Situace při předjíždění

Diskuze o všem, co nelze zařadit do jiné sekce.
Discussion about everything what has not own section.

Situace při předjíždění

Příspěvekod vanty253 » 05.01.2018 20:46

Ahoj lidi, mám dotaz k takové maličkosti, ale zajímalo by mě, jaký na to máte názor. Jedná se o situaci při předjíždění a to, kdo v takovou chvíli dělá chybu. Mimo obec platí 90, jede přede mnou skupina aut rychlostí cca 55 km/h. Rozhodnu se předjíždět v místě, kde je cesta široká, v protisměru nikdo, byť ve vzdálenosti zhruba 500 metrů od toho místa je menší horizont (řekl jsem si, že předjedu třeba jedno dva a pak zbytek). V momentě, kdy jsem už v protisměru zhruba na úrovni prvního auta vidím, že se na horizontu objevují světla, chci se tedy zařadit. A teď by mě zajímalo, kdo v tu chvíli dělá chybu, protože řidič prvního předjížděného auta z té skupiny to předjetí asi neunesl a mezi autama zmenšil rozestup tak, abych se měl problém zařadit. Na prasáka jsem se tam tedy nacpal, ale asi další dva kilometry na mě troubil. Jenže co mi v tu chvíli zbývalo? Zabrzdit na minimální rychlost a ještě v protisměru? Zas by troubili ti další vzadu, kteří jeli za mnou... Koukám do zákona, kde při předjíždění platí nějaká pravidla, kdy já nesmím předjížděné auto ohrozit ani omezit, ale on mi zase nesmí bránit v předjíždění. Tak jak se na to díváte vy? Ano, vzhledem k tomu horizontu jsem to mohl vydržet, ale víte jak to je. Jet 80, tak je mi to jedno, sám nejezdím rychle, rychlost překračuju minimálně a celou tu cestu, než se stalo tohle, mě samotného kupa aut předjela, ale na přehledném úseku jeli tak pomalu, že jsem věděl, že minimálně jedno auto předjedu určitě. Holt jsem asi taky pirát :cry:
vanty253 Neuvedeno
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8  Témata: 2
Registrován: 04.11.2017
Bydliště: Havířov  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2017)
0 km @ 0 l/100km

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: Situace při předjíždění

Příspěvekod melonsvk » 05.01.2018 20:53

(5) Řidič nesmí předjíždět
a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,
b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,

Bohuzial, chybu si spravil ty. Pokial ti nahle pocas obiehania nezrychlil, tak ti nebranil v obiehani. Horizonty su v tomto velmi zradne, 500m pred nim by som obehol 1-2 auta, viac by som asi neriskoval. Ak ti naschval zavrel medzeru medzi autami, tak je to sice prasarna, ale zakon tym neporusil.
Kia Rio 1.4 CVVT (2013)
Kia Cee'd 1.6 CRDi DCT (2016)
Kia Optima 1.7 CRDi DCT (2016)
Obrázek
Uživatelský avatar
melonsvk Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1295  Témata: 15
Registrován: 31.01.2015

Kia Optima IV (2016)
80000 km @ 6 l/100km

Re: Situace při předjíždění

Příspěvekod vanty253 » 05.01.2018 20:58

Tak já nevím, jestli to bylo 500 metrů, na předjetí jednoho dvou aut tam bylo vidět daleko dopředu. Spíš mi šlo o to zmenšení rozestupu mezi auty, protože kdyby to neudělal, tak se tam zařadím úplně v pohodě.. Ale máš asi pravdu, z pohledu zákona jsem udělal chybu já :thd:
vanty253 Neuvedeno
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8  Témata: 2
Registrován: 04.11.2017
Bydliště: Havířov  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2017)
0 km @ 0 l/100km

Re: Situace při předjíždění

Příspěvekod altt » 05.01.2018 21:02

Pokiaľ on zmenšil rozostup počas predbiehania tak ste chybu urobili obaja. On ti v podstate bránil a ty si zas nemal rozhľad. Toť môj názor :)

Odoslané z Redmi 4 pomocou Tapatalku
Uživatelský avatar
altt Neuvedeno
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 143  Témata: 1
Registrován: 02.04.2017
Bydliště: Nitra  Slovakia (sk)

Kia cee'd II (2017)
29000 km @ 0 l/100km

Re: Situace při předjíždění

Příspěvekod vanty253 » 05.01.2018 21:21

No ale zas na druhou stranu, na toho jednoho jsem rozhled určitě měl. Kdyby před ním nebyl ten zbytek aut, tak ho úplně v klidu předjedu a jedu dál, takže bych spíš řekl, že moje chyba byla v tom písm. b), co je nahoře ohledně bezpečného zařazení.

Nevím no, v tu chvíli by stačilo prostě jen snížit rychlost (nebo ji aspoň nepřidávat) a mohlo to proběhnout úplně v klidu. Někdy se ty situace na cestách zbytečně vyhrocují mi přijde. Třeba když odbočím na hlavní, po které jede někde daleko auto, on se za mě najednou přiřítí (i když už v tu chvíli jedu povolenou rychlostí) a začne vytrubovat. Nebo když už jsme u toho předjíždění, tak předjedu auto a ten v protisměru, který je ještě x stovek metrů daleko, už začne blikat, jakoby pomalu vjížděl do příkopu... :D
vanty253 Neuvedeno
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8  Témata: 2
Registrován: 04.11.2017
Bydliště: Havířov  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2017)
0 km @ 0 l/100km

Re: Situace při předjíždění

Příspěvekod melonsvk » 05.01.2018 22:49

Na cestach su rozni soferi, musis ratat s tym. Su cesty, kde sa vedla seba vojdu s prehladom tri auta pokial sa vhodne poskladaju, ale clovek co rocne najazdi 452km a uvidi oproti sebe auto, tak ho nemusi hned napadnut sa uhnut ku krajnici, zacne panicky brzdit, drzat smer a zrazka je na svete. Pre nas co jazdime tisicky az desattisicky kilometrov rocne je to samozrejmost, uz to ani nepocitam kolkokrat som zehlil pruser niekoho ineho, ale nie vsetci vedia spravne reagovat. Preto si radsej pockam na rovny usek, kde obehnem naraz celu kolonu predomnou. :)
Kia Rio 1.4 CVVT (2013)
Kia Cee'd 1.6 CRDi DCT (2016)
Kia Optima 1.7 CRDi DCT (2016)
Obrázek
Uživatelský avatar
melonsvk Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1295  Témata: 15
Registrován: 31.01.2015

Kia Optima IV (2016)
80000 km @ 6 l/100km

Re: Situace při předjíždění

Příspěvekod Berka » 05.01.2018 23:16

...stejně tak ostatní řidiči ti musejí umožnit se bezpečně zařadit. Je to tam nějak formulováno, přesnou definici neznám.
Subaru Outback 2.5i Executive
Renault Megane Grandtour GT 1.6 TCE EDC 151kw - prodáno
ceed II 1.6 GDI FIFA 99kw - prodáno
ceed SW 1.6 CRDi 85kw - prodáno
Uživatelský avatar
Berka Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2029  Témata: 10
Registrován: 17.12.2007
Bydliště: Rakovník  Czech Republic (cz)
4. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1)

Subaru Outback V (2018)
0 km @ 0 l/100km

Re: Situace při předjíždění

Příspěvekod vanty253 » 05.01.2018 23:31

No z logiky věci by to dávalo smysl, protože je blbost, abych začal předjíždět auta, najednou se po čtyřech autech potřeboval zařadit a místo toho bych zůstal "viset" v protisměru, než mě zase všichni podjedou :D
vanty253 Neuvedeno
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8  Témata: 2
Registrován: 04.11.2017
Bydliště: Havířov  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2017)
0 km @ 0 l/100km

Re: Situace při předjíždění

Příspěvekod snike » 06.01.2018 00:09

... logicky plati odstavec b) ktery ti vyse napsal melonsvk ;) Ti pred tebou ho dodrzeli a nepredjizdeli :yes: Vzij se do situace toho druheho ridice. Jedes v kolone, cekas az budes moci bezpecne predjizdet a prijede nedockavec, ktery zacne vsechny predjizdet a pak se pred tebe nacpe :(

Bud rad, ze vse dobre dopadlo a vem si z toho ponauceni pro priste ;)
KIA XCeed 1,6 T-GDI GPF 7DCT 150 kW Spring Edition žlutá Quantum 97.999 km ... Kanec klubuObrázek
Uživatelský avatar
snike Muž
Moderátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 6103  Témata: 86
Registrován: 02.10.2007
Bydliště: Praha - Horní Počernice  Czech Republic (cz)
2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1) 8. sraz Kia-Club.org (1)
9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1) 16. sraz Kia-Club.org (1)
17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 23. sraz Kia-Club.org (1)

Kia XCeed (2021)
97999 km @ 8.00 l/100km

Re: Situace při předjíždění

Příspěvekod buko1 » 06.01.2018 00:32

A to v ČR nemáte § v tomto znení: Vodič motorového vozidla je povinný dodržiavať za vozidlom idúcim pred ním takú vzdialenosť, aby sa predchádzajúce vozidlo mohlo pred neho bezpečne zaradiť.? (§ 17 od. (2) slovenského zákona o cestnej premávke (8/2009 Z.z.)).

Byť to v SR, tak ten vodič urobil priestupok, ktorý sa pokutuje myslím sumou 50€! Ak máte niečo podobné v ČR, tak jednoznačne porušil pravidlá predbiehaný vodič -v čase, keď si predbiehať začal tam tá medzera predsa bola a v protismere nič nebolo. A rozhľad na 500 m je myslím dostačujúci.


EDIT: ako som zistil po preštudovaní Vášho zákona 361/2000, tak nemáte. Resp. máte, ale len pre vozidlá o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg, jízdní soupravy, jejíž celková délka přesahuje 10 m, a zvláštního vozidla musí mimo obec zachovávat za vozidlem jedoucím před ním takovou vzdálenost, aby se předjíždějící vozidlo mohlo před něj bezpečně zařadit; to neplatí, připravuje-li se k předjíždění, při předjíždění a při souběžné jízdě.. Na tento prípade nepoužiteľné.
Naposledy upravil buko1 dne 06.01.2018 10:08, celkově upraveno 1
Obrázek Rio Sporty 1,4 16V 71 kW (2008)
Obrázek
Obrázek Carens Platinum + Platinum Pack 1,6GDI 99KW (MY2018)
Obrázek
Uživatelský avatar
buko1 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 713  Témata: 5
Registrován: 03.05.2008
Bydliště: Staškov  Slovakia (sk)
19. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Carens IV (2018)
65000 km @ 7.19 l/100km

Re: Situace při předjíždění

Příspěvekod vanty253 » 06.01.2018 00:40

Vidět tam kamion nebo něco podobného, tak je mi jasné, proč jedeme tak pomalu a že se ostatní neodváží ho předjet, ale u čtyřech osobáků mi to hlava nebrala (možná začátečník nevím) a navíc měli sami spoustu času předjíždět když jsem tu kolonu dojížděl zezadu, takže jestli mu tak vadilo, že jsem s tím začal dřív než on, tak se mohl rozhodovat dřív. Ale jak říkáš, třeba je to jen o tom, že jsem tu mezeru viděl trochu jinak jak on, ale jak jsem začal předjíždět, tak podle mě jeli dost daleko od sebe tak na dvě auta a jak jsem se chtěl zařadit tam najednou bylo místo sotva pro jedno (odpověď i pro buko1, že tady o nedodržení bezpečné vzdálenosti už i vzhledem k té celkem nízké rychlosti nešlo)...

Ještě k tomu, co psal snike. Asi jsme každý v situaci toho druhého řidiče byli, ale už z pohledu vlastní bezpečnosti jsem ten odstup od auta přede mnou vždycky spíš zvětšil a nějak jsem vydýchal, že se mi tam nacpal. Furt lepší, než aby smetl i mě :)

Ale jo, příště se na to asi vykašlu a předjíždět budu, až uvidím, že je předjedu všechny. Sice za rok najezdím asi 30 tisíc km, ale tohle jsem zažil poprvé :no: :D
vanty253 Neuvedeno
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8  Témata: 2
Registrován: 04.11.2017
Bydliště: Havířov  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2017)
0 km @ 0 l/100km

Re: Situace při předjíždění

Příspěvekod buko1 » 06.01.2018 10:09

Ja som nepísal že tú vzdialenosť si porušil ty, ktorý si predbiehal (tvrdíš že tam miesta bolo dosť). Ja som poukázal na pravidlo, ktoré platí v SR, teda že medzi dvomi vozidlami musí byť vzdialenosť taká, aby sa tam vošlo auto, ktoré predbieha. Pokiaľ to vodič v kolóne nedodržal a stalo by sa to v SR, tak spáchal priestupok.
Ale môj príspevok neber do úvahy - ako som po preštudovaní Vašich pravidiel zistil, tak u Vás sa vzdialenosť medzi vozidlami, ktorá umožní bezpečné zaradenie vzťahuje len na nákladiaky a súpravy dlhšie ako 10 m. Je skutočne zaujímavé ako sa za 25 rokov od oddelenia zmenili zákony v dvoch častiach spoločného štátu. Už druhýkrát som sa presvedčil, že v oblasti dopravy sú pravidlá na slovensku omnoho jednoznačnejšie a jednoduchšie ako v ČR.


Ale aby tú vzdialenosť skrátil tak, aby ti sťažil zaradenie, tak buď zrýchlil (čím porušil pravidlo, žepredbiehaný vodič nesmie počas toho, ako je predbiehaný zvyšovať rýchlosť), alebo ten pred ním spomalil, čím sa vzdialenosť skrátila aj bez pričinenia predbiehaného.
Obrázek Rio Sporty 1,4 16V 71 kW (2008)
Obrázek
Obrázek Carens Platinum + Platinum Pack 1,6GDI 99KW (MY2018)
Obrázek
Uživatelský avatar
buko1 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 713  Témata: 5
Registrován: 03.05.2008
Bydliště: Staškov  Slovakia (sk)
19. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Carens IV (2018)
65000 km @ 7.19 l/100km

Re: Situace při předjíždění

Příspěvekod Štefan BY » 06.01.2018 10:15

Možno máš len "nesprávne" auto... Po ceste za brachom do Brna sa mi stalo tiež niečo podobné - bol som v kolóne, niekde v strede, ktorá išla cca 70km/h. Oproti v blbych intervaloch išli autá, tak sa moc neprebiehalo, zrazu sa zozadu prirutil čierny Rangerover a keď potreboval, zaradil sa aj keď nemal kam. Auto oproti prešlo a v takejto jazde pokračoval.... kolóna tým spomalila asi na 40 - netrubil nikto...
Ale k veci, keď ma niekto predbieha, radšej spomalim, nech tam nemusím trčať hodiny kým ho nevystrihnu z auta.... Ale niektorí si musia dokazovať svoju pravdu :no:
Šťastnú cestu bez nehôd a pokojný rok 2018 želá Štefan
Kia Rio 2013
Obrázek
Uživatelský avatar
Štefan BY Muž
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 172  Témata: 3
Registrován: 17.11.2013
Bydliště: Považská Bystrica  Slovakia (sk)

Kia Rio III (2013)
65000 km @ 5.5 l/100km

Re: Situace při předjíždění

Příspěvekod mv12 » 06.01.2018 11:14

Když u nás se pořád někam spěchá a pak to tak vypadá... Tady je prostě běžný, že když už jede jedno auto hodně pomalu a je provoz v protisměru, takže se vytvoří kolona, tak je spousta netrpělivců a závodníků, kteří musí začít předbíhat zezadu, místo aby počkali až na ně přijde řada a nechali v klidu předjíždět vždy toho prvního. Bylo by to bezpečnější pro všechny a asi i plynulejší.... Já hlavně v těchto situacích vidím ty závody a snahu mnoha lidí začít předjíždět dřív, než ti, co jsou před nimi... Navíc je-li pomalým autem náklaďák, tak ten první za ním má prostě horší výhled, než ty za ním...
Ano problém nastane, když se za prvního pomalého zařadí další, kdo nechce předjíždět a je pak třeba předjet víc vozidel najednou. Ale to se dá poznat až po delší jízdě a ne po první zatáčce nebo horizontu. Pak by ale měl ať už mu to zákon přikazuje nebo ne zanechat odstup, aby ho mohli ostatní předjet a ne se cpát na toho před ním. Mnozí to tak udělají. Pokud ne, nezbyde než se s tím smířit a předjíždět jen když mám jistotu, že předjedu všechny. A může mi být srdečně jedno, co říká zákon a jestli mám nebo nemám právo na to, aby mi udělali mezeru pro zařazení se. Ani bych se moc nespoléhal na to, že když tam zrovna malá mezera, kam se vejdu je, že tam bude později. Když mě pak něco smete, moc mi nepomůže, že jsem byl v právu a může za to někdo jiný... Život a zdraví máme jen jeden.
Fascinovalo mě, když jsem jel s kolegou Švédem u nich ve Švédsku v dlouhé koloně, (neviděli jsme asi začátek)asi 60 km/h a to celé hodiny. On úplně v klidu a za celou dobu nás nepředjelo ani jedno auto... A to tam bylo míst, kde by se s klidem dalo. Ale nejsme zase na tom tak nejhůř, jsou země, kde je mnohem větší chaos.
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3113  Témata: 21
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Re: Situace při předjíždění

Příspěvekod melonsvk » 06.01.2018 11:40

Toto je vsetko o cloveku. Ego slovenskych a ceskych vodicov je take, ze "ked nemozem ja, tak ani nikto dalsi". Cest vynimkam, ale vidim to pravidelne pri zuzeniach do jedneho pruhu, vpravo kolona 50 aut, vlavo 10 a logika Pepu z horneho konca co uz 10 minut caka so svojou Feldou alebo jednotkou Octaviou vpravo je taka, ze ked cakam ja tak budete aj vy. A ani za boha ta nepusti pred seba do zipu. Ale to proste ludom nevysvetlis.

Dalsia kategoria su ludia bez vykonu pod kapotou, ale za to s pretekarskym duchom. Kolkokrat sa mi stane, ze som v stvrte-piate auto v kolone, zozadu sa priruti HTPcko a zacne obiehat. Za tych 10 sekund plynu na podlahe zvladne obehnut len mna a ked sa konecne uvolni cesta a chcem to cele obehnut sam, tak mi takyto myslitel blokuje lavy pruh, lebo mu to proste nejde. To ma vie nas... o to viac.
Kia Rio 1.4 CVVT (2013)
Kia Cee'd 1.6 CRDi DCT (2016)
Kia Optima 1.7 CRDi DCT (2016)
Obrázek
Uživatelský avatar
melonsvk Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1295  Témata: 15
Registrován: 31.01.2015

Kia Optima IV (2016)
80000 km @ 6 l/100km

Další

Zpět na Všeobecný pokec / General Discussion

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé