Prasklý rozvodový řemen

Motor, spojka, převodovka a vše kolem.

Prasklý rozvodový řemen

Příspěvekod Hookyy91 » 19.04.2015 23:34

Dobrý den,
prosím o radu mám Kia Rio 1,4L 16v (benzín) r.v. 2006 najeto něco přes 230tisíc km. Stala se mi taková věc. Jel jsem do kopce a motor se choval a reagoval na plyn bez sebemenších pochybností. Dojel jsem na vrchol kopce a poté byl mírný kopeček dolů tak jsem vyřadil a cca po 100m jsem si všiml že motor zhasl. Zajel jsem na krajnici a chtěl nastartovat a v ten moment jakoby nebyla v motoru komprese motor šel moc zlehka a bez účinku. Byla snaha o roztáhnutí ale zhruba ve 30Km/h rychlosti jsem zkusil při otočeném klíčku v zapalování dát rychlost a jak se říká nastartovat na tvrdo ale motor měl dost zvláštní zvuk. Zněl jako by byl ze spalovacího motoru elektromotor což je nemožné. Začal jsem logicky uvažovat co by to mohlo být. Ventily či těsnění? Nakonec mechanik odmontoval z boku motoru kryt a že mám prasklý rozvodový řemen což by potvrzovalo mojí teorii o kompresi. Zdůvodnil to tím že se mi netočí váčková hřídel a proto není v motoru komprese ale nic víc nedělal nebylo to potřeba páč nebyli finance na opravu když mi oznámil že oprava by se mohla pohybovat okolo 20tisíc :-) :-( . Zajímalo by mě jestli je nějaká pozice motoru při kterém jsou zavřené všechny ventily. Páč pokud ta pozice existuje je možnost ale pravděpodobně spíše nemožná že by mohl prasknout řemen v tom okamžiku. Tudíž by to znamenalo že by to chtělo nový řemen a správné nastavení ventilů a tradá jede se dál. Ovšem spíše počítám s tím že ventily budou KO. Tam by mě zajímalo nevíte o nějakém motoru či hlavě motoru i s ventily? Předem děkuji za rady či nabídky. :kia:
Hookyy91 Neuvedeno
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8  Témata: 2
Registrován: 03.01.2014
Bydliště: Česká republika  Czech Republic (cz)

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: Prasklý rozvodový řemen

Příspěvekod Berka » 20.04.2015 07:09

Poloha ve které jsou všechny ventily uzavřené, neexistuje. Tedy, určitě ne u čtyřválcového motoru. Ale existují motory, které se nepotkají ani při otevřených ventilech a pístu v horní úvrati. Tím neříkám že tomu tak je i u tebe, ale malá šance tady je. Chtělo by to sundat víko ventilů, opatrně otáček vačkou a sledovat pohyb ventilů zda nějaký nezůstává viset v otevřené poloze.
Subaru Outback 2.5i Executive
Renault Megane Grandtour GT 1.6 TCE EDC 151kw - prodáno
ceed II 1.6 GDI FIFA 99kw - prodáno
ceed SW 1.6 CRDi 85kw - prodáno
Uživatelský avatar
Berka Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2029  Témata: 10
Registrován: 17.12.2007
Bydliště: Rakovník  Czech Republic (cz)
4. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1)

Subaru Outback V (2018)
0 km @ 0 l/100km

Re: Prasklý rozvodový řemen

Příspěvekod Hookyy91 » 20.04.2015 15:44

Děkuji za radu. Ovšem ventily mohou nedovírat třeba jen o pár desetinek milimetru a to opravdu nepoznám okem :-) Jestli se mohu zeptat jaké máte zkušenosti co se týká právě těchto motorů (4 válec s 16 ventily na 4 doby) Protože co jsem se tam poptával tak mi nikdo neřekl že u těchto motorů neexistuje pozice kdy jsou zavřené všechny ventily ba naopak mechanici mi řekly že bych měl hodně velký štěstí kdyby se tak stalo což logicky napovídá že ta pozice je možná a když jsem si na internetu vyhledal animaci přesně tohoto modelu motoru sice byla horší kvalita videa ale zdálo si mi že by se tam našla pozice kdy jsou všechny zavřené ventily. Ovšem z mích zkušeností je to pouze domněnka. :-)
Hookyy91 Neuvedeno
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8  Témata: 2
Registrován: 03.01.2014
Bydliště: Česká republika  Czech Republic (cz)

Re: Prasklý rozvodový řemen

Příspěvekod Berka » 20.04.2015 16:14

Ventily jsou zcela uzavřené ve dvou fázích: komprese (stlačení) a expanze (výbuch). Vzhledem k tomu, že se jedná o 4- válec, je nutné k jeho hladkému běhu fáze rozdělit tak, aby vždy jeden válec byl v pracovní fázi a ostatní ho postupně (v přeházeném pořadí) následovaly, takže neexistuje možnost uzavření všech ventilů v jeden byť malý okamžik. Vždy bude nějaký na dalších dvou válcích povysunutý. Otázkou je v jaké pozici se zrovna nachází píst. Ale když vezmu v úvahu rotující části motoru, tak počítám že vačka se zastavila jako první a klika (písty) ještě vykonaly nějaký ten pohyb, takže pokud tento motor umožňuje potkání, tak se opravdu potkal.
Subaru Outback 2.5i Executive
Renault Megane Grandtour GT 1.6 TCE EDC 151kw - prodáno
ceed II 1.6 GDI FIFA 99kw - prodáno
ceed SW 1.6 CRDi 85kw - prodáno
Uživatelský avatar
Berka Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2029  Témata: 10
Registrován: 17.12.2007
Bydliště: Rakovník  Czech Republic (cz)
4. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1)

Subaru Outback V (2018)
0 km @ 0 l/100km

Re: Prasklý rozvodový řemen

Příspěvekod Hookyy91 » 20.04.2015 16:33

Pěkně řečeno. V tom případě by se měla ozvat nějaká rána ale já žádnou ránu nebo nějaký atipický zvuk neslyšel.
Hookyy91 Neuvedeno
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8  Témata: 2
Registrován: 03.01.2014
Bydliště: Česká republika  Czech Republic (cz)

Re: Prasklý rozvodový řemen

Příspěvekod Berka » 20.04.2015 17:36

Žádná velká rána to být nemusí. Kolegovi se potkal motor ve fabii, když mu přeskočil řetěz a taky nemluvil o žádné ráně. Ale jak jsem psal, třeba se tenhle motor nemůže potkat protože tam vždy zůstane nějaká mezera. Takových motorů je málo, ale jsou.
Subaru Outback 2.5i Executive
Renault Megane Grandtour GT 1.6 TCE EDC 151kw - prodáno
ceed II 1.6 GDI FIFA 99kw - prodáno
ceed SW 1.6 CRDi 85kw - prodáno
Uživatelský avatar
Berka Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2029  Témata: 10
Registrován: 17.12.2007
Bydliště: Rakovník  Czech Republic (cz)
4. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1)

Subaru Outback V (2018)
0 km @ 0 l/100km

Re: Prasklý rozvodový řemen

Příspěvekod spd001 » 20.04.2015 21:34

No sanca je ale je velmi a to velmi mala ze sa naozaj nic neposkodilo.Minymalne par ohnutych ventilov najdes a urcite bude lacnejsie zohnat druhu hlavu + new rozvody ako repasovat tuto hlavu, ale to neni vsetko kludne sa mohla ohnut ojnica co sa nam stalo na Opel Vivaro a tiez to nebola ziadna extra rana no a v tom pripade treba zhanat cely motor.
Obrázek cee´d_SW 1.6 GDI FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
spd001 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1326  Témata: 4
Registrován: 18.04.2014
Bydliště: Šaľa  Slovakia (sk)
Sponzor (1)

Kia cee'd SW II (2014)
120000 km @ 7 l/100km


Zpět na Motory / Pohonné ústrojí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé