Bezpecna hmotnost nakladu v kufri

Tlumiče, odpružení, řízení, brzdy a vše kolem.

Re: Bezpecna hmotnost nakladu v kufri

Příspěvekod Tazipes » 02.06.2017 12:29

Doporučoval bych navštívit uhelné sklady a nechat si převážit auto s plnou nádrží a řidičem. Celé auto a potom zadní nápravu. Z hmotnosti celého auta si vypočítáš max hmotnost nákladu a ze zatížení zadní nápravy si pak můžeš pomocí momentové rovnice (pokud jsi schopen odhadnout těžiště nákladu v podélné ose) zkontrolovat zda nepřekračuješ max zatížení zadní nápravy. U svého Ceeda SW to mám 1050 kg. Pro zjednodušení - pokud se mi podaří naskládat náklad tak, aby jeho těžiště bylo nad zadní nápravou (pro detailisty - při sklopených sedačkách a zanedbání změny sklonu vozu) - odečtu od 1050 hodnotu zatížení zadní nápravy auta bez nákladu a vyjde mi max hmotnost nákladu. Jaký vliv má max využití nosnosti zadní nápravy na její životnost nechám každému na jeho úvaze a odvaze.
Naposledy upravil Tazipes dne 02.06.2017 12:55, celkově upraveno 2
Tazipes Neuvedeno
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 105  Témata: 3
Registrován: 25.01.2011
Bydliště: Lety  Czech Republic (cz)
Sponzor (1)

Kia cee'd SW (2011)
182000 km @ 6.8 l/100km

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: Bezpecna hmotnost nakladu v kufri

Příspěvekod Mirse » 02.06.2017 12:36

Juknul jsem do TP a mám to stejně - nejvyšší povolená hmotnost na zadní nápravu u SW je 1050 kg ( na přední 960 kg )
Kia Ceed SW MY 2020 1.4 T-GDI GPF TOP
Silver Lunar
22500 km 6,4 / 100 km
Kia Ceed SW MY 2016 1.6 GDI Exlusive, paket Color Grey+Navi
Silver Sirius
37900 km 6.8/100 km - prodáno
Uživatelský avatar
Mirse Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3889  
Registrován: 16.05.2015
Bydliště: Chomutov  Czech Republic (cz)
18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 23. sraz Kia-Club.org (1) 24. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1)
27. sraz Kia-Club.org (1) Sponzor (9) TOP sponzor (1) Nejvzdálenější účastník srazu (3) Organizátor srazu (1)

Kia Ceed SW III (2020)
22500 km @ 6.4 l/100km

Re: Bezpecna hmotnost nakladu v kufri

Příspěvekod gashtaan » 02.06.2017 18:40

Tazipes: diky za hodnotny prispevok :thu: Ked niekto vazil auto v uholnych skladoch, budem mu vdacny ak sa podeli o vysledky :) BTW, dnes som odviezol 198kg obrubnikov, snad to pre tu napravu nebolo take hrozne...
KIA Cee'd SW 1.6GDI Platinum - Track Red
gashtaan Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 28  Témata: 3
Registrován: 08.03.2017
Bydliště: Bratislava  Czech Republic (cz)

Re: Bezpecna hmotnost nakladu v kufri

Příspěvekod achiles » 03.06.2017 14:34

otec běžně vozí v Kia Carens (model 2006, kupováno 2011) přesně co popisuješ: obrubníky, dlažbu, cement, železo, dřevo až po střechu, má to i přes zadní sedačky, protože tam je kufr menší a náprava nejeví absolutně žádné známky opotřebení. Já osobně bych se v ceedce párkrát do roka vůbec nebál něco takového převážet a ty zdejší názory, že si jednou naložíš kufr a auto můžeš vyhodit jsou vážně přehnané. Ano, vozit to každý den, tak ti auto asi nepoděkuje, ale občas naložit 200kg do kufru auto zvládne.
Kia Cee'd SW II (2013) Casa White, 1.6 GDI 99KW, exclusive + p. Ultra 3 ... Obrázek
Kia ProCeed GT (2024) Orange Fusin, 1.6 T-GDI 150KW
Uživatelský avatar
achiles Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 372  Témata: 4
Registrován: 17.11.2012
Bydliště: praha  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW II (2013)
115000 km @ 8.1 l/100km

Re: Bezpecna hmotnost nakladu v kufri

Příspěvekod gashtaan » 04.06.2017 13:57

JoeJoe píše:Na to si spomeniem vždy, keď vidím 5 robošov v osobnom aute (spolu s náradím v kufri), ako sa vlečú po zemi.

Takto nejako? :)
https://www.youtube.com/watch?v=Vsk-qROwwfU
KIA Cee'd SW 1.6GDI Platinum - Track Red
gashtaan Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 28  Témata: 3
Registrován: 08.03.2017
Bydliště: Bratislava  Czech Republic (cz)

Re: Bezpecna hmotnost nakladu v kufri

Příspěvekod mv12 » 09.06.2017 10:52

Trochu nechápu, co tak složitě řešíte a co vlastně chceš slyšet? :lol:
Pokud to budeš nakládat, tak uvidíš, zda to auto sedlo na doraz nebo ne. Že přetěžování autu nesvědčí je snad jasné, ale na nějaké jednorázové převezení bych se tím moc nezabýval. Jen to nějak opatrně převézt. Pokud bys to přetěžoval častěji, vozík je nejlepší řešení. Co k tomu víc dodat?
Ale 250 kg bych tedy neřešil (pokud to nebude sedět na doraz - sám jsem to nikdy u Ceeda nezkoušel). Když si dozadu sednou 3 lidi, nějakých 250 kg to taky být může... A to by tam ještě měl být nějaký prostor pro zavazadla. Takže když to naložíš jen nákladem, tak by to mělo být OK. A že se auto ježděním a zatěžováním opotřebovává? S tím se musí počítat. K čemu ho jinak máme, aby stálo a mohli jsme ho obdivovat? :lol:
Jestli a jak často auto budeš zatěžovat a zda se vyplatí nebo nevyplatí vozík, to si budeš asi muset posoudit sám. :yes:
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3112  Témata: 21
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Re: Bezpecna hmotnost nakladu v kufri

Příspěvekod mv12 » 09.06.2017 10:54

gashtaan píše:Tazipes: diky za hodnotny prispevok :thu: Ked niekto vazil auto v uholnych skladoch, budem mu vdacny ak sa podeli o vysledky :) BTW, dnes som odviezol 198kg obrubnikov, snad to pre tu napravu nebolo take hrozne...

A jak to sedělo? Předpokládám, že nebylo na doraz?
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3112  Témata: 21
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Re: Bezpecna hmotnost nakladu v kufri

Příspěvekod gashtaan » 09.06.2017 14:47

Sadlo si to dost, cee'd ma nejake makke odpruzenie, pri pohlade zboku uz boli zadne kolesa na urovni karoserie...
KIA Cee'd SW 1.6GDI Platinum - Track Red
gashtaan Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 28  Témata: 3
Registrován: 08.03.2017
Bydliště: Bratislava  Czech Republic (cz)

Re: Bezpecna hmotnost nakladu v kufri

Příspěvekod Berka » 09.06.2017 15:14

V jiném tématu jsem se nedávno nad tímto problémem rozčiloval:
@ Od začátku co nového ceeda mám, kritizuji nastavení podvozku, které je podle mého názoru příliš měkké a gumové. Teď se mi to potvrdilo v praxi. Byl jsem koupit obklady, naložil do kufru cca. 360 kg, což uznávám je hodně, zvlášť pokud je váha pouze v zadní části auta, ale jel jsem s tím jen asi 2km domů tak to přežije. Auto kleslo na první pohled znatelným způsobem, což se dalo čekat. Překvapila mi jiná věc.
Doma jsem potřeboval část obkladů vyložit a tak jsem přesně polovinu přeložil do auta manželky- do Fiesty, a víte co se stalo? Moje auto zůstalo stále zakleklé jako předtím, takže od pouhých 180 kg v kufru už je celkem jedno kolik tam dáte, protože níž prostě neklesne a na té malé Fiestě, což je auto tak akorát do města to nebylo téměř vůbec znát! Prostě klesla tak o 3cm a bylo jí to úplně jedno. Její podvozek je špičkový, oproti ceedu je o několik světelných let jízdníma vlastnostma napřed a teď se i přesně ukázalo proč. Tuhost podvozků je úplně někde jinde. V obou autech byla přesně ta samá váha, ale ceed měl kola zaražená v podběhu a tažné pár cm nad zemí.
Už dříve se mi zdálo, že pokud si na zadní sedadla vlezou 3 lidé, tak jde ceed na nerovnostech až na dorazy, což je značně nepříjemné. Nechápu proč někdo takhle blbě nastavil podvozek.
Subaru Outback 2.5i Executive
Renault Megane Grandtour GT 1.6 TCE EDC 151kw - prodáno
ceed II 1.6 GDI FIFA 99kw - prodáno
ceed SW 1.6 CRDi 85kw - prodáno
Uživatelský avatar
Berka Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2029  Témata: 10
Registrován: 17.12.2007
Bydliště: Rakovník  Czech Republic (cz)
4. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1)

Subaru Outback V (2018)
0 km @ 0 l/100km

Re: Bezpecna hmotnost nakladu v kufri

Příspěvekod gashtaan » 13.06.2017 11:23

Berka: davam ti za pravdu, mal som maly Hyundai Getz, do ktoreho som parkrat 200kg nalozil (to uz podla TP bolo skoro max) a zdaleka tak neklesol... nie je divu, ze Cee'd tak pohorel v losom teste.
KIA Cee'd SW 1.6GDI Platinum - Track Red
gashtaan Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 28  Témata: 3
Registrován: 08.03.2017
Bydliště: Bratislava  Czech Republic (cz)

Re: Bezpecna hmotnost nakladu v kufri

Příspěvekod Chlebik » 23.05.2018 12:49

Vlastní zkušenost - občas jsem potřeboval dovézt nějaké pytle s omítkou/betonem na renovaci domku, bral jsem si na to svoje starší auto - Fabii Combi 1.9 SDI 47 kW r.v. 03 a při 350 kg rozloženo přes celý kufr a sklopené sedačky si sedla "přiměřeně". Jednou v presu jsem to musel vzít do Ceeda SW 1.6 CRDi 100 kW r.v. 16 a při stejném nákladu si sedl výrazně více. Nicméně jsem po cestě neblbnul, na hrbolech pomalu, v zatáčkách v klidu, brždění motorem a vše v pohodě.

Do Ceedu mi to vadilo z pohledu abych si neušpinil nové auto. Vůbec jsem nepřemýšlel nad tím, že by vůz o váze přes 1,3 tuny měl mít problémy s vyjímečným odvozem 350 kg rozložených na 1/3 auta :)
Kia Cee'd SW CRDi 1.6 Exclusive 100 kW/136 PSH, r.v. 2015
Obrázek
Chlebik Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 57  
Registrován: 04.10.2016
Bydliště: Kladeruby nad Oslavou  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2016)
54000 km @ 5.3 l/100km

Re: Bezpecna hmotnost nakladu v kufri

Příspěvekod mv12 » 23.05.2018 13:55

Berka píše:V jiném tématu jsem se nedávno nad tímto problémem rozčiloval:
@ Od začátku co nového ceeda mám, kritizuji nastavení podvozku, které je podle mého názoru příliš měkké a gumové. Teď se mi to potvrdilo v praxi. Byl jsem koupit obklady, naložil do kufru cca. 360 kg, což uznávám je hodně, zvlášť pokud je váha pouze v zadní části auta, ale jel jsem s tím jen asi 2km domů tak to přežije. Auto kleslo na první pohled znatelným způsobem, což se dalo čekat. Překvapila mi jiná věc.
Doma jsem potřeboval část obkladů vyložit a tak jsem přesně polovinu přeložil do auta manželky- do Fiesty, a víte co se stalo? Moje auto zůstalo stále zakleklé jako předtím, takže od pouhých 180 kg v kufru už je celkem jedno kolik tam dáte, protože níž prostě neklesne a na té malé Fiestě, což je auto tak akorát do města to nebylo téměř vůbec znát! Prostě klesla tak o 3cm a bylo jí to úplně jedno. Její podvozek je špičkový, oproti ceedu je o několik světelných let jízdníma vlastnostma napřed a teď se i přesně ukázalo proč. Tuhost podvozků je úplně někde jinde. V obou autech byla přesně ta samá váha, ale ceed měl kola zaražená v podběhu a tažné pár cm nad zemí.
Už dříve se mi zdálo, že pokud si na zadní sedadla vlezou 3 lidé, tak jde ceed na nerovnostech až na dorazy, což je značně nepříjemné. Nechápu proč někdo takhle blbě nastavil podvozek.


Možná se pletu, ale byl jsi to ty, kdo měnil pružiny? Jestli jo, jak se to změnilo? Máš už nějakou zkušenost s podobným nákladem?
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3112  Témata: 21
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Re: Bezpecna hmotnost nakladu v kufri

Příspěvekod Tazipes » 23.05.2018 15:31

Nevím, jestli taky Berka, ale já jsem měnil zadní pružiny za zátěžové pružiny od firmy MAD. Po sedmi letech provozu jsem tahal břicho po zemi, až jsem měl strach, že si někde udělám díru do nádrže. Auto jsem během těch sedmi let nijak výrazně nepřetěžoval, ale že by jezdilo prázdné, jen se řidičem, tak to taky ne. Je to přeci kombík, u kterého se snad s nějakým nákladem počítá. Těch zmíněných 3 a půl metráku nákladu taky párkrát vezlo, ale ono když by se do něj nasoukalo pět vykrmených pacholíků s bagáží, tak by to mělo srovnatelnou váhu, možná i větší. Pružiny MAD mají o 1mm větší průměr drátu proti originálu, jak je to s délkou nedokážu říct. Auto se po výměně zvedlo v místě zadní nápravy o 37mm proti vytahanému stavu a co jsem koukal na fotky, zdá se mi, že mezera nad kolem k lemu blatníku je +- stejná jako v době, kdy bylo auto nové. Na zatížení reaguje, tak nějak, jak si představuju, že auto na zátěž reagovat má. Před tím jsem do auta posadil manželku, dvě děti, do kufru dal vlčáka a 30kg ovsa a auto vypadalo, jak kdybych vezl paletu cihel. Co mě velmi mile překvapilo, tak to byla změna chování auta v zatáčkách. Auto sedí jak přibité a nemám v něm už takový ten gumový pocit překrucování a kolébání zadku kolem podélné osy. Co se trochu zhoršilo, tak to je jízda po roletě pokud jsem v autě sám. Suma sumárum, kdybych jezdil sám nebo ve dvou, tak bych pružiny vyměnil za originál, ale v mém případě jsem rád, že jsem nebyl škrhola a dal tam ty tvrdší.
Tazipes Neuvedeno
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 105  Témata: 3
Registrován: 25.01.2011
Bydliště: Lety  Czech Republic (cz)
Sponzor (1)

Kia cee'd SW (2011)
182000 km @ 6.8 l/100km

Re: Bezpecna hmotnost nakladu v kufri

Příspěvekod mv12 » 24.05.2018 09:38

Já v podstatě moc naložený nejezdím, takže tenhle problém jsem nezaznamenal a měkčí podvozek mi vyhovuje. Navíc mám hatch, tak nevím, zda není v odpružení nějaký rozdíl od SW, ale asi ne.
Ale zajímá mne, co nastalo s výměnou. Snad se Berka ozve. Koukal jsem do garáže a byl to on ;-)
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3112  Témata: 21
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Předchozí

Zpět na Podvozek / Řízení / Brzdy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé