CELOROCNE PNEU - Ano alebo Nie?

Diskuze o všem, co nelze zařadit do jiné sekce.
Discussion about everything what has not own section.

Re: CELOROCNE PNEU - Ano alebo Nie?

Příspěvekod JoeJoe » 08.01.2017 13:48

V decembri som nakoniec na Carensa kúpil spomínané Michelin Crossclimate (205/55 R16) a prezul.

Teraz po Novom roku sme boli v Nízkych Tatrách - Liptovská Teplička. NIe je to nejaký extrémny stupák (aj keď stúpanie to je), ale zasnežené cesty tam boli dostatočne, miestami posypané štrkom, miestami nie.
Žiadny problém s trakciou nebol, aj kopec k miestnej reštaurácii zvládli gumy na jednotku.

Cestou späť sme vystihli začiatok toho mrazivého obdobia (štvrtok 5.1. doobeda, kedy už teploty klesali pod -10°C) a smerom na Tatranskú Štrbu fúkala príjemná bočná metelica z poľa, že som zhruba pol minúty nevidel ani na meter pred seba a museli sme ísť krokom a hľadať orientačné tyče vedľa cesty (nebolo mi všetko jedno). Naštastie sa potom rozjasnilo a nebezpečný úsek skončil.

Za mňa teda s Crossclimate plná spokojnosť a kľudne sa s nimi dá ísť v zime na dovolenku na bežné slovenské destinácie. Extrémy a limity som nemal kde vyskúšať a určite ich tieto gumy takisto majú, ale zase nemám auto do hory na zvážanie dreva či poľovníčenie, takže to našťastie riešiť nemusím. So zasneženými cestami problém nemajú.
Kia CARENS 1.7 CRDi (85kW)
Uživatelský avatar
JoeJoe Muž
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 108  Témata: 10
Registrován: 31.05.2016
Bydliště: Bratislava  Slovakia (sk)

Kia Carens III (2016)
80000 km @ 6.6 l/100km

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: CELOROCNE PNEU - Ano alebo Nie?

Příspěvekod palobb1 » 15.01.2017 21:48

Zaujimave ze v tejto diskusii su traja blavaci ktory maju alebo uvazuju o celorocnych pneumatikach a potom to na cestach aj tak vyzera. Ako trebars vcera na Skalke, najskor prvy v zakrute hrabal ze sme museli za nim zastavit a potom sme sa tri auta normalne pohli a obisli ho. Druhy BA obcan smykal v kopci na parkovisku a ostatny ho obchadzali a nornalne parkovali :D . Tzv. celorocne pneumatiky nefunguju normalne ani v lete ani v zime, je to len taky kompromis. Pouzivat by ich mohli tak na juhu madarska a pod. Precital som uz o tom par diskusii, recenzii a testov a rozpraval som sa aj z kamaratom(majitelom pneuservisu) a myslim si ze v nasich zemepisnych sirkach su celorocne pneumatiky nebezpecne :thd: .
Kia Carens 1,7 CRDI 85Kw 2016
Uživatelský avatar
palobb1 Muž
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 22  
Registrován: 07.10.2016
Bydliště: Žiar nad Hronom  Slovakia (sk)

Kia Carens III (2016)
8000 km @ 0 l/100km

Re: CELOROCNE PNEU - Ano alebo Nie?

Příspěvekod JoeJoe » 15.01.2017 22:01

palobb1 píše:Zaujimave ze v tejto diskusii su traja blavaci ktory maju alebo uvazuju o celorocnych pneumatikach a potom to na cestach aj tak vyzera. Ako trebars vcera na Skalke, najskor prvy v zakrute hrabal ze sme museli za nim zastavit a potom sme sa tri auta normalne pohli a obisli ho. Druhy BA obcan smykal v kopci na parkovisku a ostatny ho obchadzali a nornalne parkovali :D . Tzv. celorocne pneumatiky nefunguju normalne ani v lete ani v zime, je to len taky kompromis. Pouzivat by ich mohli tak na juhu madarska a pod. Precital som uz o tom par diskusii, recenzii a testov a rozpraval som sa aj z kamaratom(majitelom pneuservisu) a myslim si ze v nasich zemepisnych sirkach su celorocne pneumatiky nebezpecne :thd: .

Osobne si myslím, že okrem výberu pneumatík treba vedieť aj jazdiť.

Sám si o sebe skromne myslím, že jazdím zodpovedne a s uvážením a že na snehu si dávam dostatočne dobrý pozor, ako s autom narábam. Každú zimu si totiž skúšam (keď sa dá a keď tu u nás napadne niečo), ako sa auto na tom snehu správa, takže dokážem odhadnúť, čo si ešte môžem dovoliť.

Preto bola moja voľba celoročné Crossclimate. Mne sa na snehu a do svahu osvedčili, Carens sa mi na lyžovačke ani raz nešmykol (a to som napríklad pri Salaši Krajinka videl do kopca ísť predposledný model Renaultu Espace, ktorému tam gumy šmýkali a ledva vyšiel).
Kia CARENS 1.7 CRDi (85kW)
Uživatelský avatar
JoeJoe Muž
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 108  Témata: 10
Registrován: 31.05.2016
Bydliště: Bratislava  Slovakia (sk)

Kia Carens III (2016)
80000 km @ 6.6 l/100km

Re: CELOROCNE PNEU - Ano alebo Nie?

Příspěvekod LUKY-007 » 15.01.2017 23:58

pred 20 - 30 rokmi sme jazdili na univerzalkach cely rok ;) samozrejme ak chodievam jazdit do hor v zime nepojdem na letnych ... na Bratislavsku tyzdnovu zimu vramci roka celorocne myslim v pohode
< Everlasting Impression > < Room4More >
Uživatelský avatar
LUKY-007 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 289  Témata: 4
Registrován: 11.03.2012
Bydliště: BA  Slovakia (sk)

Re: CELOROCNE PNEU - Ano alebo Nie?

Příspěvekod ladlen » 17.01.2017 01:37

Ja mám osobnú skúsenosť z tých tzv. univerzálok. V januári 1996 som dostal služobnú Škodu Favorit Combi Special line, ktorú som zdedil po riaditeĺovi. Bolo to na tú dobu výborné auto a malo obuté tiež univerzálne pneumatiky. Ale, v apríli ma nahovorili na súkromnú cestu z manželkinho gymnázia do Nemecka, do Wilkau - Haslau, kúsok za českou hranicou. Tam sme cez Trenčín- Brno- Prahu a Jáchymov , cez prechod Boží dar prešli úplne v pohode. Horšie to však bolo o pár dní naspäť. Na nemeckej strane spadlo okolo 15-20 cm snehu a nemeckí priatelia mali obavy, ako sa vydriapeme na Boží dar z nemeckej strany, je tam cca 4 km dlhé stúpanie. A aj tak bolo, naše auto plné, 5 osôb a vzadu aj 120 kg ťažký kolega. Bol to fakt zážitok, Nemci nás na zimných pneumatikách obiehali, ako keby sme stáli, Favorit statočne hrabal v odhrnutom, ale neposypanom snehu a bol to zázrak, že sme tam vôbec vyšli. Na ďalšiu zimu nám už kúpili zimné pneumatiky a odvtedy v zime bez nich nejazdím. Takže, v zime treba zimné pneumatiky a prepych jazdiť bez nich nech si vychutnajú snáď niekde v Bratislave, ak ich mrzia životy.
ladlen Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 469  Témata: 9
Registrován: 26.03.2008
Bydliště: Trstená  Slovakia (sk)

Kia Sportage III (2013)
92000 km @ 0 l/100km

Re: CELOROCNE PNEU - Ano alebo Nie?

Příspěvekod JoeJoe » 17.01.2017 10:21

Kedyže to bolo? V roku 1996, tzn. 20 rokov dozadu?

Neviem, či je fér porovnávať vtedajšie technológie výroby s dnešnými...

Áno, mentalita "celoročky sú akurát do smetiaka" je silná, to chápem. Preto som len povedal svoju skúsenosť z kopcov pred dvomi týždňami. Carens nie je ľahké auto a bolo naložené, ale problémy som v kopcoch a aj na neposypanom snehu nemal. Takže to pripisujem vylepšeniu technológií výroby. Áno, na "horskú turistiku" by som celoročné neriešil, ale pre mňa celoročky s prípadnými reťazami (keď je mimoriadna situácia) riešia moju požiadavku.
Kia CARENS 1.7 CRDi (85kW)
Uživatelský avatar
JoeJoe Muž
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 108  Témata: 10
Registrován: 31.05.2016
Bydliště: Bratislava  Slovakia (sk)

Kia Carens III (2016)
80000 km @ 6.6 l/100km

Re: CELOROCNE PNEU - Ano alebo Nie?

Příspěvekod mv12 » 17.01.2017 11:10

"Nejlepší" jsou rady od těch, co vidí někoho klouzat a hned ví, že tam má celoroční gumy (jaké?) a nebo jel na nějakých před x lety, k tomu už ani není, co říct... Ono ani dnes není pneumatika jako pneumatika, takže by mě spíš zajímala zkušenost s konkrétním typem a někde za sněhu, hor apod. Celoroční Michelin a Goodyear by dle testů měly být schopné gumy, ale lepší by byla nějaká osobní zkušenost. Proto jsem rád za postřehy Joe Joe. Pro mě to není aktuální, ale brácha najezdí tak 3-4000 km ročně a bude muset za rok něco nakoupit a 2 sady jsou při takovém nájezdu ekonomicky docela nesmysl... Ale s sníh tu v zimě na cestách máme, i když hory to taky nejsou... Vidím spoustu lidí v okolí, co jezdí celoročně na zimákách - většinou Barumkách, což v létě není žádný terno, takže je otázka, jestli nebudou lepší ty celoroční...
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3113  Témata: 21
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Re: CELOROCNE PNEU - Ano alebo Nie?

Příspěvekod lubos761 » 17.01.2017 12:01

Tady je jednoznačná odpověď jestli zimní - letní dost těžká. Já preferuji dvě sady. Odborné testy jednoznačně doporučují také letní - zimní. Pokud ale někdo opravdu najezdí za rok tak málo km a může počkat s nákupem v blízké samoobsluze až bude lepší počasí, jsou dvě sady asi přepych. Celkový součet naježděných km na dvou sadách pneu by se možná vyrovnal dvěma sadám celoročních. Potom ale by se musela vzít v potaz tvrzení odborníků, že gumy po čtyřech letech ztrácejí svoje vlastnosti vlivem stárnutí materiálu. A teď co, dojezdit gumy, které už jsou materiálově zestárlé nebo jezdit univerzálky, které i přes svou " univerzálnost" mohou mít lepší vlastnosti? Na vozy s velkým, celoročním nájezdem km ( služební, podnikatelské ) určitě dvě sady. A ostatní " malojezdiči" musí zvážit kde bydlí, kam jezdí, jak často jezdí a kolik km najedou v létě a v zimě.
Pěkný den. lubos761
Kia Sportage 2.0 CVVT, Comfort +, r.v. 2011, orange techno, xenony, park.asistent, 17"kola,
Uživatelský avatar
lubos761 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 320  Témata: 9
Registrován: 12.04.2011
Bydliště: Brno venkov  Czech Republic (cz)
Sponzor (2)

Kia Sportage III (2011)
13500 km @ 9.0 l/100km

Re: CELOROCNE PNEU - Ano alebo Nie?

Příspěvekod Mirse » 17.01.2017 14:38

Tak s tímto bych naprosto souhlasil i já :thu:
Kia Ceed SW MY 2020 1.4 T-GDI GPF TOP
Silver Lunar
23500 km 6,4 / 100 km
Kia Ceed SW MY 2016 1.6 GDI Exlusive, paket Color Grey+Navi
Silver Sirius
37900 km 6.8/100 km - prodáno
Uživatelský avatar
Mirse Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3925  Témata: 1
Registrován: 16.05.2015
Bydliště: Chomutov  Czech Republic (cz)
18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 23. sraz Kia-Club.org (1) 24. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1)
27. sraz Kia-Club.org (1) Sponzor (9) TOP sponzor (1) Nejvzdálenější účastník srazu (3) Organizátor srazu (1)

Kia Ceed SW III (2020)
23500 km @ 6.4 l/100km

Re: CELOROCNE PNEU - Ano alebo Nie?

Příspěvekod mv12 » 23.02.2017 18:35

Tak jsme dnes využili akční ceny a i před očekávaným zdražováním pneumatik objednali pro bráchu ty Micheliny Crossclimate. Budu tedy snad taky moci časem poreferovat. Sice s jeho autem nejezdím, ale nějaký test si udělám ;) U nás zima občas docela vládne a sněnu není málo (i když hory to nejsou), takže uvidíme... Zatím jezdil celoročně zimní Barumky, tak jsem docela zvědav, jaký to bude rozdíl.

Kdyby někdo náhodou kupoval taky pneu (jakékoli), tak mi e-shop po nákupu poslal slevový kupón který už nevyužiji a můžu poskytnout. Více k tomu tady viewtopic.php?f=179&t=6709&start=15#p128422
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3113  Témata: 21
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Re: CELOROCNE PNEU - Ano alebo Nie?

Příspěvekod mv12 » 23.02.2017 22:59

Jedna aktuální zkušenost s Michelin Crossclimate z "konkurenčního" Opel fóra (uživalel kratales):

Tak malé shrnutí pro případné zájemce. Na pneu mám odjeto cca. 15k km (přezuto v říjnu 2016). Na suchu se pneu chovají jako letní pneu vyšší střední třídy, není na nich žádná "univerzálnost" znát. Boční vedení pneu je mírně měkčí, než jsem byl zvyklý z jiných pneu, ale je to jen o zvyku. Chování pneu na suchu je absolutně čitelné. Co se týče jízdy na mokré vozovce, tak osobně jsem si nikdy na mokru tak dobře nezajezdil, pneu drží jak přibité, prostě paráda. Co se týče jízdy na sněhu a ledovce, tak se pneu chovají značně lépe jak levné pneu typu Kormoran, Fulda, Matador ..., ale při srovnání s nejlepší Continental TS860 hodně ztrácejí, záběr a brzdná dráha je u TS860 značně lepší. Každopádně jsem za letošní zimní sezónu projel Krkonoše, Tatry, byl jsem s nima na Ještědu a všude jsem se bez problému dostal. Konkrétně na Ještědu měl jeden řidič problém rozjet se (pneu Barum Polaris 3) a já s rozjezdem neměl problém.

Ačkoliv se svým nájezdem (cca. 35 - 40k km/rok) nejsem cílová skupina pro tento typ pneu a koupil jsem je spíš ze zvědavosti, tak jsem spokojen. Když vezmu v úvahu, že větší část zimy jsou silnice suché (na silnici držel sníh cca. 10 dnů), tak si nedovedu představit lepší pneu pro tuto zimu. Do serverských států bych je nedoporučil, ale pro středoevropské zimy a zvlášť takové jako jsou v posledních letech mohu vřele doporučit 8-)

(zdroj: http://opel-astra-h.cz/forum/viewt ... 20#p139144)
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3113  Témata: 21
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Re: CELOROCNE PNEU - Ano alebo Nie?

Příspěvekod JoeJoe » 23.02.2017 23:14

Súhlasím s crosspostom z Opel fóra na plnej čiare. Pre mňa aktuálne zima skončila (návrat z Nízkych Tatier, znovu z Liptovskej Tepličky). Snehu už toľko na cestách nebolo (v podstate skoro žiadny), takže januárová skúsenosť o pár príspevkov skôr je relevantnejšia, ale sám by som to lepšie, než pisateľ z Opel fóra, nenapísal.

Za mňa s Crossclimate plná spokojnosť a do budúcna o kombinácii zimné/letné ani uvažovať nebudem. Teda ak sa nepresťahujem náhodou do Vysokých Tatier, čo nehrozí :D
Kia CARENS 1.7 CRDi (85kW)
Uživatelský avatar
JoeJoe Muž
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 108  Témata: 10
Registrován: 31.05.2016
Bydliště: Bratislava  Slovakia (sk)

Kia Carens III (2016)
80000 km @ 6.6 l/100km

Re: CELOROCNE PNEU - Ano alebo Nie?

Příspěvekod mv12 » 23.02.2017 23:54

Jen bych podotkl, že Michelin teď začal prodávat i novou verzi s označením Crossclimate+ která postupně nahradí tu původní bez plus. Co jsem tak v rychlosti pochytil, má trochu jinou směs, která má delší životnost a zejména na sněhu si lépe zachovává své vlastnosti, které tolik neklesají s postupným sjížděním. Udělali na to i názorný graf:
(Performance = Výkonnost, new = nová, worn = opotřebovaná)
Michelin-CrossClimate-Plus-new (2).jpg

To je vykoupeno trochu horším výkonem na mokru oproti původní verzi bez plus, což se projevilo i na euroštítku poklesem hodnocení brždění na mokru z A na B (asi usoudili, že byla zbytečně moc dobrá na mokru a to obětovali něčemu jinému :lol:)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3113  Témata: 21
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Re: CELOROCNE PNEU - Ano alebo Nie?

Příspěvekod Roman-Zilina » 24.02.2017 09:54

uz asi viem, co kupim na moje nove auto a mozu ma pozdravovat vsetci odbornici z pneuservisov :D s mojim najazdom 9 - 10tisic nie je o com.
dakujem za vlakno :drink:
Sucasnost: :kia: Rio III 1.25 CVVT, 62,5 kW
Minulost: :kia: Sephia 1.5, 59 kW
Roman-Zilina Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 777  Témata: 9
Registrován: 05.07.2016
Bydliště: Žilina  Slovakia (sk)

Kia Rio III (2012)
0 km @ 0 l/100km

Re: CELOROCNE PNEU - Ano alebo Nie?

Příspěvekod joko59 » 24.02.2017 23:33

Odborníci tvrdia, že letné nahradia iba 20% kvality zimnej pneumatiky v zime, ale naopak zimné nahradia 80% z kvakity letnej v lete.
Mám kamaráta, jazdí na VW CADDY, Jazdí ročne cca 50 000 km, a obul si celoročné pneu. Je s nimi max, spokojný, a všetkým to odporúča.
Ja jazdím na dvoch autách, práca Astra, a volno :kia: , ročne tak 30000km a mám šťyry sady pneu všetky na diskoch. U mňa aj v Ba zima začína októbrom, a končí aprílom. Bez ohľadu na snech a mráz. Teplotu cesty neoklameme, mokro je aj v zime, a brzdné vlastnosti sú iné na zimných a iné na letných, veď to vieme všetci.
Verím kvalitám Michelinu, verím skúsenostiam niektorých šoférov, ale aj Michelin ponúka na zimu zimné, a na leto letné. A celoročné ponúka možno víkendovím vodičom, ktorí ak nechcú nemusia jazdiť. Tý, čo musia kazdý deň jazdiť, pravdepodobne celoročné gumy nekúpia. /okrem môjho kamaráta, ale to je iná téma./
:kia: :SK: Ceed SW GDI, 2015
joko59 Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 30  
Registrován: 22.02.2017
Bydliště: Bratislava  Slovakia (sk)

Kia cee'd SW (2015)
18 km @ 6.9 l/100km

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecný pokec / General Discussion

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé