. Kamarád, co mi auto zaopatřuje a pracuje v servise Kia odmíta startér rozebírat a čistit. Údajně se s tím nikdy nesetkal a má obavy z jeho dalšího fungování po vrácení.

Jasne, je to automechanik. Princip funkce nezna a pud sebezachovy veli nestrkat tam nos
Polsondeside píše:V případě výměny dílu je vždy mega ochotný, ale tady má pocit, že si vymýšlím blbosti a zbytečně rýpu do čeho nemám :(

Jojo, typicky "automechanik" servisu 21. stoleti. Vymen cely dil, servis vydela, zakaznik zaplace. Kdyz to nepomuze, vymen neco dalsiho.

Nic ve zlem, ale startery jsou uz par desitek let stejne napric vsemi vozy. Zalezi jen na velikosti a umisteni. Princip je ale stejny .... klobouk dolu pred Berkou, to by se dalo publikovat v ucebnici pro automechaniky.
Rozhodit starter dokaze prumerny kutil znajici o co go. Na Mitsubishi to trvalo dve hodiny, rozborka, sborka s vymenou uhliku a cistenim. A z toho hodinu a pul trvalo ho z auta vyhodit a vratit kvuli dementne umistenymu sroubu (a nemuset vyndavat kvuli jedne matce cely motor).

Vymenil bych "automechanika" za automechanika.
TatkaSmoula Neuvedeno
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 197  Témata: 9
Registrován: 09.01.2016
Bydliště: Cesky Krumlov  Czech Republic (cz)

Kia cee'd (2016)
16000 km @ 5.57 l/100km

Re: Houknutí z motoru po studeném startu

Příspěvekod Polsondeside » 12.12.2018 12:36

Vy mě nechápete. Tento člověk je mým kamarádem léta a byl klasifikován jako jeden z nejlepších mechaniků pro Evropu korejských vozů.
On mi na autě prováděl nespočet vylepšení a pouze dodává své názory.
On je prostě toho názoru, že pro občasné houknutí by nerozebíral starter a riskoval tím nějaké potíže po vrácení.
On mě naopak zasvěcuje tomu, abych nové díly kupoval pouze z nutnosti a ostatní nějak dořešíme.
Sportage 2016 IV 1.6 T-GDI GT-Line + packet TECH; 16 000Km
Nejezdím, nejezdím, taky to nehuntuju
Polsondeside Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 793  Témata: 29
Registrován: 19.03.2016
Bydliště: Bydžovského  Czech Republic (cz)

Kia Sportage IV (2016)
16000 km @ 8 l/100km

Re: Houknutí z motoru po studeném startu

Příspěvekod TatkaSmoula » 12.12.2018 12:39

Sanchez píše:Z hladiska Nakupu ma Tatka pravdu. Ide o dost obvykle praktiky a skutocne sa praca uz niekedy ani nevyplati, radsej vas orezu na predrazenom diely. Rychlesi zisk.
Uz som zacinal mat pocit, ze Polson ma automechanika z koncernu a priamo od predrazenej tradicie.


Vim o cem pisu, mam neco podobneho uz skoro v rodine. Chytrej jak stado vopic, na vsechno odpoved "to musis vymenit ......" nejlip cely auto. A vidim to na jeho aute, snazi se udrzet v provozu starej Favorit. Potes koste, ruce bych mu urazil. A to pracuje ve znackovem servisu luxusniho autosalonu jiste nejmenovane superluxusni nemecke znacky (kolecko a tri paprsky uvnitr).
TatkaSmoula Neuvedeno
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 197  Témata: 9
Registrován: 09.01.2016
Bydliště: Cesky Krumlov  Czech Republic (cz)

Kia cee'd (2016)
16000 km @ 5.57 l/100km

Re: Houknutí z motoru po studeném startu

Příspěvekod TatkaSmoula » 12.12.2018 12:46

Polsondeside píše:Vy mě nechápete. Tento člověk je mým kamarádem léta a byl klasifikován jako jeden z nejlepších mechaniků pro Evropu korejských vozů.
On mi na autě prováděl nespočet vylepšení a pouze dodává své názory.
On je prostě toho názoru, že pro občasné houknutí by nerozebíral starter a riskoval tím nějaké potíže po vrácení.
On mě naopak zasvěcuje tomu, abych nové díly kupoval pouze z nutnosti a ostatní nějak dořešíme.


Ale ja te chapu. Ze je kamarad a nejlepsi mechanik Korejskych vozu nevylucuje, ze je kamarad a nejlepsi menic dilu na Korejskych vozech. Dneska se vyhazuje, neopravuje. Proto ani ti nejlepsi se s tim nemazou, maji sve normy a musi makat na vykon, ne na reseni nejlepsi a nejlevnejsi pro zakaznika a servis musi mit obrat a trzby. Za to oni nemohou. Jinak si nevydelaji a vyrazi s nima dvere. Kdyz ty auta zna, muze znat i vylepseni ktere se osvedcily v case na starsich vozech.
Ta casy, kdy mechanik nez neco vyhodil, tak zkusil vsemozne jsou davno pryc. Mnoho komponent se ani jinak opravit neda nez vyhodit a dat nove.
TatkaSmoula Neuvedeno
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 197  Témata: 9
Registrován: 09.01.2016
Bydliště: Cesky Krumlov  Czech Republic (cz)

Kia cee'd (2016)
16000 km @ 5.57 l/100km

Re: Houknutí z motoru po studeném startu

Příspěvekod Polsondeside » 12.12.2018 12:51

Ježíš, to tady neřešme, je to naprostý omyl. A navíc on mi auto udržuje na svém soukromém pozemku a nikoli v servisu v práci.
On mi nákupy nových dílů většinou rozmlouvá, jelikož já řeším každý ojedinělý projev, což většina nedělá.
Sportage 2016 IV 1.6 T-GDI GT-Line + packet TECH; 16 000Km
Nejezdím, nejezdím, taky to nehuntuju
Polsondeside Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 793  Témata: 29
Registrován: 19.03.2016
Bydliště: Bydžovského  Czech Republic (cz)

Kia Sportage IV (2016)
16000 km @ 8 l/100km

Re: Houknutí z motoru po studeném startu

Příspěvekod Berka » 12.12.2018 13:25

Jedno vím jistě. V normálním značkovém servisu se díly opravdu jen vyměňují. Důležitá je přesná diagnostika závady a pak díl vyměnit. Nikdo si už dnes nedává práci s tím, proč to nefunguje a jak to ekonomicky nejlépe opravit. To už nikoho nezajímá. Tedy zákazníka by to zajímalo, ale nemá možnost to ovlivnit.
Podstatná je ale ta správná diagnostika závady od které se vše dalšího odvíjí. My tady máme jen zvukový záznam houknutí a můžeme jen poskytnout naše domněnky co by to mohlo být. Nikdy bych ti na základě toho neříkal vyměň tohle nebo tohle a když to nevyjde tak pokračuj s další výměnou.
Každý má nějaký názor, nějakou zkušenost a nějaký tip. Na tobě záleží co rovnou zavrhneš, protože jsi to třeba už vyzkoušel nebo jinak eliminoval a nebo se rozhodneš zkusit něco co by ti jinak nenapadlo a třeba to vyjde- s minimem nákladů.
Nechci se dotknout tvého kamaráda, znám dost lidí z tohoto oboru, ale jen o naprostém minimu z nich můžu říct, že jsou fakt dobří. V rychlosti mi napadají pouze dva a to ještě každý z nich rozumí malinko jiné problematice. A je to přesně tak jak se zde již psalo. Servis musí vydělávat. To znamená opravovat rychle, bez ohledu na případnou cenu a nezajímat se zda to šlo levněji. To jen zdržuje a ve výsledku ještě snižuje obrat. Takže vyměnit díl a nazdar. Mechanik je často placen podle fakturace, takže by byl blázen aby šel proti proudu. Pokud se nějaká závada dlouho hledá, je to špatné. Opět to zdržuje a nikdo to pořádně nezaplatí. Dělal jsem téměř tři roky technika v servisu úplně jiných strojů a věř mi že vím co znamená dodržet stanovený obrat firmy.
Jenom pro zajímavost kolik lidí v mém bývalém oboru patřilo ke špičce v celé republice: Renovace a servis brzdových třmenů- jedna firma a jeden člověk!
Diagnostika brzdových systémů jedné světové značky: 2-3 lidi v republice!
Kvalitních dodavatelů náhradních dílů s plnou technickou podporou a dodávkou do 24h: 2-3 firmy
Renovace poškozených náprav: 1 firma v republice!
Každý další se už jen veze a patří do průměru. Firem je z daného oboru mnohem víc, ale jen tenhle počet firem je absolutní špička, kde jsou lidi na takové technické úrovni, že už dokážou opravdu přemýšlet při odstraňování neobvyklých závad.
Subaru Outback 2.5i Executive
Renault Megane Grandtour GT 1.6 TCE EDC 151kw - prodáno
ceed II 1.6 GDI FIFA 99kw - prodáno
ceed SW 1.6 CRDi 85kw - prodáno
Uživatelský avatar
Berka Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2029  Témata: 10
Registrován: 17.12.2007
Bydliště: Rakovník  Czech Republic (cz)
4. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1)

Subaru Outback V (2018)
0 km @ 0 l/100km

PředchozíDalší

Zpět na ceed

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé