DIY - Vymena brzdovych kotoucu

"Máte štěstí, že jdu zrovna kolem, říkají o mě, že jsem odborník".

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod mv12 » 24.05.2024 17:49

4sAd píše:Mám dotaz ohledně výměny brzdové kapaliny. Dělal jsem to kdysi na autě bez ABS a logicky teď mám strach, abych něco někde nepokazil. Jaký je přibližný postup výměny? Já bych na to šel asi takto:

1) Otevřít odvzdušňovák na čelistech pravé zadní brzdy a odsát brzdovku tak, aby v nádobce na brzdovku neklesla hladina pod MIN. Dolít novou brzdovku. Znovu odsát na čelisti, dokud nebude brzdovka čirá. Zopakovat na levém zadním, pravém předním, levém předním. Tím by se do vedení brzdovky měla dostat čerstvá kapalina.
2) Opět v pořadí pravé zadní, levé zadní, pravé přední, levé přední odvzdušnit.

Beda píše:Ano tvym postupem nic nepokazis, zrovna se chystam na to same az budu prezouvat, akorat si musim objednat tu brzdovku, protoze jsem koukal, ze tu moji oblibenou nemaji v Autokelly, maji tam jen tu na verzi bez ESP.

Beru tudle Ate DOT 4 SL.6 (ESP/ASR) :idea:


Tak se po 108 tis. km chystám na první výměnu brzd (později, než jsem myslel, destičky a kotouče mám koupeny už asi předloni...) Přední destičky i kotouče jsou na hraně, zadní destičky mají ještě asi 4mm, ale vyměním už rovnou vše... Jenom jsem na pochybách, jak kompletně rovnou vyměnit i brzdovou kapalinu (objednána ATE dle rady Bedy výše ;) ). Když to vypustím postupně na kolech, nezůstane stará někde na části ke spojce a neměla by se také někde - nějak vypustit? Jinak chci použít klasický postup ve dvou s našlapáváním, bude to OK? Díky.
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3120  Témata: 20
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod Beda » 24.05.2024 18:01

Spojku, i kdyz ma spolecnou nadobku i napln jsem nikdy neresil, proste jsem vzdy vypumpoval rozvody brzd a ten zbytek ze spojky se naredi novou, co tam das. Dokonce jsem to uz zacal delat jen v jedne osobe, protoze zena nebyla vzdy k dispozici a koho by taky bavilo sedet desitky minut v aute a jako trotl pumpovat pedalem :lol:
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8356  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod mv12 » 10.06.2024 09:06

Výměna provedena... Destičky i kotouče Zimmermann...
Vše šlo snadno, ani kotouče nebyly nějak extra přirezlé, stačilo trochu poklepat, takže pohoda. Jenom kapalinu jsem ještě nestihl vyměnit, to mě tedy ještě čeká...

Nějak jsem ale nepřišel na to, jak se nastavuje ruční brzda, když je rozdíl v těch vzdálenostech na dorazech levé vs pravá brzda - viz obrázek ze servisního manuálu. Napínací šroub hned za ruční brzdou ovlivní samozřejmě obě strany najednou a u mechanismu na kolech, co je na obrázku, jsem neobjevil, čím by se to dalo nastavit... Dá se to vůbec? Mám na jednom 0.8 mm, na druhém 0.4 mm mezera od dorazu. Asi to není takový rozdíl (i s ohlem na přesnost těch dorazů) ale...???

ObrázekObrázekObrázekObrázek
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3120  Témata: 20
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod Beda » 10.06.2024 15:26

S tím ti neporadím, měl jsem zatím jen modely, které měli ručku přes pakny. Tam jsem to nastavoval tak, že jsem měl zvedle obě strany (vše 4x4 modely), zatáhl jsem ručku na dva zuby a utáhla (rozevřel) jsem stavěcí šroub mezi palmami, co to šlo. Pak jsem zkusil zda obě strany jsou na tom stejně, že rukou neotocim ložisko s kotoučem a bylo hotovo. Po povolení ručky už šlo opět točit zlehka kotouči. A při zařazení ručky jsi skončil někde 3/4 celé dráhy ručky, kdy udržela auto v kopci.
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8356  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Re: DIY - Vymena brzdovych kotoucu

Příspěvekod mv12 » 15.06.2024 13:08

Otázka je, zda to vůbec jde?... Myslím, že to nepotřebuji dál řešit, ale spíš si říkám, když by byl větší rozdíl, zda to lez naštelovat. Ještě pak nafotím ten mechanismus u kola, kdyby někoho něco napadlo...

Jinak kdyby někdo potřeboval, na zatlačení pístku u zadních brzd, nestačilo jen točit (jak se píše v servisním manuálu), ale je třeba i tlačit, tak jsem pořídil toto: https://www.alza.cz/auto/sixtol-mechani ... 39.htm?o=1
Asi nejlevnější, co jsem našel... Jde to s tím velmi dobře, jen to na :kia: ceed zcela nepasovalo - bylo to užší, tak jsem musel z vnitřní strany ty dva výčnělky trochu asi o 1/3 upilovat (otázka 5 minut).
Obrázek
KIA Cee'd 1.6 GDI
FIFA World Cup Edition
Uživatelský avatar
mv12 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 3120  Témata: 20
Registrován: 02.06.2014
Bydliště: EU  Czech Republic (cz)
15. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 25. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1)

Kia cee'd II (2014)
104000 km @ 6.73 l/100km

Předchozí

Zpět na Technický koutek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé