zvláštní chování spojky

Motor, spojka, převodovka a vše kolem.

Re: zvláštní chování spojky

Příspěvekod tabrex » 01.03.2021 11:26

Ahoj všichni,

tak já se přidám se stížností na chování spojky u Ria IV (YB) 1,4 CVVT. Auto má najeto 20 tis. km převážně po dálnici - každodenní dojíždění z Roudnice na Zdiby a zpátky. Nic jiného se s ním téměř ani nejezdí, na to máme druhé auto. Spojka při každém svižnějším rozjezdu v křižovatce (nic na hulváta, jen prostě rychlejší než důchodcovský rozjezd) smrdí, stejně tak při couvání i do sebemenšího kopce. Stačí výjezd dozadu z parkovacího místa, které je z kopce a spojka okamžitě smrdí. K tomu už od nového je téměř nemožné zařadit dvojku bez toho aby auto dost silně škublo. A teď se mi ještě dvakrát stalo, že při jízdě z kopce při intenzivnějším brždění (proti vyjelo ze zatáčky auto a potřeboval jsem zastavit, abychom se vyhnuli) s vyšlápnutou spojkou, jsem při tomhle manévru projel díru v asfaltu a ozvala se hrozná rána jakoby uprostřed za motorem a okamžitě zase silný smrad spojky. Nevíte někdo co by to mohlo být? Nelíbí se mi to, už jsem se objednal i na servis (ovšem za víc jak týden), ale hned do telefonu mě varovali, že spojka standardně nelze uplatňovat na záruku. Autu nejsou ještě ani dva roky a jak jsem psal, má 20 tis. km z toho 80% dálnice. Na druhém autě se 100 tis. km se mi nikdy ani nestalo aby spojka zasmrděla a to ho zdaleka nešetřím tolik jako Kiu. Jezdím devět let každý den, řídil jsem už ledacos od nových aut po dvacetileté dodávky a nikde jsem nezažil takové věci se spojkou jako tady. Budu rád za každou radu. Díky.
tabrex Neuvedeno
Nováček
Léta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1  
Registrován: 01.03.2021
Bydliště: Roudnice nad Labem  Czech Republic (cz)

Kia Rio IV (2019)
21000 km @ 6 l/100km

  • Finanční podpora Kia-Club.org
    CZ: Číslo účtu / kód banky: 2600362987/2010
    SK: Příkaz zadejte jako SEPA platbu (nikoliv jako platbu do zahraničí). Pro SEPA platbu je potřeba zadat číslo účtu ve formátu IBAN. IBAN: CZ9220100000002600362987 , BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

Re: zvláštní chování spojky

Příspěvekod barny70 » 01.03.2021 17:01

Opýtal by som si to vyjadrenie že na spojku sa nedá uplatňovať záruka na papieri a s podpisom, čakal by som ktorý odvážlivec to urobí :lol:
Sportage 2011 1,7 CRDi EX
Obrázek
Uživatelský avatar
barny70 Muž
KIA Family
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 1110  Témata: 1
Registrován: 22.03.2011
Bydliště: Košice  Slovakia (sk)
9. sraz Kia-Club.org (1) 10. sraz Kia-Club.org (1) 12. sraz Kia-Club.org (1) 18. sraz Kia-Club.org (1) 10. výročí Kia Clubu (1) 19. sraz Kia-Club.org (1) 22. sraz Kia-Club.org (1) 24. sraz Kia-Club.org (1)
26. sraz Kia-Club.org (1) 27. sraz Kia-Club.org (1) Sponzor (5) TOP sponzor (1) Nejvzdálenější účastník srazu (10)

Kia Sportage III (2011)
162000 km @ 6.4 l/100km

Re: zvláštní chování spojky

Příspěvekod Žatmen » 26.12.2023 14:04

Zdravím.
Tak opět přispěju do fora se svou zkušeností. Rio III, 1,25 r.v. 2011.
Tak po té, co jsem na této sousedově Kie začal s výměnou shnilých brzdových trubek od zadních kol až k ABS modulu a sundáním, obroušením a natřením brutálně rezaté kovové nádrže, přes výměnu polorozpadlého chladiče klimatizace a dále pak vytahaného rozvodového řetězu (popisováno v jiných vláknech) jsem došel na další level :P
Po výměně rozvodů, kdy už se nemuselo jezdit do kopce na 4. nebo 3. převodový stupeň a zhasla chyba motoru, auto ožilo a to jako že velmi. A to tak VELMI, že začala klouzat spojka :lol: A ano, začala klouzat brzy, auto má 120 tisíc najeto. Nechtěl jsem tomu veřit a podezíral ten článek mezi volantem a sedadlem, protože není možný zku..it spojku takhle brzo, když na benzínových autech s tímto způsobem ježdění (mimo město) spojka auto i přežije.
Po přečtení fora bylo jasno. Takže zase pár fotek. Lamela po smrti, opotřebená, ložisko hlučné bez maziva, přítlačák už lehce tepelně poznamenán, vypínací pružiny přiměřeně opotřebené.
Jinak jsem při povolování ocelových šroubů v hliníkovém motoru a hliníkové převodovce jeden přetrh a jedním zničil závit, takže jsem nahradil delšíma a z druhé strany matice (díry byly skrz od výroby)
Dále jsem při demontáži konečně zjistil, proč šlo řazení tak gumově při pohybu páky dopředu a dozadu - zarezlý čep v táhlu řazení a otačelo to celým gumovým silenblokem. Teď jde řadit jako pírko a spojkový pedál jde stisknout ukazováčkem až na podlahu.

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Žatmen Neuvedeno
Nováček
 
Příspěvky: 4  
Registrován: 23.09.2023
Bydliště: Havlíčkův Brod  Czech Republic (cz)

Re: zvláštní chování spojky

Příspěvekod johnyfly1 » 27.12.2023 00:49

u mna na venga spojka zatial kazdych 60tis km .. takze este 30tis a mozem menit znova ale uz ani po tych 30tis nejde ma... sem tam sa zacina vyskytovat problem ako predtym a to skubanie s motorom pri rozbehu ... takze tipujem ze nabuduce to bude komplet aj so zotrvakom..
johnyfly1 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 487  Témata: 20
Registrován: 29.10.2019

Kia Venga (2012)
130000 km @ 8 l/100km

Re: zvláštní chování spojky

Příspěvekod Žatmen » 27.12.2023 01:44

Jako ať se na mě nikdo nezlobí, ale toto teda inženýři v Kia těžce poddimenzovali :no:
Když jsem majiteli auta říkal, co jsem četl zde na foru, jaké problémy se spojkou jsou už od nových aut, tak si vzpomněl, že ta spojka od začátku taky škubala. Jen si myslel, že je to jeho nohama. Jako měnit spojku po 60ti tisících, tak to vydržela i na Škodě 100 víc, ikdyž se s ní rozjíždělo na sytič a plnej céres, takže otáčky 3000 a vejš.
Tady byl setrvačník už taky teplem flekatej, jak to klouzalo, ale jemným smirkem to zmizelo. Je ironií, že originál palivová nádrž stojí 19 tisíc a nový originál setrvačník cca 4 tisíce, což mě tedy dost překvapilo. Jinak originál spojka byla VALEO a teď jsem tam dal LUK.
Žatmen Neuvedeno
Nováček
 
Příspěvky: 4  
Registrován: 23.09.2023
Bydliště: Havlíčkův Brod  Czech Republic (cz)

Re: zvláštní chování spojky

Příspěvekod johnyfly1 » 27.12.2023 11:02

ja som dal sachs ...predtym tam boli 2x original... sachs isiel paradne no obcas sa problem zacina vracat takze tipujem ze do tych 60 to bude spat .. otazka je ci dat aj origo zotrvak alebo nahradu ale nejaku schopnu znacku som nevidel ...
johnyfly1 Muž
Fanda vozů Kia
Léta členstvíLéta členstvíLéta členstvíLéta členství
 
Příspěvky: 487  Témata: 20
Registrován: 29.10.2019

Kia Venga (2012)
130000 km @ 8 l/100km

Předchozí

Zpět na Motory / Pohonné ústrojí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé