Motor za studena zhasíná při jízdě.

Sekce pro specifické dotazy k vozu cee'd SW.

Motor za studena zhasíná při jízdě.

Příspěvekod Kral_Lesa » 07.04.2022 08:09

Zdravím, v posledních 6 měsících jsem měl pár problémů s autem.

• Vadný knock senzor
• Vadné postupně zapalovací cívky (2 ze 4)
• Vadný senzor klikové hřídele

Vyměnil jsem všechny 4 cívky, rovnou dal i nové svíčky, následně jsem vyměnil senzor kliky i knock senzor. Nové filtry, olej a serpentine řemen.
Teď jsem pro sichr koupil i senzor vačky, ten tam teprve dám. Vzhledem k cenám benzinu jsem přestal kupovat premiová paliva a používám VIF Super Benzin Aditiv a tankuju klasickou 95.

Auto používám k rozvoru jako kurýr jídla, takže denně najedu 100-200km, takže chápu, že začalo takhle něco odcházet (vypadá to, že zapalovací cívky a senzory tam byly ještě původní (rok 2010)).

No, jenže mám teď takový zvláštní problém, že mi auto zničeho nic prostě zhasne.. Dojíždím třeba ke křižovatce, jedu 30 Km/h, stoupnu na spojku a motor prostě zhasne.. Někdy zhasne při rozjezdu.. Stane se to vždy, když je motor studený, jednou.. maximálně dvakrát.. Jakmile je motor ohřátý a ručička na 90°, tak si nevzpomínám, že by se to stalo..

Diagnostika neukazuje žádnou chybu..

Jediné co jsem včera zjistil, po otevření kapoty, že se kouří zpoza motoru na exhaustu.. Nejpravděpodobnější je menší leak oleje skrz těsnění víka ventilů.. Takže teď budu řešit nákup nového těsnění a opravu..

Je možné, že by ten motor chcípal kvůli tomu těsnění? Nebo to s tím nesouvisí? A pokud nesouvisí, nenapadá Vás čím by to mohlo být? :/ Auto potřebuji.

Děkuji za přečtení a případné rady.

Kia CEE'D SW (ED, facelift rv 2010), benzín 1.4 CVVT 66kW (u dealera prý přehrané na 80kW).
Kral_Lesa Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 89  Témata: 2
Registrován: 17.01.2022
Bydliště: Pardubice  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2010)
152000 km @ 9 l/100km

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: Motor za studena zhasíná při jízdě.

Příspěvekod therion » 07.04.2022 10:51

jake jsou ventilove vule?
Uživatelský avatar
therion Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1105  Témata: 7
Registrován: 02.02.2018

Kia cee'd (2012)
100000 km @ 6.1 l/100km

Re: Motor za studena zhasíná při jízdě.

Příspěvekod Kral_Lesa » 07.04.2022 17:59

Ahoj, tohle bohužel netuším. Sice se snažím co nejvíc naučit a udělat si sám, ale předpokládám, že zjištění vůle ventilů nevyčtu snadno skrz diagnostiku a dělá se to manuálně.. Pokud jsem pochopil správně, tak se sundává víko ventilů? Takže mohu auto dát do servisu na to přetěsnění a o kontrolu vůle a případné seřízení si říct. Bohužel co se vyloženě motoru (jeho vnitřku) týče, tak jsem naprostý nováček.

Mohu se zeptat jak moc náročná a drahá práce to v servisu přibližně je? :/

Každopádně asi ještě doplním, že auto má najeto 132 tisíc km, .. kupováno bylo při 116 tisících v Auto ESA.. Dva roky jezdilo v pohodě, pak jsem nastoupil jako kurýr a začalo to takhle odcházet, senzory a cívky, .. Což je vzhledem k zátěži co dostává a tomu, že většina byla ještě origo, asi ok..

Co se rozvodů týče, tam jsem u Es dostal akorát fakturu od Auto Kelly za rozvody od ET Engine Team v hodnotě 8.800,- .. S tím, že předchozí paní majitelka auto prodávala už s tím, že je nestabilní volnoběh a auto chcípá.. Proto prý rozvody dělali.. ale žádný oficiální papír o provedení jsem nedostal. Když se sundá víko ventilů, dá se poznat jak na tom rozvody jsou? Nebo případná kontrola je náročnější a další zářez do financí? :/

EDIT >> Ještě mě napadlo říct, že .. (Ale nedám za to ruku do ohně) mi přijde, že to chcípne, když sešlápnu spojku.. Takže třeba jedu ke křižovatce na trojku, jedu 30km/h, sešlápnu spojku, že si podřadím a zdechne to v moment co sešlápnu spojku..
Kral_Lesa Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 89  Témata: 2
Registrován: 17.01.2022
Bydliště: Pardubice  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2010)
152000 km @ 9 l/100km


Re: Motor za studena zhasíná při jízdě.

Příspěvekod Kral_Lesa » 07.04.2022 19:12

Děkuji :) Dneska přesně tyto fóra pročítám.. No, bohužel mi přijde, že vlastně skončím u "pokus / omyl" oprav, protože těch možností je vlastně hodně.
Vyměním si to těsnění víka, zkusím vyčistit škrtící klapku a dám vědět.. Pokud nepomůže, tak začnu teda asi zkoušet senzory, .. popř. krokový motůrek..

Co jsem si všiml, tak po sešlápnutí spojky, když otáčky spadnou k volnoběhu, tak se někdy propadnou níž, jakoby se zhoupnou třeba k 600-700 a pomalu se dostanou ke klasickému volnoběhu (900-1000)..

Tak uvidím no.. Měl jsem strach, že to jsou rozvody.. :/ Takové pálky si teď moc dovolit nemůžu.
Kral_Lesa Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 89  Témata: 2
Registrován: 17.01.2022
Bydliště: Pardubice  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2010)
152000 km @ 9 l/100km

Re: Motor za studena zhasíná při jízdě.

Příspěvekod therion » 08.04.2022 06:46

Pokud ma nalitano 130tis , tak ventilove vule budou ok. Dalsi veci je diagnostika. Co rika cidlo tlaku, teploty nasavaneho vzduchu. Pises ze auto jezdilo nejaky cas s vypadky zapalovani. To mohlo poskodit katalyzator. Klasicky volnobeh by zatepla nemel byt 1000ot.
Uživatelský avatar
therion Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1105  Témata: 7
Registrován: 02.02.2018

Kia cee'd (2012)
100000 km @ 6.1 l/100km

Re: Motor za studena zhasíná při jízdě.

Příspěvekod Kral_Lesa » 08.04.2022 08:04

Když odešla zapalovací cívka, tak jsem s tím moc nejezdil, akorát jsem pomalu dojel domů (třeba 2km), pak jel asi 3km k mechanikovi. To se stalo vlastně 2x během 2 měsíců.. podruhé jsem jel asi 2km domů a cívku vyměnil už sám. To bych mohl spálit katalyzátor za tak krátkou dobu misfire? :o Katalyzátor by byla hodně drahá sranda no :/

Jinak jak jsem pročítal různé fóra, tak to vypadá, že když zapnu klimatizaci (zvýší se otáčky), tak to nezdechne.. nebo za poslední dva dny se to ještě nestalo.

Od začátku co auto mám (téměř 3 roky), tak za tepla mám volnoběžné otáčky ustálené okolo 900.. To mi pak nesedí to, že říkáš, že by neměly být pod 1000 :|

Sám mám jen levnou OBDII Bluetooth diagnostiku a Car scanner v mobilu, nevím jestli to umí ukázat ty údaje, které píšeš, ale v poledne jedu vyzvednout mamku, tak to napíchnu a pokud tam ty údaje budou, tak je cestou budu nahrávat a dám vědět.
Kral_Lesa Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 89  Témata: 2
Registrován: 17.01.2022
Bydliště: Pardubice  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2010)
152000 km @ 9 l/100km

Re: Motor za studena zhasíná při jízdě.

Příspěvekod therion » 08.04.2022 08:21

Ano nespalene palivo udela desnou paseku a jednotka pokud neidentifikuje missfire, tak jeste vice obohati smes (zjisti kyslik) a narust teplot poskodi jak horni lambdu tak katalyzator. Otacky zahrateho motoru na volnobeh jsou kolem 600ot/min. Nez nastartujes zjisti jaky atm tlak meri cidlo , jakou ukazuje teplotu , tohle se da overit snadno. Tyhle motory jsou vcelku podarene kopie starych toyotackych motoru a jako takovym jim nedela dobre nekvalitni palivo. Zkus dotankovat 100 oktan benzina/omv. Retez je original? Kdyz u studeneho a pak zahratemo motoru odsroubujes vicko oleje jak se to chova? Fouka ven, nasava nebo jen pulzuje a zmeni se otacky na volnobehu?
Uživatelský avatar
therion Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1105  Témata: 7
Registrován: 02.02.2018

Kia cee'd (2012)
100000 km @ 6.1 l/100km

Re: Motor za studena zhasíná při jízdě.

Příspěvekod Kral_Lesa » 08.04.2022 20:47

Ahoj, tak jsem na to zkoušel koukat..

Před nastartováním v poledne to ukazovalo
Tlak 31kPa
Teplota vzduchu 10°C
Po nastartování se tlak pohyboval 31kPa - 34kPa

Jel jsem pro mamku a auto "bohužel" nechcíplo, měl jsem ale zaplou klimu..
Teď odpoledne jsem nechal auto vychladnout a zkusil nachvilku, jen cestou domů z obchodu, znovu (bez klimy)
Před nastartováním to ukazovalo
Tlak 72kPa
Teplota vzduchu byla 32°C

Pak jsem nastartoval a jel domů.. auto cestou ale "bohužel" nechcíplo, .. nahrál jsem graf, kde jsou různé údaje. Nevím jestli to bude k něčemu dobré, já tomu moc nerozumím.




Co se rozvodů týče, tak by tam mělo při těch 116k km koupeno a namontováno přesně tohle https://www.autokelly.cz/Product/ET-RS0052/12290745/39849642;39850140;143151;168179;701176;33589973;33547263;51144883;51096079, ale jak jsem psal výš.. Mám od Auto ESA jen fakturu, že tohle koupili.. Papír, že rozvody opravdu udělali jsem od nich nedostal, takže nezbývalo než věřit.. Kolega z práce, co se mnou auto vybíral říkal, že z toho jak se spolu bavili, tak věří, že je udělali.

Palivo jsem dřív tankoval Premium Natural 95 u Globusu (Slovnaft), pak Effectu 95 u Benziny, občas (tak jednou za dva měsíce) jsem natankoval Vervu 100 od Benziny.. Teď tankuju Effectu 95 a přidávám VIF Super Benzin Aditiv - auto ale chcípalo i před používáním VIF.

U těch otáček máš pravdu, dneska jsem to sledoval pozorněji.. Studený start volnoběh 1400 a padá dolů k 1000.. po úplném zahřátí to je odhadem tak 600-700.

Pokusím se si nahrávat ten graf s údajema, abych (kdyby to zase samo chcíplo) viděl co a jak bylo před zdechnutím..

Víčko oleje jsem zapomněl zkontrolovat, ale večer jedu do Hradce, tak na to kouknu a ještě napíšu..

EDIT -> Z toho olejového víka to zastudena i za tepla pulsuje.. sundané víčko otáčky nijak neovlivňuje, drží pevně tam kde jsou..
Kral_Lesa Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 89  Témata: 2
Registrován: 17.01.2022
Bydliště: Pardubice  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2010)
152000 km @ 9 l/100km

Re: Motor za studena zhasíná při jízdě.

Příspěvekod therion » 10.04.2022 08:57

jo ty hodnoty jsou zhruba ok. Jeste hodnoty obou lambd pri prlne zahratem motoru na volnobehu. A projit hadice sani, jestli neni nekde prisavany falesny vzduch za cidlem tlaku.
Uživatelský avatar
therion Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1105  Témata: 7
Registrován: 02.02.2018

Kia cee'd (2012)
100000 km @ 6.1 l/100km

Re: Motor za studena zhasíná při jízdě.

Příspěvekod Kral_Lesa » 11.04.2022 08:04

Hadice jsem zkoukl jen zběžně, ale nic jsem nenašel..

Co se těch lambda sond týče.. Nejsem si jistý, jestli jsem načetl správné údaje.. přímo lambda tam není napsaná, ale předpokládám, že se jedná o oxygen senzor? Víc toho tam k zaškrtnutí nebylo.. Omlouvám se pokud ne.

Při plně zahřátem motoru na volnoběh jsou údaje viz video.. cca v druhé půlce jsem přidal plyn až do 3k rpm..


Kral_Lesa Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 89  Témata: 2
Registrován: 17.01.2022
Bydliště: Pardubice  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2010)
152000 km @ 9 l/100km

Re: Motor za studena zhasíná při jízdě.

Příspěvekod lopo1 » 11.04.2022 08:17

therion píše:Pokud ma nalitano 130tis , tak ventilove vule budou ok. Dalsi veci je diagnostika. Co rika cidlo tlaku, teploty nasavaneho vzduchu. Pises ze auto jezdilo nejaky cas s vypadky zapalovani. To mohlo poskodit katalyzator. Klasicky volnobeh by zatepla nemel byt 1000ot.

AKo pardon ale volnobeh za tepla by nemal byt pod 1000ot?? to mi pride strasne moc normalne mam na oboch benzinoch pri teplom motore pod 1000ot. (pri subaru je to nieco medzi 600-700ot ) Pri Kii to ma byt nieco medzi 700-800it.
Co sa týka problému zdochnania auta je to výstrel do tmy ale pri subaru sa toto dialo aj pri netesnosti výfuku takze by som sa pozrel aj na to...
Dalsia vec v akom stave je katalyzator ci tam vobec este je alebo nahodou ci sa uz nerozsypal
lopo1 Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 474  Témata: 3
Registrován: 04.09.2020
Bydliště: Žilina  Slovakia (sk)

Re: Motor za studena zhasíná při jízdě.

Příspěvekod therion » 11.04.2022 10:40

A ja pisu ze by nemel byt pod 1000ot/min? Ono se to chce naucit cist : ))
Uživatelský avatar
therion Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1105  Témata: 7
Registrován: 02.02.2018

Kia cee'd (2012)
100000 km @ 6.1 l/100km

Re: Motor za studena zhasíná při jízdě.

Příspěvekod therion » 11.04.2022 10:59

Kral_Lesa píše:Hadice jsem zkoukl jen zběžně, ale nic jsem nenašel..

Co se těch lambda sond týče.. Nejsem si jistý, jestli jsem načetl správné údaje.. přímo lambda tam není napsaná, ale předpokládám, že se jedná o oxygen senzor? Víc toho tam k zaškrtnutí nebylo.. Omlouvám se pokud ne.

Při plně zahřátem motoru na volnoběh jsou údaje viz video.. cca v druhé půlce jsem přidal plyn až do 3k rpm..




lambda 1 vypada ok , 2 je stabilni takze chemicky katalyzator funguje. Jeste me napada jak jsi zminoval problem ze svodama , nemuze tam byt prasklina?
Uživatelský avatar
therion Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1105  Témata: 7
Registrován: 02.02.2018

Kia cee'd (2012)
100000 km @ 6.1 l/100km

Re: Motor za studena zhasíná při jízdě.

Příspěvekod Kral_Lesa » 13.04.2022 08:19

Těma svodama myslíš rozvody? Nejsem si teď úplně jistý jestli chápu správně. Zatím čekám až mi dorazí z eshopu silikonový tmel, abych si mohl vyměnit to těsnění víka.. Zjistím po sundání víka nějak stav rozvodů? Předpokládám, že můžu maximálně rukou zkusit jestli nejsou volné.. Bylo by fajn, kdybych tam někde viděl logo výrobce, fakt mě zajímá, jestli tam je namontován ten ET Engine Team.. abych měl aspoň jistotu, že je udělali.

Každopádně za poslední 3 dny to auto ještě nechcíplo.. Ale nic jsem ještě nedělal a neopravoval.. Pokud teda nepočítám, že jsem přes tu OBD diagnostiku resetoval nastavení škrtící klapky. Jestli se ale opravdu nějak přenastavilo netuším, ale po prvním nastartování se volnoběh lehce houpal.. a po ujetí pár km se ustálil.
Kral_Lesa Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 89  Témata: 2
Registrován: 17.01.2022
Bydliště: Pardubice  Czech Republic (cz)

Kia cee'd SW (2010)
152000 km @ 9 l/100km

Další

Zpět na ceed SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: asterix