Olej do 1.6 T-GDi, GT 150 kW

"Máte štěstí, že jdu zrovna kolem, říkají o mě, že jsem odborník".

Olej do 1.6 T-GDi, GT 150 kW

Příspěvekod domslehy » 18.02.2024 17:25

Zdravím,

snad nebude vadit, že zakládám nové téma.

Každopádně k věci. Pročetl jsem několik vláken ohledně výběru oleje pro naše miláčky. Nemyslím si, že bych se nějak ztrácel, co se týče klasifikace olejů. Jen by mě zajímalo co třeba jiní uživatelé lijí do GT 1.6 T.GDI. (150 kw) 7/2022. :)
Mám v plánu uskutečňovat vlastní "mezi" výměnu motorového oleje a nenechávat to tam těch 15000 km (10 tis. km je až až). :| Stejně tak nemám sice problém těch 7 let vydržet trýznění autorizákama, na druhou stranu jim nehodlám dávat víc než je "předepsáno".

Mimo to mám doma z hyundaie i30 1.4 tgdi 6/2018, ještě 5 litrů oleje Shell helix 5w30 ACEA A3/B4. Nicméně knížka říká A5/B5. Předpokládám, že jedna "mezi" výměna do GT na cca 7000 km při tomto oleji nebude problém. Možná i naopak.
To, že se předepisuje "KIA" olej 5W-30 - víme, všichni že je to ve spolupráci Total a v tomto ohledu radši Shell, i když vždy může být lépe i hůře.

'Předem děkuji za názory a komentáře do diskuze :-)

Hezký víkend,
D
domslehy Neuvedeno
Nováček
 
Příspěvky: 5  Témata: 1
Registrován: 20.12.2023
Bydliště: Chomutov  Czech Republic (cz)

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: Olej do 1.6 T-GDi, GT 150 kW

Příspěvekod therion » 18.02.2024 19:31

Pokud knizka rika A5/B5 , tak jen z duvodu emisi. Z konstrukcniho hlediska neni duvod lehkobezne A5/B5 pouzivat. Jen bych dal teplotni tridu 5w40. Teplotni odolnost u oturbene jednotky je namiste. Jen pozor pokud auto ma GPF, tam je nasnade opatrnost.
Uživatelský avatar
therion Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1105  Témata: 7
Registrován: 02.02.2018

Kia cee'd (2012)
100000 km @ 6.1 l/100km

Re: Olej do 1.6 T-GDi, GT 150 kW

Příspěvekod pacesol » 18.02.2024 20:01

Rád s úsměvem čtu diskuze o značkách motorových olejů. Po revoluci jsem měl kamaráda v Paramu Pardubice a protože jsem už tehdy závodil, tak mne zajímalo co "lepšího" vyrábějí. Upřímně se zasmál a vysvětlil mi jak vypadá linka na stáčení olejů. Teď jedou černé flaše a stačíme Mogul. Za chvíli pojedou zelené a bude Castrol, potom červené Shell a na fajront stříbrné Q8. :D Nedělám si iluze, že to bude dnes jinak. Pochybuji, že má každá značka výrobu samostatně. Ono je to podobné s benzínem. Ve skladu Čepro stojí cisterna a nad ní s kýblem aditiv Shell technik, který to tam chrstne a máme prémiové palivo hotové. Výjimka je OMW. Když jsem chtěl vědět přesně oktanové číslo benzinu na Shell, protože jsme ho tankovali do závodničky tak mi Tomáš z dodáku zjistil, kolik máme. Od 103 do 109. :D :D :D Potom mi tady ty vědecké názory o lepším Shell nebo Castrol připadají úsměvné.
Neříkej, že to nejde. Řekni, že to neumíš.
Uživatelský avatar
pacesol Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 771  Témata: 3
Registrován: 13.03.2013
Bydliště: Olomouc  Czech Republic (cz)
12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 23. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)
Sponzor (9) TOP sponzor (1) Organizátor srazu (1)

Kia Stonic (2021)
700 km @ 0 l/100km

Re: Olej do 1.6 T-GDi, GT 150 kW

Příspěvekod domslehy » 18.02.2024 22:19

Souhlasím. Jelikož v rafinérském průmyslu dělám, tak vím přesně o čem mluvíte.:-)

Ano, ano, 5W-40 bych byl upřímně nejklidnější tam mít. Trošku se obávám, ale že po dobu záruky, budu "nucen" držet 5W30. :-( Ale jak říkáte A5 či A3 to už je jen výmysl z emisí a jsem rád, že jste to zmínil :-) Stejně tak auto je výroba 7/2022 a předpokládám, že GPF je už chcanechce přítomen :-(

Děkuju za poznatky i případně dalším co se vyjádří :-)
domslehy Neuvedeno
Nováček
 
Příspěvky: 5  Témata: 1
Registrován: 20.12.2023
Bydliště: Chomutov  Czech Republic (cz)

Re: Olej do 1.6 T-GDi, GT 150 kW

Příspěvekod therion » 19.02.2024 07:37

pacesol píše:Rád s úsměvem čtu diskuze o značkách motorových olejů. Po revoluci jsem měl kamaráda v Paramu Pardubice a protože jsem už tehdy závodil, tak mne zajímalo co "lepšího" vyrábějí. Upřímně se zasmál a vysvětlil mi jak vypadá linka na stáčení olejů. Teď jedou černé flaše a stačíme Mogul. Za chvíli pojedou zelené a bude Castrol, potom červené Shell a na fajront stříbrné Q8. :D Nedělám si iluze, že to bude dnes jinak. Pochybuji, že má každá značka výrobu samostatně. Ono je to podobné s benzínem. Ve skladu Čepro stojí cisterna a nad ní s kýblem aditiv Shell technik, který to tam chrstne a máme prémiové palivo hotové. Výjimka je OMW. Když jsem chtěl vědět přesně oktanové číslo benzinu na Shell, protože jsme ho tankovali do závodničky tak mi Tomáš z dodáku zjistil, kolik máme. Od 103 do 109. :D :D :D Potom mi tady ty vědecké názory o lepším Shell nebo Castrol připadají úsměvné.


Rafinerka vyrobi zakladovy olej. Ten se podle technologie deli na polyalfaolefiny, syntetické estery apod. cili syntetika , a podle obsahu ropnych rafinatu z krakovani potom polo ci cisty mineral. Rozhodujici je balik aditiv , ktery kazda firma ma svuj. Nekdo uprednostnuje co nejnizsi treni , jiny eliminaci karbonu. Velke olejarske firmy maji i sve rafinerie, takze i olej muze mit ruzne pomery slozek tvorici zakladovy olej. Koneckoncu testu jednotlivych oleju je na yt spousta a vysledky se vicemene shoduji.

Kupuju roky 4l shell 5w40 a jeste jsem nenatrefil na kus vyrobeny v cesku.

Norma popisuje 98okt benzin a jeho definovanou odolnost vuci detonacnimu horeni. Tudiz 98 je minimalni hodnota, pokud ma palivo okt, cislo vyssi neni to naskodu. Je to dano obsahem etbe a nebo lihu.

A proc bys mel drzet 5w30? 5w40 je plne kompatibilni s vyssi teplotni odolnosti.
Uživatelský avatar
therion Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1105  Témata: 7
Registrován: 02.02.2018

Kia cee'd (2012)
100000 km @ 6.1 l/100km


Zpět na Technický koutek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé