Kia Ceed 1.6CRDi 94kW 2013

Vše kolem elektroinstalace a elektronických prvků.

Kia Ceed 1.6CRDi 94kW 2013

Příspěvekod Maglix » 12.05.2024 16:25

Zdravím,

Začal by som tým, že toto moje prvé auto som kúpil ako ojazdené s 330xxx KM (a nechal som sa aj trochu oklamať sa priznám) a niekoľko problémov som už tam riešil hneď po kúpe ako napr. take bežné brzdy, alebo olej a krúžok volantu kvôli ktorému mi svietil airbag a nefungovali tlačidla na volante ale to tu nechcem riešiť. Zaujíma ma konkretne kľudový odber.

Hneď dva dni po kúpe kedy som nebol naňom ešte jazdiť a stálo v mraze -10 až -18 nastal problém, že už som nenaštartoval, kvôli vybitej baterke (namerane na nej bolo 11.5V, neskor po dobiti sa znovu na druhy den vybila). Predchadzajúci majiteľ trvdil, že s baterkou nebol nikdy problém keď som po ňom žiadal vysvetlenie po trvdeniach pred kúpou, že je všetko v poriadku a stačí sadnuť a jazdiť. Neskôr som zistil, že v aute bol namontovaný GPS sledovač s odberom v kľude 0.2A, čo určite bola príčina vybitia baterky. Po odmontovaní toho sledovača odber klesol na 0.01 - 0.02A, lieta to medzi tými hodnotami vačsinu času, avšak asi každu minutu ten odber skáče na 0.10A. V servise mi povedali, že bolo tam domontované centrálne zamykanie a že to spôsobuje ten odber 0.10A keď sa to prebudí na asi 1 sekundu. Je možné aby to tak skákalo každú minutu? Nemalo by to byť ideálne stabilné do tých 0.02A? Alebo je možné, že aj ten sekundový odber každú minutu
vybíja stále baterku takýmto drastickým spôsobom a dať to radšej preveriť?

Taktiež ešte doplním, že vo februári som kupoval novú batériu čo bolo pred tým ako bol odstránený GPS sledovač s ktorou som nemal už problém startovať, ale samozrejme aj tu vybíjalo postupne. Avšak aj keď už bol odstrany GPS sledovač, výbijanie baterky stále neustalo a baterka si nedokáže udržat stav nabitia na 12.6V a stále to klesá aj pod 12.30V, taktiež indikátor na baterke ktorí ukazuje stav elektrolitu (zelena farba je v poriadku a šeda alebo čierna stav vybitý), tak je stále zanesený aj po dlhšej ako 100KM jazde po diaľnici a aj po tejto jazde baterka nedrži to napätie. Napätie klesne aj o 0.10V počas 10 hodín. Môže byť vadná baterka tzv. članok v baterke alebo sulfácia spôsobená tým, že baterka bola aj už dlhšie ako dve mesiace v stave, že nebola plné nabitá? Podotýkam, že autom bolo a je jazdené každý den do práce asi 28KM a raz za týžden alebo dve dlhšia trasa okolo 100KM. Taktiež mám pocit, že alternátor tu baterku ani veľmi nedobija aj pri dlhšich trasach, pretože nedáva mi zmysel aby to nedokázalo dobiť tu baterku pri takom jaždení. Alternátor pri bežiacom motore a zaparkovanom aute dáva 14.35-14V po zapnutí všetkých svetiel a spotrebičov dáva 14.10-14.20V čo je myslim v totálnom poriadku. Je možné aj, že aj keď namerám správnu hodnotu dobíjania, tak alternátor može byť chybný a nedobíja baterku úplne ? Alebo môže to spôsobovať aj remeň alebo voľnobežka alternatora alebo iná časť toho načom je nasadení remeň? Spomeniem aj, že pred dvoma dňami som si všimol, že jedna časť na ktorom je nasadený remeň sa netoči rovno ale takým spôsobom, ako keby bola uvoľnená a remeň taktiež sa hýbe jemne doprava a doľava ak motor beží a pri stáni počuť taky zvuk ako keby o niečo začuchol remeň na jednom mieste.

Ďakujem Vám za všetky odpovede.
Maglix Neuvedeno
Nováček
 
Příspěvky: 1  Témata: 1
Registrován: 12.05.2024
Bydliště: Sabinov  Slovakia (sk)

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: Kia Ceed 1.6CRDi 94kW 2013

Příspěvekod Beda » 12.05.2024 17:26

Jestli chces delat vyzkum toho, co ti odebira proud sam, tak asi nejjednodussi je vzdy na odstavenem aute vytahnout pojistku od konkretniho zarizeni ci skupiny zarizeni a tak zjistis, co ti tam zpusobuje ty vyssi odbery i v klidovem stavu. Pokavad by alternator nedobijel (tak ze by dochazelo k jeho odpojeni diky problemum na systemu remene a lozisek), tak bys to videl na varovne kontrolce dobijeni na palubce (kdyby teda s ni nekdo cilene nemanipuloval, coz nepredpokladam ... asi nejcasteji lidi odpojuji kontrolku airbagu, kdyz v aute chybi treba jeden z airbagu a oni se auta potrebuji zbavit :roll: ). To, ze ti remen "smajda" ze strany na stranu muze mit uz proste za nasledek opotrebeni volnobeznych kladek ci napinaku, preci jen pises, ze to auto ma 330k km a otazkou je, kdy kdo naposled menil zrovna tyto dily :roll:
Uživatelský avatar
Beda Muž
Administrátor
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 8338  Témata: 327
Registrován: 04.09.2007
Bydliště: Dubí  Czech Republic (cz)
1. sraz Kia-Club.org (1) 2. sraz Kia-Club.org (1) 3. sraz Kia-Club.org (1) Mogul Safety Cup 2009 (1) 4. sraz Kia-Club.org (1) 5. sraz Kia-Club.org (1) 6. sraz Kia-Club.org (1) 7. sraz Kia-Club.org (1)
8. sraz Kia-Club.org (1) 9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 11. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 13. sraz Kia-Club.org (1) 14. sraz Kia-Club.org (1) 15. sraz Kia-Club.org (1)
16. sraz Kia-Club.org (1) 17. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 20. sraz Kia-Club.org (1) 21. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1)

Kia Stinger (2017)
86000 km @ 10.2 l/100km

Re: Kia Ceed 1.6CRDi 94kW 2013

Příspěvekod therion » 13.05.2024 07:54

Maglix píše:Zdravím,

Alternátor pri bežiacom motore a zaparkovanom aute dáva 14.35-14V po zapnutí všetkých svetiel a spotrebičov dáva 14.10-14.20V čo je myslim v totálnom poriadku.

Ďakujem Vám za všetky odpovede.


Ne neni to v poradku ani nahodou. Uz jen rozviceni potkavacek musi donutit dobijeci managment vybudit alternator na 14,5V bez ohledu na stav nabiti akumulatoru.
Uživatelský avatar
therion Neuvedeno
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1169  Témata: 7
Registrován: 02.02.2018

Kia cee'd (2012)
100000 km @ 6.1 l/100km


Zpět na Elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé