Vymena kolies - TPMS

"Máte štěstí, že jdu zrovna kolem, říkají o mě, že jsem odborník".

Vymena kolies - TPMS

Příspěvekod juso » 17.01.2024 16:25

Mam Ceeda a Proceeda. Na Ceedovi su 17 palcove kolesa, na Proceedovi 18 palcove.
Chcel by som ich navzajom vymenit.
Je TPMS sparovane s konkretnym autom? Bude mi to po vymene fungovat? Alebo to treba nejako preparovat?
juso Neuvedeno
Uživatel fóra
Léta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 34  Témata: 9
Registrován: 11.03.2022
Bydliště: Slovensko  Czech Republic (cz)

Kia Ceed III (2022)
2000 km @ 6.7 l/100km

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: Vymena kolies - TPMS

Příspěvekod MP1 » 17.01.2024 19:08

Kolesá sú spárované s konkrétnym autom. Ak ich vymeníš, každé auto sa spáruje s novými kolesami automaticky. Výnimočne nie.
ED 1.6 CVVT automat / JD SW 1.6 GDI automat / JD FL 1.4 CVVT / CD 1.4 T-GDi/ Proceed 1.4 T-GDi / XCeed 1.5 T-GDi Gold / Xceed 1.5 T-GDi GT-Line
MP1 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2206  Témata: 18
Registrován: 04.10.2007
Bydliště: Michalovce  Slovakia (sk)

Kia XCeed (2022)
20 km @ 0 l/100km

Re: Vymena kolies - TPMS

Příspěvekod Lacino » 07.03.2024 16:30

A každé koleso sa musí dať na rovnakú pozíciu na ktorej bolo ? Rozumej že keď sú predné pneu viacej opotrebované a chcem ich dať dozadu, tak to nebude problém aj keď dané snímače boli kódované na pozície auta ako predné ? ja tomu rozumiem tak, že každý snímač zo štyroch bol programovaný na presne danú pozíciu auta kde sa bude nachádzať (LP, PP, PZ, LZ) no a keď sa kolesá zamiešajú na jednotlivých pozíciach tak či to nebude vykazovať chybu na prístrojovej doske v podobe rozsvietenia kontrolky TPMS ? Prečo sa potom snímače takto pozične kódujú na kolesách :roll:
Ceed GT-Line 1.4T-GDi 7DCT MY2020
Lacino Muž
Přispěvatel fóra
 
Příspěvky: 105  Témata: 4
Registrován: 26.08.2023
Bydliště: Levice  Slovakia (sk)

Re: Vymena kolies - TPMS

Příspěvekod figaro » 07.03.2024 19:16

@Lacino Neviem o tom, že by kódovanie TMPS bolo viazané na konkrétnu pozíciu kolesa. V mojom prípade, v pneuservise, normalne menili kolesá spredu dozadu v nadchádzajúcej sezóne a všetko bolo OK.
Kia XCeed (2024), 1.5 T-GDi, A 7DCT, 118 kW/160 hp, GT-Line, zelená Celadon Spirit Green (CE6), MY2024
Kia Ceed III (2018), 1.4 T-GDi, A 7DCT, 103 kW/140 hp, First Edition, modrá Blue Flame (B3L), MY2019
Uživatelský avatar
figaro Muž
Přispěvatel fóra
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 195  Témata: 9
Registrován: 23.06.2009
Bydliště: Zvolen  Slovakia (sk)

Kia XCeed (2024)
20 km @ 6.5 l/100km

Re: Vymena kolies - TPMS

Příspěvekod MP1 » 07.03.2024 20:17

Nerieš. Daj kolesá, kde chceš. Auto si s tým poradí. Je to blbuvzdorné.
ED 1.6 CVVT automat / JD SW 1.6 GDI automat / JD FL 1.4 CVVT / CD 1.4 T-GDi/ Proceed 1.4 T-GDi / XCeed 1.5 T-GDi Gold / Xceed 1.5 T-GDi GT-Line
MP1 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2206  Témata: 18
Registrován: 04.10.2007
Bydliště: Michalovce  Slovakia (sk)

Kia XCeed (2022)
20 km @ 0 l/100km

Re: Vymena kolies - TPMS

Příspěvekod Lacino » 07.03.2024 22:38

Lebo v druhej sade kolies mám neorigo Autel snímače a dostal som k nim papier kde bola tabuľka 4 kódov jednotlivých snímačov a boli priradené každé na presne danú pozíciu auta kde daní snímač s kolesom má byť namontovaný...logiku mi to moc nedáva, ale je to tak...lebo veď čo má spoločné poloha snímača s meraním tlaku :roll:

v najhoršom prípade zasvieti kontrolka na prístrojovke a možno nezmestia tlak, tak budem vedieť že prečo a potom buď kolesá vrátim na pôvodné pozície, alebo dám prekódocať TPMS už na nové pozície... :)
Ceed GT-Line 1.4T-GDi 7DCT MY2020
Lacino Muž
Přispěvatel fóra
 
Příspěvky: 105  Témata: 4
Registrován: 26.08.2023
Bydliště: Levice  Slovakia (sk)

Re: Vymena kolies - TPMS

Příspěvekod MP1 » 08.03.2024 08:40

Ono to tak potom vyzerá, keď kupujete blbosti u amatérov.
Ušetríš pár euro.
V Sportage 2016 mám originál snímače a všetky fungujú. Zákazník (2017) chcel ušetriť, dal náhrady a už nejde ani jeden.

Ja mám Alcar v zimnej sade nie preto, aby som ušetril. Boli zadarmo.

Pri Alcar neriešim. Na stole nakodujem 4 snímače, dám mechanikovi a neriešim, kde ich namontuje. Inú značku snímačov neponúkam.

A aby sme boli všetci múdrejší.
Sportage 2010,11,12 sú dva typy snímačov : High a Low. Problém je objednať správne snímače - aj originál podľa vin. Alcar nefungujú. Ja viem o funkčných len typ Aligator.

Vo všeobecnosti platí, že JD, CD, QL a ďalšie modely cca 2016+ nie sú s TPMS problémy.

Keď sa dobre pamätám (mám to niekde v tabuľke) problémový model je SL a UB, u obidvoch je HIGH a LOW.
Podľa posledného vyjadrenia z Alcaru, je ich konfigurator upravený tak, aby mi na problémový model neponúkal univerzálne snímače.
ED 1.6 CVVT automat / JD SW 1.6 GDI automat / JD FL 1.4 CVVT / CD 1.4 T-GDi/ Proceed 1.4 T-GDi / XCeed 1.5 T-GDi Gold / Xceed 1.5 T-GDi GT-Line
MP1 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2206  Témata: 18
Registrován: 04.10.2007
Bydliště: Michalovce  Slovakia (sk)

Kia XCeed (2022)
20 km @ 0 l/100km

Re: Vymena kolies - TPMS

Příspěvekod Lacino » 11.03.2024 15:07

Tím kódovaným sa vlastne nahrá do snímačov len značka a model vozidla aby ich auto prijalo, dobre tomu rozumiem ?
Ceed GT-Line 1.4T-GDi 7DCT MY2020
Lacino Muž
Přispěvatel fóra
 
Příspěvky: 105  Témata: 4
Registrován: 26.08.2023
Bydliště: Levice  Slovakia (sk)

Re: Vymena kolies - TPMS

Příspěvekod MP1 » 11.03.2024 17:55

Nie. Nerozumieš tomu dobre.
ED 1.6 CVVT automat / JD SW 1.6 GDI automat / JD FL 1.4 CVVT / CD 1.4 T-GDi/ Proceed 1.4 T-GDi / XCeed 1.5 T-GDi Gold / Xceed 1.5 T-GDi GT-Line
MP1 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2206  Témata: 18
Registrován: 04.10.2007
Bydliště: Michalovce  Slovakia (sk)

Kia XCeed (2022)
20 km @ 0 l/100km

Re: Vymena kolies - TPMS

Příspěvekod MP1 » 11.03.2024 23:39

Nemal som čas seriózne odpísať.

Do snímača sa nenahráva model. Ale opačne.
Na programátore nastavíš značku, model, rok, niekedy aj rozsah mesiacov výroby.
Programátor pri programovaní senzora mu nastaví komunikačný protokol auto-snimač, aby si “rozumeli” a nahraje do snímača ID - identifikátor v požadovanom formáte. ID sa buď vygeneruje unikátne alebo sa môžu ID naklonovať z originálnych snímačov.
Ja klonovanie nepoužívam od modelov QL a JD.

Sportage SL je taký nešťastný model. Používa dva typy snímačov: high line / low line. A ešte keď sa dobre pamätám, tak základná výbava mala pamäť na 4 snímače a vyššia výbava na 8 snímačov. Vtedy malo zmysel klonovanie.

Mňa by zaujímalo, čo za somár vymyslel, že musím mať tabuľku, do akého modelu ide aký originálny snímač.
Univerzálny Alcar snímač tlaku vie komunikovať s takmer všetkými značkami a modelmi vozidiel. Pojem spätná kompatibilita bol pre vývojára originálnych snímačov neznámy pojem.
Tak Adi toľko z mojej strany.
ED 1.6 CVVT automat / JD SW 1.6 GDI automat / JD FL 1.4 CVVT / CD 1.4 T-GDi/ Proceed 1.4 T-GDi / XCeed 1.5 T-GDi Gold / Xceed 1.5 T-GDi GT-Line
MP1 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2206  Témata: 18
Registrován: 04.10.2007
Bydliště: Michalovce  Slovakia (sk)

Kia XCeed (2022)
20 km @ 0 l/100km

Re: Vymena kolies - TPMS

Příspěvekod tomas.adamek » 12.03.2024 17:54

Tip: Možná by chtělo nejdřív se ujistit, že tam ty snímače jsou. Já už skoro rok žiju v tom, že je tam mám, na faktuře to v seznamu vymožeností bylo, trápil jsem se s tím, jak to zařídit na nová zimní kola... A pak jsem se dozvěděl, že ne. Že je to jen neaktuální seznam položek.

Pozná se to naprosto spolehlivě: kdo má vedle volantu vlevo to tlačítko pro vynulování tlaku, tak určitě nemá TPMS.
XCeed 1.6 T-GDi 7DCT GT-Line 2023
Uživatelský avatar
tomas.adamek Muž
Nováček
 
Příspěvky: 1  
Registrován: 18.11.2023
Bydliště: Kolín  Czech Republic (cz)

Re: Vymena kolies - TPMS

Příspěvekod Lacino » 12.03.2024 18:51

MP1: Sportage spomínaš zámerne kvôli tím dvom druhom snímačov (rozdiel medzi nimi poznáš aký je) ? Lebo ja mám CEED-a CD verziu ;) inak aj ALCAR má tuším viacej typov UNI snímačov a má aj s klasickým gumeným ventilom čo je si myslím aj lepšia voľba ako tieto naše celo-kovové ventily nie :roll: plný tú istú funkciu ako kovový...či tie sú určené predovšetkým pre oceľové disky ?
Ceed GT-Line 1.4T-GDi 7DCT MY2020
Lacino Muž
Přispěvatel fóra
 
Příspěvky: 105  Témata: 4
Registrován: 26.08.2023
Bydliště: Levice  Slovakia (sk)

Re: Vymena kolies - TPMS

Příspěvekod Lacino » 12.03.2024 18:57

tomas.adamek píše:Tip: Možná by chtělo nejdřív se ujistit, že tam ty snímače jsou. Já už skoro rok žiju v tom, že je tam mám, na faktuře to v seznamu vymožeností bylo, trápil jsem se s tím, jak to zařídit na nová zimní kola... A pak jsem se dozvěděl, že ne. Že je to jen neaktuální seznam položek.

Pozná se to naprosto spolehlivě: kdo má vedle volantu vlevo to tlačítko pro vynulování tlaku, tak určitě nemá TPMS.


Síce menej presné snímanie tlakov, ale lacnejšie, jednoduchšie a bezporuchové riešenie si myslím :D netreba do servisu na výmenu, kódovanie...o starosť menej...resetovať si to vie každý sám tlačidlom a máš pokoj...kďežto u verzií s TPMS si sám doma nespravíš bohužiaľ nič :cry:
Ceed GT-Line 1.4T-GDi 7DCT MY2020
Lacino Muž
Přispěvatel fóra
 
Příspěvky: 105  Témata: 4
Registrován: 26.08.2023
Bydliště: Levice  Slovakia (sk)

Re: Vymena kolies - TPMS

Příspěvekod MP1 » 12.03.2024 20:32

Lacino píše:MP1: Sportage spomínaš zámerne kvôli tím dvom druhom snímačov (rozdiel medzi nimi poznáš aký je) ? Lebo ja mám CEED-a CD verziu ;) inak aj ALCAR má tuším viacej typov UNI snímačov a má aj s klasickým gumeným ventilom čo je si myslím aj lepšia voľba ako tieto naše celo-kovové ventily nie :roll: plný tú istú funkciu ako kovový...či tie sú určené predovšetkým pre oceľové disky ?
Rozdiel nepoznám. Podstatné je, že nie sú zamenitelné.
Neviem, ktorý ventil je lepší. Ale kovový neprerežeš nožom - vandalizmus. Ľahšie sa montuje. Už sa nám stalo, že gumený sa pri montáži roztrhol.
Áno, Alcar má viac typov snímačov, overujem kompatibilitu v konfigurátore.
ED 1.6 CVVT automat / JD SW 1.6 GDI automat / JD FL 1.4 CVVT / CD 1.4 T-GDi/ Proceed 1.4 T-GDi / XCeed 1.5 T-GDi Gold / Xceed 1.5 T-GDi GT-Line
MP1 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2206  Témata: 18
Registrován: 04.10.2007
Bydliště: Michalovce  Slovakia (sk)

Kia XCeed (2022)
20 km @ 0 l/100km

Re: Vymena kolies - TPMS

Příspěvekod MP1 » 12.03.2024 20:42

Lacino píše:
tomas.adamek píše:Tip: Možná by chtělo nejdřív se ujistit, že tam ty snímače jsou. Já už skoro rok žiju v tom, že je tam mám, na faktuře to v seznamu vymožeností bylo, trápil jsem se s tím, jak to zařídit na nová zimní kola... A pak jsem se dozvěděl, že ne. Že je to jen neaktuální seznam položek.

Pozná se to naprosto spolehlivě: kdo má vedle volantu vlevo to tlačítko pro vynulování tlaku, tak určitě nemá TPMS.


Síce menej presné snímanie tlakov, ale lacnejšie, jednoduchšie a bezporuchové riešenie si myslím :D netreba do servisu na výmenu, kódovanie...o starosť menej...resetovať si to vie každý sám tlačidlom a máš pokoj...kďežto u verzií s TPMS si sám doma nespravíš bohužiaľ nič :cry:
Nepriame TPMS má jedinú výhodu - cena. Inak nič.
Čo je na ňom menej presné, keď nemerá tlak vôbec? Systém si len myslí, že sa niečo asi deje. Vyhlási poplach, sem tam falošný. Typicky pri výjazde z tunela. Kodovať netreba samozrejme. Ale aj mojej kolegyni vyhlasuje problém dosť často a nevieme zistiť príčinu.
Aj nezávislý test ukázal, že nepriame TPMS fungovalo na 2 vozidlách z 15. Ak sa dobre pamätám.
Nepriame TPMS je len taký odrb, aby bolo EU spokojné, a aby sa nemusela navyšovať cena auta.
Ja odkedy mám priame TPMS so zobrazovaním reálneho tlaku, neviem si ho vynachváliť. Udržiavam si pneu stále rovnako nafúkané, ak stúpa teplota, hneď to vidím a upravím, podľa ročného obdobia. Ak sa v jeseni ochladzuje, dofukujem.
ED 1.6 CVVT automat / JD SW 1.6 GDI automat / JD FL 1.4 CVVT / CD 1.4 T-GDi/ Proceed 1.4 T-GDi / XCeed 1.5 T-GDi Gold / Xceed 1.5 T-GDi GT-Line
MP1 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 2206  Témata: 18
Registrován: 04.10.2007
Bydliště: Michalovce  Slovakia (sk)

Kia XCeed (2022)
20 km @ 0 l/100km

Další

Zpět na Technický koutek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé